کویت و وهابیت در آفریقا

  • کد خبر: 1691
  • منبع خبر: کتاب «اسلام در شرق آفریقا»

خلاصه کشور کویت از اوایل دهه 1970 فعالیت های انسان دوستانه خود را در شرق آفریقا آغاز کرده است که این اقدامات بیشتر در بر گیرنده اهدای کمک های مالی به دولت و سازمان های اسلامی این کشورها، مشارکت در برگزاری مراسم و مناسبت های اسلامی، ساخت مدارس اسلامی، مساجد و... بوده است.


کشور کویت از اوایل دهه 1970 فعالیت های انسان دوستانه خود را در شرق آفریقا آغاز کرده است که این اقدامات بیشتر در بر گیرنده اهدای کمک های مالی به دولت و سازمان های اسلامی این کشورها، مشارکت در برگزاری مراسم و مناسبت های اسلامی، ساخت مدارس اسلامی، مساجد و... بوده است.

بخش عمده فعالیت های دولت کویت در اوگاندا، تانزانیا و کنیا، از طریق آژانس مسلمانان آفریقا و بنیاد زکات سازمان دهی می شود. این سازمان ها که دارای مرکزی در شهرهای دار السلام، زنگبار، نایروبی، مومباسا و کامپالا می باشند، طی چند دهه گذشته در زمینه ساخت مساجد کوچک و بزرگ، و مدارس اسلامی در شهر ها و روستاهای این منطقه اقدامات بسیار موثری انجام داده اند. حفر ده ها حلقه چاه آب آشامیدنی، تاسیس چند کلینیک و درمانگاه کوچک، و مشارکت در برپایی برخی سمینارهای دینی، از دیگر فعالیت های آژانس مسلمانان آفریقا و بنیاد زکات به شمار می رود.

این سازمان ها همچنین هر سال صدها جلد قرآن و کتاب اسلامی منتشر شده در کویت را میان شیخان، رهبران مسلمان و سازمان های اسلامی کشورهای این منطقه توزیع می کنند.[1]

در مجموع می توان گفت مهم ترین اقدامات دولت کویت در کشورهای کنیا، اوگاندا و تانزانیا طی چهار دهه گذشته، عبارت بوده است از:

- احداث مساجد متعدد در شهر ها و روستاهای این منطقه؛[2]

- تاسیس چند یتم خانه ویژه کودکان بی سرپرست در چند شهر کنیا، تانزانیا و اوگاندا؛

- حفر چاه های آب آشامیدنی در بسیاری از روستاهای دور افتاده شرق آفریقا؛

- توزیع قرآن و کتاب های اسلامی چاپ این کشور در مدارس اسلامی و مساجد شرق آفریقا؛

- اعطای بورسیه تحصیلی سالیانه دانشگاه های کویت به چند تن از دانش آموزان مسلمان واجد شرایط؛

- اعطای سالیانه چند سهمیه رایگان حج به برخی از شیخ های منطقه؛

- توزیع بسته های افطاری در مساجد شهرها و روستاهای شرق آفریقا در هنگام ماه مبارک رمضان؛

- توزیع مواد غذایی بین مسلمانان محروم و مستضعف در عید قربان.

اقدامات کویت در کشورهای کنیا، تانزانیا و اوگاندا، اگر چه با هدف بهبود وضعیت رفاهی و معیشتی مسلمانان این کشورها صورت می گیرد، رهبران آژانس مسلمانان آفریقا که اندیشه های سلفی گری دارند، از طریق کتاب های اسلامی چاپ کویت که در بر گیرنده افکار وهابیگری و در ضدیت با مذهب تشیع است، تلاش می کنند به صورت غیر مستقیم مسلمانان این کشور ها را به سوی آیین ضاله وهابیت سوق دهند.[3]

 

پاورقی ها

[1]. بخش عمده ای از کمک های مالی بین المللی ما، مسلمانان آفریقایی را پوشش می دهد (وزیر اقتصاد کویت، 1974).

General History of Africa, P. 516.

[2]. راقم این سطور از برخی از این مساجد که در اکثر روستاهای مسلمان نشین به چشم می خورند، بازدید کرده است. مساجد مزبور، به سبک مساجد کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس ساخته شده است و از امکانات خوبی، نظیر کتابخانه ای کوچک، موکت، فرش، آمپلی فابر و بلند گو برخوردارند. در کنار برخی از این مساجد، چاه های آبی نیز برای استفاده روستاییان از آب سالم حفر شده است.

[3]. مطالعات میدانی نویسنده، شرق آفریقا.

 

نويسنده: امیر بهرام عرب احمدی

منبع: اسلام در شرق آفریقا، امیر بهرام عرب احمدی، سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، 1391، بخش ششم.