برگزاری همایش «منزلت و حقوق زن از دیدگاه اسلام و پیامبر(ص)» در نیجریه

  • کد خبر: 1627
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری اهل بیت (ع). ابنا

خلاصه همایش «منزلت و حقوق زن از دیدگاه اسلام و پیامبر اسلام(ص)» و نیز نمایشگاه آثار هنری، به همت رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه در مسجد مرکزی ابوجا برگزار شد.


همایش «منزلت و حقوق زن از دیدگاه اسلام و پیامبر اسلام(ص)» و نیز نمایشگاه آثار هنری، به همت رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه در مسجد مرکزی ابوجا برگزار شد.

در این همایش که به مناسبت روز ولادت حضرت فاطمه(س) و روز زن برگزار شد، مرتضی رحیمی‌زارچی، سفیر کشورمان در نیجریه با بیان اظهار اینكه؛ امروز اینجا جمع شده‌ایم تا مقام والای زن را گرامی بداریم، گفت: زن در تاریخ ادیان الهی نمونه‌های بارز و روشنی را ارایه کرده است. در داستان‌های قرآنی زنان برجسته‌ای چون مادر حضرت موسی، آسیه همسر فرعون و حضرت مریم(س) معرفی و به عنوان الگوی زنان مؤمن معرفی شده‌اند. این جایگاه رفیع زنان در ادیان الهی و از جمله اسلام است.

 

فاطمه زهرا(س) نمونه بارز زنان مؤمن

وی افزود: در تاریخ اسلام دختر پیامبر گرامی اسلام(ص) یعنی فاطمه زهرا(س) به عنوان نمونه بارز زنان مؤمن و برجسته معرفی شده است و به مناسبت سالروز ولادت ایشان جشن‌های زیادی در تمامی کشورهای اسلامی و سایر کشورها برگزار می‌شود.

رحیمی‌زارچی ادامه داد: پیامبر اسلام(ص)، حضرت فاطمه(س) را پاره تن و خانم زنان عالم و زنان بهشتی معرفی کردند و فرمودند؛ هر که ایشان را احترام کند مرا احترام کرده و هر که او را بیازارد مرا آزرده است.

وی در ادامه با اشاره به مراسم بزرگداشت روز ولادت حضرت فاطمه(س) در ایران گفت: امام خمینی(ره) که هم زمان سالروز تولدشان در همین روز است، روز ولادت حضرت فاطمه(س) را برای بزرگداشت مقام زن، روز زن نام نهادند.

سفیر کشورمان سپس با اشاره به ارتقای منزلت و مقان زن پس از پیروزی انقلاب در جمهوری اسلامی ایران بیان كرد: زنان ایرانی با حفظ حجاب و عفاف، خود را به درجات بالای علمی و اجتماعی چون معاونت رییس جمهور، وزیر و سایر موقعیت‌های برجسته اجتماعی و اقصادی رسانده‌اند. زنان ایرانی گوی سبقت را در بسیاری از زمینه‌ها از جمله در علم و دانش از مردان ربوده‌اند؛ به طوری که تعداد دانشجویان خانم در بسیاری از رشته‌ها از آقایان بیشتر است. آنها همچنین در زمینه‌های هنر، ورزش و سایر فعالیت‌های اجتماعی بسیار فعال هستند.

وی افزود: می‌توان اذعان كرد كه بانوان در سایر جوامع اسلامی از جمله کشور نیجریه نیز در موقعیت‌های رفیع اجتماعی قرار گرفته‌اند.

 

فرزندان باید در بزرگداشت مقام مادر بوسه بر قدم‌های وی بزنند

در ادامه این همایش سید محمود عظیمی‌نصرآباد، رایزن فرهنگی ایران در نیجریه با تجلیل از مقام زنان و مادران و بزرگداشت سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) اظهار كرد: سخن گفتن از مقام بانوی اول عالم کار چندان آسانی نیست و از آنجا که امروز بزرگداشت مقام مادر نیز هست، می‌خواهم با استفاده از احادیث به خصوص احادیث نبوی قدری درباره مقام مادر صحبت کنم.

وی در ادامه با اشاره به حدیث نبوی "الجنة تحت اقدام الامهات"(بهشت زیر پای مادران است) گفت: از این حدیث و سایر احادیث وارده، ما به مقام والا و بی‌بدیل مادر در فرهنگ اسلامی پی می‌بریم؛ چرا که در تفسیر این حدیث گفته شده است؛ فرزندان بدون رضایت والدین به خصوص مادر امکان حضور در بهشت را نخواهند یافت؛ نفرمود كه بهشت در دست مادران است که فرزندان بدانند باید در بزرگداشت مقام مادر بوسه بر قدم‌های وی بزنند.

عظیمی‌نصرآباد با اشاره به شخصیت بی‌نظیر دختر رسول اسلام(ص) افزود: حضرت فاطمه(س) بهترین فرزند برای پدر، بهترین همسر برای شوهر، بهترین مادر برای فرزندان و صد البته بهترین بنده خدا بود و برماست که ایشان را الگوی زندگی و رفتار خود قرار دهیم تا رستگار شویم.

در ادامه همایش محمد مهدی، از اساتید برجسته دانشگاه‌های نیجریه، مقام و منزلت زن از دیدگاه ادیان الهی از جمله اسلام را مورد بحث و شرایط فعلی و معضلات زنان را در جوامع بشری از جمله جوامع اسلامی خاصه نیجریه مورد بررسی دقیق و موشکافانه قرار داد و از مقام زنان برجسته تاریخ اسلام از جمله حضرت زهرا(س) تجلیل کرد.

وی در ادامه با مقایسه مقام زن در اسلام و غرب، اذعان كرد: غرب زن را به عنوان یک کالا و یک موضوع برای کسب درآمد می‌داند؛ در حالیکه اسلام مقام والایی برای زن قائل شده است.
سخنران بعدی همایش سوفیا یحیی، از فعالان اجتماعی و مدرس دانشگاه و مدارس نیجریه بود که درباره مقام رفیع زن در اسلام و مقایسه آن با دوران جاهلیت و نیز شخصیت برجسته فاطمه زهرا(س) همچنین مسئولیت فرزندان در قبال مادران خود توضیحاتی ارایه داد.

پس از اتمام سخنرانی‌ها، تعدادی از شرکت‌کنندگان دیدگاه‌های خود را در خصوص موضوع همایش بیان و سؤالاتی را مطرح کردند که محمد محمود، استاد دانشگاه‌های نیجریه به آنها پاسخ داد.


تقدیر از هنرمند ایرانی

در پایان همایش از راضی، هنرمند نقاشی‌خط(اعزامی از ایران) به دلیل حضور در این مراسم و ارایه آثار زیبای خود تقدیر به عمل آمد. همچنین به مناسبت روز زن از چند تن از بانوان فعال در عرصه‌های علمی، فرهنگی و هنری از جمهوری اسلامی ایران و نیجریه، توسط سفیر کشورمان با اهدای هدایایی تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است؛ در حاشیه این همایش، رایزنی فرهنگی كشورمان نمایشگاه صنایع دستی و نقاشی‌خط برگزار كرد و هم‌زمان استاد راضی، به اجرای این هنر اصیل و زیبای اسلامی ایرانی پرداخت که مورد استقبال شركت‌كنندگان در همایش قرار گرفت.