اسلام در نیجر

  • کد خبر: 1151
  • منبع خبر: دانشنامه اسلامی

خلاصه برخورد سرزمین نیجر با اسلام به 35 سال پس از وفات پیامبر بزرگ اسلام بر می گردد. در آن سال عقبه بن نافع با سپاه خود و بدون جنگ و خونریزی وارد این کشور شد و پیام اسلام را برای مردم این منطقه به ارمغان آورد از آن به بعد اسلام به عنوان فرهنگ غنی و عمیق بخش شمالی مردم نیجر مطرح شد و یک روند توسعه طولانی و آرام را در پیش گرفت.


نیجر سرزمینی صحرایی و بیابانی است که در قلب قاره آفریقا و در طول شرقی خلیج گینه قرار گرفته و یکی از مناطق بسیار گرم و خشک کره زمین محسوب می شود. سرزمین نیجر در شمال با کشورهای الجزایر و لیبی در شرق با چاد در جنوب با نیجریه در جنوب غربی با بنین و در عرب با کشورهای بورکینافاسو و مالی هم مرز است. نیجر سرزمینی بیابانی است و بلندی های مرتفع آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمالی واقع شده اند. آب و هوای نیجر در مجموع گرم و خشک و کم باران است.

اگر اسلام توانست از طریق جهاد به جزایر اسپانیا، پرتغال و یا سایر نقاط اروپا و آسیا رخنه کند. ولی در قاره سیاه آفریقا انتقال اسلام به وسیله المراویه ها بود که با گذر از تنگه جبل الطارق این دین را در شمال غربی این قاره ترویج نمودند.

اما برخورد سرزمین نیجر با اسلام به سال 666 میلادی یعنی 35 سال پس از وفات پیامبر بزرگ اسلام بر می گردد. در آن سال عقبه بن نافع با سپاه خود و بدون جنگ و خونریزی با گذشتن از صحرا وارد شهر کاوار در شمال این کشور شد و پیام اسلام را برای مردم سفید و سیاه این منطقه به ارمغان آورد از آن به بعد اسلام به عنوان فرهنگ غنی و عمیق بخش شمالی مردم نیجر مطرح شد و یک روند توسعه طولانی و آرام را در پیش گرفت. در حقیقت اسلام باعث شد که در زمان اشغالگری فرانسوی ها مانند یک عامل محرک عمل نماید و به وسیله بعضی از حکام محلی و علمای مذهبی با سردادن شعار"اسلام توسط اشغالگران بی دین تهدید شده" توانستند مردم را بسیج و در برابر اشغالگران مقاومتی سرسخت داشته باشند.

بعد از استقلال کشور، اسلام باز هم قدرت بیشتری یافت. در این دوره، این دین حتی در بعضی از مناطق مانند دوگوندوچی که هنوز در مقابلش سرسختی وجود داشت پیروانی به دست آورد. البته مقامات جدید، هیچگونه مخالفت علنی را با اسلام اظهار نکردند اما آنها از شریک نمودن اسلام در حکومت به شدت خوف داشتند. این نکته که بایستی به اسلام در این کشور احترام گذاشت همواره مد نظر مقامات حکومت های مختلف بر این سرزمین بوده است حتی قبل از استعمار، خیلی از سلاطین و حاکمان نیجر، به خاطر دین اسلام بر جنگ های زیادی مبادرت ورزیده و حتی قصد داشتند از آن یک حکومت اسلامی بسازند. در دوره پس از استقلال نیز حاکمان که تربیت شدگان مدارس فرانسوی بودند با زیرکی تمام، احترام به اسلامولی جهت حفظ منافع استعمار از هر گونه ورود آن به صحنه سیاسی جامعه جلوگیری کردند.

اعیاد مذهبی به ویژخ عید قربان و عید فطر دارای جایگاه خاصی نزد مردم این کشور است. با فرا رسیدن این اعیاد مردم از چند هفته قبل به جنب و جوش افتاده و سعی دارند زندگی خود را دگرگون کنند. در این روزها مردم ضمن خانه تکانی، لباسهای نو بر تن می کنند. صبح روز عید قربان و یا عید فطر، بچه ها به دیدن بزرگان رفته و از آنها عیدی دریافت می کنند. از نظر رسمی نیز در این روز تمام مسئولین رده بالای مملکتی اعم از لشگری و کشوری در مسجد جامع شهر گرد آمده و نماز عید قربان را در کنار بقیه مردم به جماعت برگزار می کنند.

روز تولد پیامبر عظیم الشأن اسلام که به مولود مشهور است نیز با شکوه خاصی برگزار می شود. در شب مولود تمام مقامات مهم مملکتی تا پاسی از شب ضمن قرائت قرآن و ادعیه، مراسم مخصوصی را به جای می آورند. این مراسم به طور زنده از صدا و سیما و رادیو های خصوصی بخش می شود. اهمیت این مراسم نیز به قدری است که رئیس جمهور و شخصیت های مهم کشور در آن شرکت می کنند.

شب قدر نیز اعمال مخصوص به خود را داراست و با شکوه فراوان برگزار می شود. مسیحیان نیز در این کشور در کنار مسلمانان زندگی آرامی را می گذرانند.