برگزاری جشن میلاد رسول اسلام (ص) در سیرالئون

  • کد خبر: 1502
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری اهل بیت (ع). ابنا

خلاصه به مناسبت آغاز هفته وحدت، مراسم باشکوه میلاد نبی مکرم اسلام (ص) در فریتاون برگزار شد.


به مناسبت  آغاز هفته وحدت، مراسم باشکوه میلاد نبی مکرم اسلام (ص) در فریتاون برگزار شد.

در این مراسم که با عنوان «رسول صلح و رحمت برای همه بشریت» برگزار شد، اقشار و گروه‌های مختلف اسلامی سیرالئون از جمله اهل سنت، شیعیان و فرقه احمدیه در آن شرکت کرده و نماد برجسته‌ای از وحدت بین گروه‌ها و مذاهب مختلف اسلامی را به نمایش گذاشتند.

برنامه میلاد نبی مکرم اسلام (ص) ابتدا با انجام راهپیمایی گروهی از دانشجویان و نیز دانش‌آموزان مدارس اسلامی شیوخ و علمای شیعی و اهل سنت این کشور از پارک ملی واقع در مرکز شهر فریتاون تا محل برگزاری همایش (سالن کنفرانس میتا) به همراه گروه مارش و موسیقی و حمل پلاكاردهایی به همین مناسبت آغاز شد. در این راهپیمایی که از ساعت 10 صبح شروع شده بود، راهپیمایان پس از عبور از خیابان‌های شهر وارد سالن کنفرانش شدند.

پس از ورود راهپیمایی‌کنندگان به سالن همایش و الحاق آنان به میهمانان همایش، مراسم نیز با اعلام برنامه توسط منصاری، استاد دانشگاه المصطفی و قرائت آیاتی چند از کلام‌الله مجید آغاز شد.

سپس ابوبكر كینگ، رییس جلسه و قاضی دادگستری سیرالئون، با بیان شعار «ما به اینکه مسلمان هستیم افتخار می‌کنیم» از شرکت گروه‌های مختلف اسلامی در مراسم میلاد نبی مکرم اسلام (ص) تشکر کرد و سخنرانان را یکی پس از دیگری به محل سخنرانی دعوت كرد.

نخستین سخنران باباتونده کریم، نماینده معاون سازمان شورای ادیان سیرالئون بود كه با تأكید بر وحدت بین مسلمانان، پیامبر (ص) را نخستین فردی دانست که بر اتحاد و همبستگی پافشاری كرد.

سپس بیانیه امیر جماعت مسلمان احمدیه در سیرالئون به وسیله یکی از اعضای این فرقه قرائت شد که در آن بر وحدت ابناء بشر تأکید شده است.

سخنران بعدی این مراسم شیخ احمد تیجان سیلا، رهبر معنوی شیعیان سیرالئون و امام مسجد مرکزی فریتاون بود. وی در مباحث خود ابتدا به مأموریت پیامبر اکرم (ص) اشاره كرد و پیام آن حضرت را تکمیل‌کننده بشریت دانست.

شیخ تیجان سیلا ضمن قرائت برخی آیات قرآن، به آیه «اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا» اشاره کرد و وحدت مسلمانان را پیامی از سوی قرآن دانست.

وی همچنین با بیان وجود تنوع مذهبی در سیرالئون و انتخابات پیش رو اظهار كرد: تحمل دینی در سیرالئون می‌تواند ما را به سوی تحمل سیاسی و نیز صلح دایمی در کشور هدایت کند.

امام جماعت مسجد مرکزی فریتاون با توجه به اختلاف نظر اهل سنت و شیعیان در خصوص سال روز ولادت پیامبر اسلام (ص)، به تفکر وحدت برانگیز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) پرداخت و ایشان را خالق هفته وحدت و مایه خیر و برکت دانست.

پس از آن، شیخ فومبا ابوبکر سواری، از اعضای جماعت مبلغین مسلمان سیرالئون برگزاری مراسم میلادالنبی (ص) را نه یک بدعت؛ بلکه جزیی از امور توصیه شده در دین دانست.

ابوبکر کارگوبو، مشاور رییس جمهور و رییس کمیسیون ملی دموکراسی سیرالئون نیز در سخنرانی خود از پیامبر اکرم (ص) به عنوان منادی دموکراسی در عصر خود نام برد و مراسم میلاد پیامبر اسلام (ص) را فرصتی مناسب برای تمرین دموکراسی خواند.

آخرین سخنران مراسم ابراهیم سلو کامارا، چیف امام مسجد جمیع جلیل فریتاون بود. وی در سخنان خود با اشاره به تاریخچه اسلام در خصوص ورود دین مبین اسلام از شبه جزیره عربستان به مصر و از مصر به گینه کوناکری و سپس سیرالئون صحبت كرد.

در پایان نیز خانم آلاری کول، سفیر پیشین سیرالئون در ایران با تبریک ولادت پیامبر گرامی اسلام (ص) به مسلمانان جهان از مشارکت همه میهمانان در این مراسم قدردانی كرد.