هشدار درباره افزایش نفوذ رژیم صهیونیستی در آفریقا

  • کد خبر: 1408
  • منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی ایرنا

خلاصه خبرگزاری رسمی تونس روز یکشنبه گزارش داد،جمعیت انصار فلسطین و چند گروه غیر دولتی دیگر در تونس با برگزاری نشستی، در خصوص تحرکات رژیم صهیونیستی در قاره آفریقا هشدار دادند و از کشورهای مختلف خواستند به مقابله با تلاش های این رژیم برای گسترش نفوذ در قاره آفریقا برخیزند.


بر اساس این گزارش، مراد الیعقوبی پژوهشگر تاریخ و رئیس جمعیت انصار فلسطین با انتقاد از برخی کشورهای عربی به دلیل بی توجهی به مساله فلسطین و عادی سازی روابط با آن گفت: برخی کشورهای آفریقایی هم به این کشورها نگاه می کنند و زمان امضای توافقنامه های مختلف با این رژیم، دلیلی برای خودداری از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نمی بینند.
الیعقوبی افزود: کنفرانس آفریقایی –اسراییلی که قرار بود 23 تا 27 ماه جاری در توگو برگزار شود، در چارچوب تلاش صهیونیست ها برای قانع کردن کشورهای آفریقایی جهت عادی سازی روابط با آن برنامه ریزی شده بود .
وی افزود: رژیم صهیونیستی از ده ها سال پیش تاکنون سعی در کمک نظامی و فرهنگی به این کشورها و حتی دخالت در درگیری های مسلحانه و کمک کردن به برخی از آن ها داشته است تا حضور خود را در این کشورها تثبیت کند.
رئیس جمعیت انصار فلسطین در ادامه گفت: این گونه فعالت ها به تدریج باعث افزایش شمار کشورهایی می شود که با رژیم صهیونیستی همکاری می کنند تا از این طریق کمک هایی به آن ها بشود .
کمال بن یونس مدیر مرکز مطاعات عربی-آفریقایی نیز گفت: کشورهای مختلف رقابت شدیدی برای حضور در قاره آفریقا دارند، زیرا این قاره از معدود مناطقی است که شاخص توسعه در آن بیش از 10 درصد است.
بن یونس تاکید کرد که برخی کشورها مانند الجزایر و مغرب دست به اقداماتی در میان کشورهای آفریقایی برای جلوگیری از گسترش نفوذ رژیم صهیونیستی زده اند .
سیف الدین الدرینی پژوهشگر و کارشناس سیاسی فلسطینی نیز در این خصوص گفت: صهیونیست ها از چندین دهه پیش متوجه اهمیت آفریقا بودند و حتی قرار بود در صورتی که نتوانند در فلسطین دولت خود را تشکیل دهند، به اوگاندا بروند و به همین دلیل تحرک صهیونیست ها در آفریقا اهمیت زیادی دارد. این رژیم در شاخ آفریقا و منطقه دریاچه ها (منابع و سرچشمه های رود نیل) سرمایه گذاری زیادی کرده است.
البشیر الجوینی کارشناس روابط بین الملل نیز گفت: رژیم صهیونیستی در مواردی از دریچه فرهنگ وارد آفریقا شده تا اهداف اقتصادی و سیاسی خود را محقق کند و از مدت ها پیش تلاش می کند به صورت روش مند مردم آفریقا را به پذیرش خود در این قاره قانع کند.
سکینة عبد الصمد یکی از مسئولان اتحادیه ملی روزنامه نگاران تونس نیز در این خصوص گفت: کشورهای آفریقایی باید بدانند که اسراییل به منابع و ثروت های آن ها چشم طمع دوخته است و می خواهد این ثروت ها را چپاول کند و در این میان دنبال هر بهانه ای می گردد تا جای پایی در آفریقا پیدا کند.
چند روز پیش موسسه بین المللی قدس مستقر در بیروت لبنان نیز در واکنش به تلاش رژیم صهیونیستی برای برگزاری کنفرانس مشترک با کشورهای آفریقایی، از«عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهوری الجزایر خواست کنفرانس آفریقایی برای حمایت از مردم فلسطین و در مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی برگزار کند.
مترجم: سید شاهپور حسینی