همایش «منجی عالم بشریت از دیدگاه ادیان ابراهیمی» در کنیا

  • کد خبر: 1591
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری اهل بیت (ع). ابنا

خلاصه همایش علمی ـ پژوهشی "منجی عالم بشریت از دیدگاه ادیان ابراهیمی" با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کنیا و دانشکده مطالعات ادیان دانشگاه مسیحی کاتولیک "تانگازا" این کشور، برگزار شد.


همایش علمی ـ پژوهشی "منجی عالم بشریت از دیدگاه ادیان ابراهیمی" با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کنیا و دانشکده مطالعات ادیان دانشگاه مسیحی کاتولیک "تانگازا" این کشور، برگزار شد.

استفن امبوگوآ، رییس دانشگاه "تانگازا" در آغاز این همایش گفت: همه بشریت اعم از مرد و زن بر این باورند که منجی وجود دارد و خواهد آمد؛ زمانی که ظلم و جور و ستم بر جهان مستولی خواهد شد او خواهد آمد و با هدایت الهی، رهبری و امامت و هدایت جهان را در دست خواهد گرفت و بشریت را نجات خواهد داد.

وی افزود: این اعتقاد راسخ همه مذاهب اسلامی اعم از اهل سنت و شیعه است و او را مهدی(عج) می‌نامند. این اعتقاد ریشه عمیق و استواری در متن قرآن دارد. همچنین احادیث فراوانی در منابع روایی اهل سنت و شیعه وجود دارد که بیانگر ظهور و وجود حضرت مهدی(عج) است. در احادیثی آمده است که وجود حضرت مهدی از نسل پیامبر اسلام(ص) است و او دوازدهمین امام از امامان معصوم از خاندان پیامبر اسلام است.

استفن امبوگوآ ادامه داد: طبق احادیث اسلامی، هنگامی که امام مهدی(عج) ظهور نماید حضرت عیسی(ع) نیز با او خواهد آمد و در این هنگام پیروان مسیحیت از او خواهند خواست که او اقامه نماز کند و هدایت جامعه را در دست بگیرد؛ ولی او نمی‌پذیرد و خواهد گفت؛ نماز را امام زمان اقامه خواهند کرد و او نیز به ایشان اقتدا و از او پیروی خواهد کرد. و اوست که رهبری و هدایت بشریت را عهده‌دار خواهد بود.

رییس دانشگاه "تانگازا" در پایان گفت: خواهران و برادران امروز ما و شما اینجا گرد هم آمده‌ایم تا نویدبخش روزی باشیم که به زودی آن روز خواهد رسید که حکومتی واحد برای برقراری عدالت، صلح و دوستی همه بشر در سرتاسر جهان برقرار می‌شود و ما باید از هم‌اکنون خود رابرای آن روز مهیا و آماده کنیم.

سپس محامدی‌فرد، معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا به ایراد سخنرانی پرداخت و طی آن گفت: در ایران پیروان مذاهب اقلیت مانند مسیحیت، یهودیت، زرتشتیان همه در کنار همدیگر به صورت مسالمت‌آمیزی زندگی می‌کنند و در عبادات و اجرای احکام دینی خود آزادند.

وی تأکید کرد: موضوع آزادی ادیان و احترام متقابل بین اقلیت‌های مذهبی در ایران ریشه در تاریخ چندهزار ساله ایرانیان دارد و حتی به قبل از ظهور اسلام برمی‌گردد. امروزه علیرغم هجمه جهانی علیه آزادی و حقوق بشر علیه ایران اما می‌بینیم واقعیت امر چیز دیگری است و آن چیزی نیست جز همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان همه ادیان در کنار یکدیگر تا جائیکه رسماً در امر حکومت نیز بر اساس قوانین همه اقلیت‌ها نمایندگانی در پارلمان ایران برای قانونگذاری دارند و از حق رأی برابر با سایر نمایندگان برخوردارند.

محامدی‌فرد همچنین گفت: یادآوری می‌کنم که 11فوریه(22 بهمن) سالروز گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. انقلابی که دستاوردهای مهم و بزرگی برای ملت ایران به همراه داشته است؛ از جمله اینکه ایران امروز بیش از 2 هزار و 500 دانشگاه و دانشکده دولتی و غیردولتی با بیش از 4 میلیون و 500 هزار دانشجو دارد و یکی از بهترین این دستاورها که می‌توانم به آن اشاره داشته باشم، توسعه همکاری‌ها و روابط دانشگاهی ایران با دانشگاه‌های کنیاست.

شیخ یوسف نصور، مدیر مدرسه اسلامی مدینه المنوره در منطقه کبیرا در پایتخت، هم با استناد به احادیثی موثق از کتب معتبر اهل سنت و شیعه، وجود حضرت مهدی(عج) را تأیید و موضوع انتظار فرج و ظهور آن امام همام را تبیین کرد.

سپس نیوتن کهومبی، ربیس دانشکده فلسفه و ادیان دانشگاه کنیاتا، اصل فلسفه اعتقادی همه جوامع به انتظار آمدن منجی را بیان کرد و سپس دیدگاه مسیحیت را در خصوص رجعت منجی بر اساس کتاب انجیل شرح داد و گفت که بر اساس این دیدگاه، مسیح بار دیگر(برای مرتبه دوم) باز خواهد گشت و این بار موفق خواهد شد که جهانیان را نجات دهد.

پس از وی شیخ یوسف اسماعیل، مدیر مدرسه سیدالشهداء(ع) شهر کیسومو کنیا به سخنرانی پرداخت و در آن با استناد به احادیثی از امام جعفر صادق(ع) وجود و غیبت امام زمان(عج) را توضیح داد.

وی گفت: امام زمان(عج) بعد از احراز امامت خویش، چهار نفر نواب خاصه داشتند که تا مدتی اوامر ایشان توسط این چهار نفر به اطلاع مردم می‌رسید. در دوره ظهور هم، با آشکار شدن علائم ظهور امام زمان(عج) که یکی از آنها ظلم و بی‌عدالتی آشکارا در جهان است، ایشان از غیبت خود به اذن خدا خارج و ظهور پیدا می‌کند و آشکارا به اجرای عدالت خواهد پرداخت.

آخرین سخنران نشست چارلز اودیرا، از اساتید فلسفه مطالعات ادیان دانشگاه تانگازا بود که سخنان خود را با برداشت یهودیان از منجی آغاز کرد. وی گفت: یهودیان بر این اعتقادند که در کتاب تورات، بازگشت حضرت مسیح اشاره شده است و او از نسل داوود نبی است و در نهایت با وجود مسیح در آخرالزمان، بنی‌اسرائیل به پیروزی و نصرت نهایی دست خواهند یافت.

گفتنی است؛ این همایش با پایان یافتن سخنرانی‌ها با جلسه پرسش و پاسخ ادامه یافت.