موانع آزادی شیخ زکزاکی

  • کد خبر: 1534
  • منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

خلاصه عضو ارشد حرکت اسلامی نیجریه تاکید کرد که نیجریه در دستان آمریکا و اسرائیل است و عدم آزادی شیخ زکزاکی از زندان نیز به اوامر واشنگتن، صهیونیست‌ها و سعودی‌ها ارتباط دارد.


بیش از دو سال از حمله نظامیان ارتش نیجریه به شیعیان و شیخ زکزاکی رهبر حرکت اسلامی نیجریه می گذرد. در پی این هجوم صدها نفر از شیعیان نیجریه شهید و زخمی شدند و رهبر آن ها نیز بازداشت شد. علیرغم اینکه دادگاه عالی نیجریه در سال گذشته حکم آزادی شیخ زکزاکی را صادر کرد اما ایشان همچنان در زندان به سر می برند. در همین زمینه خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم با «عبدالله دانلادی» عضو ارشد حرکت اسلامی نیجریه گفت‌وگو کرده است.

«عبدالله دانلادی» در ابتدا در خصوص علت عدم آزادی رهبر حرکت اسلامی نیجریه تصریح کرد: این موضوع مربوط به اوامر آمریکا و اسرائیل و سعودی ها است و آنها این چنین می خواهند. علیرغم صدور حکم آزادی شیخ زکزاکی توسط دادگاه عالی نیجریه ولی باز هم رئیس دولت نیجریه چنین کاری نمی کند. این موضوعی جهان است.

عضو ارشد حرکت اسلامی نیجریه درباره سلامتی شیخ ابراهیم زکزاکی و همسر ایشان اظهار داشت: شیخ و همسرشان و تعداد زیادی از برادران ما هنگام حمله نظامیان ارتش نیجریه در دو سال قبل زخمی شدند. شیخ در حال حاضر چشم چپ خود را از دست داده و چشم راست ایشان نیز آسیب دیده است. طبق گفته پزشکان شیخ زکزاکی باید برای مداوای چشم خود به خارج از کشور اعزام شوند اما دولت نیجریه مانع از این کار می شود. همسر شیخ نیز موقع حمله ارتش نیجریه هدف تیراندازی قرار گرفت و آسیب دیده و باید برای خارج کردن گلوله ها از بدنشان به بیمارستان منتقل شوند اما دولت اجازه این کار را نمی دهد.

وی در ادامه درباره ملاقات با رهبر حرکت اسلامی نیجریه افزود: طی هفته های اخیر تعدادی از پزشکان به همراه خواهران و برخی از اعضای خانواده شیخ با ایشان دیدار کرده اند. آنها پس از بازگشت از این دیدار اعلام کردند که شیخ مشغول عبادت و راز و نیاز با خداوند است.

عضو ارشد حرکت اسلامی نیجریه سپس به توطئه های حکومت نیجریه علیه شیخ زکزاکی اشاره کرد و در این زمینه بیان داشت: امکان به شهادت رساندن یا قتل تدریجی شیخ در زندان وجود دارد. زیرا هدف و نقشه آنها در نخستین حمله نیز همین موضوع بود ولی در تحقق این هدف به لطف خدا ناکام ماندند.

وی در ادامه به نقش ایران در حل موضوع شیخ زکزاکی و سرکوب شیعیان نیجریه پرداخت و تاکید کرد: بله این موضوعی جهانی است و در ماه های گذشته نیز رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای خواستار تلاش و ایفای نقش نهاد قضایی ایران در عرصه بین الملل برای دفاع از شیخ زکزاکی شدند.

عبدالله دانلادی در پایان گفت: اعضای حرکت اسلامی نیجریه علاوه بر برگزاری تظاهرات و نگارش کتاب، با شخصیت های مهم در کشور برای آزادی شیخ زکزاکی رایزنی می کنند. ما در صددیم تا تمام جهان از ظلم علیه ما باخبر شوند. نیجریه در دستان آمریکا و اسرائیل است. در پایان از رسانه شما که به این موضوع توجه دارد، تشکر می کنم.