وضعیت سیاسی داعش در قاره آفریقا

  • کد خبر: 1697
  • منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی ذاکر نیوز

خلاصه تروریست ها در آفریقا نه تنها با هم متحد می شوند بلکه دامنه قدرت خود را وسیعتر می سازند. با روبرو شدن داعش در سوریه و عراق با چالش های مختلف، برنامه‌های بلند پروازانه داعش برای گسترش قلمرو در شمال آفریقا دنبال می‌شود در این راستا تحرکاتی از سوی هواداران آنها در مراکش، الجزایر، لیبی، سودان و مصر دیده می شود.


تروریست ها در آفریقا نه تنها با هم متحد می شوند بلکه دامنه قدرت خود را وسیعتر می سازند. با روبرو شدن داعش در سوریه و عراق با چالش های مختلف، برنامه‌های بلند پروازانه داعش برای گسترش قلمرو در شمال آفریقا دنبال می‌شود در این راستا تحرکاتی از سوی هواداران آنها در مراکش، الجزایر، لیبی، سودان و مصر دیده می شود.

با توجه به شکست‌های پی در پی داعش در عراق و سوریه، پناهگاه‌های احتمالی برای تروریست‌های داعش بسیار اندک هستند و در رأس آن لیبی و مناطق صحرایی در جنوب و غرب در امتداد نیجر و شمال مالی و در کل کشورهای آفریقایی می باشد. امروزه رنج ملت در غرب آسیا با رنج تاریخی مردم آفریقا امتزاج یافته است و در قالب داعش و تروریسم تکفیری خود را به ملت مظلوم و بی پناه این مناطق تحمیل کرده است.

ضعف ساختارهای سیاسی، ناتوانی در تعقیب منافع ملی، بی توجهی به سیاست های بازیگران رقیب و معارض در کنار بی برنامگی برای توسعه و پیشرفت و آموزش هدفمند بسط بحران ها را تضمین می نماید. تروریست ها در آفریقا نه تنها با هم متحد می شوند بلکه دامنه قدرت خود را وسیعتر می سازند. با روبرو شدن داعش در سوریه و عراق با چالش های مختلف، برنامه‌های بلند پروازانه داعش برای گسترش قلمرو در شمال آفریقا دنبال می‌شود در این راستا تحرکاتی از سوی هواداران آنها در مراکش، الجزایر، لیبی، سودان و مصر دیده می شود.

در خصوص انتقال تروریست های داعش به آفریقا باید گفت که این یکی از گزینه هایی است که نسبت به گزینه های دیگر ترجیح بسیار بالاتری دارد. برخی از مبارزان آفریقایی داعش در سوریه و عراق به زادگاهشان بازگشته اند که حدود شش‌‌هزار تروریست آفریقایی به قاره آفریقا تخمین زده می شود که این افراد قبلا در صفوف داعش مشغول نبرد بوده اند.

از میان سی‌‌هزار نفری که به داعش پیوسته‌‌اند، شش‌‌هزار نفر آنان را آفریقایی تشکیل می دهند. این امر نگرانی ها را نسبت به تکرار وقایع الجزایر برمی انگیزد؛ زیرا وقتی مبارزان الجزایری از جهاد در افغانستان بازگشتند، گروه های مستقلی تشکیل دادند و خون هزاران انسان بی‌گناه را بر زمین ریختند. بازگشت داعشی ها به آفریقا (به‌‌ویژه در مناطق ساحلی و بیابانی) تهدیدی جدی برای قاره آفریقا و امنیت و آرامش شهروندان شمرده می شود. این امر اقتضا می‌‌کند که کشورهای آفریقایی در سطح منطقه ای و بین المللی با یکدیگر همکاری نزدیک داشته باشند و در مورد این افراد مسلح تبادل اطلاعات لازم صورت پذیرد تا از نفوذ آنان در قاره آفریقا جلوگیری شود.

