یورش پلیس نیجریه به عزاداران اربعین حسینی

  • کد خبر: 1456
  • منبع خبر: خبرگزاری مهر

خلاصه پلیس نیجریه با یورش به کاروان عزاداران اربعین حسینی در ایالت «کانو»، دست کم ۲ نفر از شیعیان را به شهادت رساند.


به نقل از «ونگارد»، نیروهای پلیس نیجریه با یورش به عزاداران شیعه در ایالت «کانو» دست کم ۲ نفر از شیعیان را به شهادت رساندند.

بر اساس این گزارش، در یورش پلیس نیجریه به کاروان عزاداران اربعین حسینی در ایالت کانو یکی از رهبران شیعه به نام «سوناسی عبدالقادر» (Sunusi Abdulkadir) به همراه یک نفر از بانوان عزادار به شهادت رسیده اند.

یکی از شاهدان عینی به رسانه مذکور در این باره گفت: این حادثه بالای پل معروف «لادو» (Lado) در امتداد جاده مربوط به شهر «زاریا» به وقوع پیوسته است.

پلیس نیجریه پس از یورش به خیل عزاداران اربعین حسینی، برای متفرق کردن آن ها از گاز اشک آور وگلوله های جنگی استفاده کرده است.

رسانه مذکور در ادامه آمار دقیقی از  زخمی های این حادثه دلخراش اعلام نکرد؛ اما در این باره نوشت: تعداد زیادی از مردم در یورش پلیس مجروح شده اند.

به گفته شاهدان عینی، کودکان و بانوان عزادار احتمالاً تعداد زیادی از مجروحان این حادثه را تشکیل می دهند.

اقدامات خشونت بار نیروهای پلیس و ارتش نیجریه علیه شیعیان این کشور در حالی به انجام رسیده است که شنبه ۱۷ مهر ماه سال ۹۵، خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده بود که نظامیان نیجریه به گروهک تروریستی بوکوحرام سلاح می فروشند. این خبر سه هفته پس از آن اعلام شده که دادگاه نظامی نیجریه ۱۶ افسر ارتش این کشور را به اتهام فروش سلاح و مهمات به گروه تروریستی بوکوحرام مورد محاکمه قرار داده بود.

آسوشیتدپرس به نقل از «محمد بوهاری» رئیس جمهور نیجریه این رسوایی را عامل کشته شدن هزاران نفر از مردم این کشور در ۷ سال اخیر دانسته به نحوی که بیش از ۲۰ هزار نفر در طول این مدت توسط این گروه مخوف تروریستی جان خود را از دست داده اند.

رسوایی نظامیان نیجریه در حالی ادامه دارد که ارتش و پلیس این کشور در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی با یورش به مراسم عزاداران در حسینیه بقیه الله واقع در «زاریا» قریب به ۲ هزار نفر از غیرنظامیان را شهید و پس از زخمی کردن شیخ زکزاکی و همسر وی، آن ها را به مکان نامعلومی انتقال دادند.

شیخ ابراهیم زکزاکی به شدت مجروح شد و بر اثر شدت جراحت های وارده یکی از چشمان خود را به طور کامل از دست داد و چشم دیگر وی نیز در آستانه نابینایی قرار گرفت. وی تاکنون تحت عمل جراحی نیز قرار گرفت که البته نتیجه ای دربر نداشت.