وهابیت در اریتره

  • کد خبر: 1081
  • منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی شیعیان آفریقا

خلاصه نقشه عربستان احتمالاً این است که با تضعیف و ایجاد آشوب در اتیوپی و اریتره آنها را پایگاهی برای جامه عمل پوشاندن به ایدئولوژی موسوم به «پان عربیسم» قرار دهد سودایی که سال ها به فراموشی سپرده شده بود.


گزارشی وجود دارد بر اینکه در 28 آوریل 2015، ایسایی یاس (اولین رئیس جمهور اریتره پس از استقلال از اتیوپی در سال 1993) مهمان پادشاه عربستان بوده است و در خبرها نیز آمده که دولت اریتره بر اساس پیمانی که با اتحادیه عرب امضا نموده، نیرو به یمن اعزام خواهد کرد.

یو.اِن تریبیون UN Tribune، طی گزارشی اظهار داشته که: چهارصد سرباز اریتره­ای به عنوان جزئی از نیروهای امارات متحده عربی مشغول جنگ با شورشیان گروه الحوثیون ]انصارالله[ هستند و نیز نوشته که امارات متحده عربی، عصب (بندر کلیدی و مهم اریتره واقع در ساحل غربی دریای سرخ) را برای مدت 30 سال اجاره نموده است. عربستان سعودی نیز همراه با متحدانش یعنی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، در ازای پول و تامین سوخت اریتره، حضور نظامی خود را در این کشور تثبیت نموده اند».

اگر این اخبار صحت داشته باشد اریتره که تا قبل از این از حامیان گروه الحوثیون در یمن بود بعد از سنگال، دومین کشور غیر عرب آفریقاست که برای ائتلاف به رهبری سعودی­ها بر ضد این گروه نیرو اعزام می کند؛ در واقع متعاقب جابجایی و تغییرات وسیع در پیمان های اتحاد در این قسمت از جهان، اریتره در حال حاضر جزو ائتلاف ضد الحواثیون می باشد.

با توجه به اینکه اریتره از بازیگران اصلی سیاستگذاری های کشورهای شاخ آفریقا و کشورهای حوزه دریای سرخ می باشد، مشارکتش در این جنگ می تواند موجب تغییر راهبردها، روشها و گرایشات (هم در بین مردم عادی و هم در حوزه سیاست) در این مناطق شود و این موقعیت خوبی برای عربستان سعودی خواهد بود تا با استفاده از روش های موذیانه­اش، دیگر برنامه­های خود را برای نفوذ به منطقه حیاتی اتیوپی هرچه تهاجمی­تر دنبال کند.

برای این ائتلافی که اعراب سنی مذهب تشکیل داده­اند، استفاده از بندر عصب به عنوان مرکز لجستیک و پشتیبانی جهت کنترل و تسلط بر دریای سرخ و جلوگیری از هر گونه اقدام و عملیاتی توسط ایران در طول ساحل یمن، اقدامی اساسی و مهم به شمار می رود؛ خصوصا که تبدیل دریای سرخ به دریاچه عرب و عربی کردن و وهابی کردن شاخ آفریقا، رؤیای همیشگی جهان عرب بوده است.

برخلاف حکومت اتیوپی، رهبران اریتره (اگر چه سیاست هاشان در سرکوبی مخالفان، به شدت محکوم شده است) اما توانسته اند با تمرکز بر ایجاد اتحاد ملی، بین اقوام و مذاهب سازگاری و توافق ایجاد نمایند و نمونه ای موفق در این باره ارائه دهند اما اگر این کشور هشیاری به خرج ندهد به یقین اتحادش با عربستان سعودی برایش دردسرساز خواهد شد؛ چرا که به اندازه اتیوپی مستعد ظهور افراطی­گری­ست.

خود دولت اریتره از همه بهتر آگاه است که چنین اقدامی چرا و چگونه می تواند به تنش موجود بین این کشور و اتیوپی دامن بزند و از همه بهتر به عواقب وخیم این تنش آگاه است. اگر عربستان سعودی، یمن را دست نشانده خود کند؛ مقصد بعدی­ اش اتیوپی و اریتره خواهد بود؛ آنگاه تمام طول مرزهای سودان و مصر (که دو متحد سرسخت سعودی ها و اتحادیه عرب می­باشند) با اریتره و اتیوپی همچون ابزاری در اختیار او خواهد بود تا از آن طریق، این دو کشور را تحت فشار قرار دهد. نقشه عربستان احتمالا این است که با تضعیف و ایجاد آشوب در این دو کشور آنها را پایگاه و مرحله­ای قرار دهد برای جامه عمل پوشاندن به ایدئولوژی موسوم به «پان عربیسم» که آرزوی بزرگ اعراب است برای اتصال جزیره العرب به شرق و غرب آفریقا؛ سودایی که سال ها به فراموشی سپرده شده بود.

(ایدئولوژی «پان عربیسم» حامی و مشوق یکپارچه شدن کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا از دریای آتلانتیک تا دریای عرب و تشکیل جهان عرب و ملت واحد عرب است).

اریتره و اتیوپی سرانجام باید به این نکته برسند که سرنوشتشان از لحاظ تاریخی و جغرافیایی به هم گره خورده است و راهی ندارند جز اینکه دوشادوش هم، علیه افراطی­گری و تروریسم و جرایم بین المللی و علیه سیاست هایی که با روش هایی همچون جنگ، قصد تسلط بر اقتصاد و بر آب و خاک آنان را دارد، مبارزه کنند؛ که اگر چنین نکنند عواقب وخیمی در انتظارشان خواهد بود.

 شاخ آفریقا صحنه دیگری برای جنگ های نیابتی خواهد شد؛ چنان عظیم­تر و پیچیده­تر که تصورش غیر ممکن است.

 

نویسنده: داویت جورجیس Dawit W. Giorgis

بانی و مدیر عامل AISSS (مؤسسه مطالعات امنیتی و راهبردی آفریقا) و محقق حوزه جنایات و تروریسم بین المللی در آفریقا.

ژانویه 2016.

منبع: www.docucu.com

مترجم: علی همایی