ارتش مصر موفق شده است ضربه های سنگینی به گروه های تروریستی در صحرای سینا وارد سازد و صدها تن از عناصر آن را نابود کند و حضور آنان را به چند ناحیه دورافتاده و پراکنده محدود سازد؛ ولی علی‌رغم این موفقیت، ما گاهی شاهد برخی عملیات های تروریستی هستیم که شکل تاکتیکی و ابعاد استراتژی خود را تغییر می دهد. اما این عملیات‌ها به صورت کلی، نیروهای ارتش، پلیس، قبطی ها، گروه های صوفی و شخصیت‌‌های برجسته اسلامی را هدف قرار می دهند.

با این‌که این عملیات های پراکنده نشان می‌دهد برخی از هسته های سازمان در مصر همچنان می توانند زمینه آزار و اذیت و خرابکاری را فراهم سازند، ولی نقشه اساسی داعش در مصر مبنی بر تبدیل سرزمین «کنانه» به منطقه درگیری و تجزیه شده، با شکستی سخت روبه‌رو گشت. این امر مرهون قهرمانی ها و فداکاری نیروهای ارتش و پلیس است.

در برابر این فداکاری ها و قهرمانی ها، سازمان تروریستی داعش به تحریک گسل‌های قومیتی و مذهبی متوسل شد، تا بدین وسیله عملیات جذب نیروهای داخلی آسان شود و برای خود موقعیت‌‌های پیروزی در داخل را ایجاد کند؛ مانند آنچه در برخی از کشورهای منطقه به وقوع پیوست. ولی این نقشه شوم تروریستی نیز با هوشیاری مصری ها، پیوند مستحکم ملی آنان و تمسک به وحدت، به شکست مفتضحانه تروریست‌ها انجامید که البته این امر تا حدودی نیز مرهون آگاه سازی الازهر می باشد.

از زمان سقوط دولت «معمر قذافی» رئیس‌‌جمهور سابق لیبی، این کشور در وضعیت بی‌دولت به سر می‌‌برد و شاهد بسیاری از تجزیه و آشوب‌هابوده است، تا جایی که به درگیری داخلی کشیده شده است. این شرایط به هر نوع سازمان و گروه تروریستی ای اجازه می دهد تا بدون هیچ مقاومت حقیقی، در این کشور ثبات پیدا کنند. داعش نیز می‌کوشد تا از این وضع سوء استفاده کند و درصدد است تا جای پای خود را در برخی از اراضی لیبی محکم کرده و این مناطق را به پایگاهی برای خود تبدیل سازد.

داعش قبلا اعلام کرده بود که در لیبی سه ایالت دارد که عبارتند از: «طرابلس»، «برقة» و «فزان». در این‌جا بود که داعش در سال های 2015 ـ 2016 این کشور را مرکز اجرای عملیات‌های جنایت‌کارانه خود در شمال آفریقا قرار داد. این اعلام، تنها یک تبلیغ رسانه ای نبود و پس از سیطره داعش بر شهر «سِرت» در سال 2015، واقعیت یافت؛ زیرا نیروهای دولتی لیبی موفق به عقب راندن آنان نشدند و بدین ترتیب هنوز با معضل هسته های پراکنده داعش در صحرای لیبی مواجه‌اند.

وزارت دفاع آمریکا در سال 2016 تصریح کرده است که شمار مبارزان داعشی در لیبی تقریبا به 6500 نفر رسیده است. برخی از عواملی که به داعش کمک می کند تا دستاوردهای سریعی داشته باشد، در لیبی فراهم نیست؛ زیرا در این کشور اختلافات شدید مذهبی دیده نمی شود، یا دشمن مشترکی که بتوان حمایت ها را علیه آن بسیج نمود، وجود ندارد. این سازمان تروریستی می‌کوشد تا بر این شرایط غلبه کند و حضور خود را مستحکم سازد و زمینه تقویت نفوذ در این کشور را فراهم نماید. در این راستا قصد دارد تا به فروپاشی دولت سرعت بخشد و احساسات مشترک قومی میان شهروندان لیبی را درهم شکند.

علاوه بر هرج و مرج در لیبی، دلایل دیگری نیز هست که سبب شد تا داعش این کشور را به عنوان پناهگاه خود قرار دهد. مهم ترین این دلایل عبارتند از: شکنندگی وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برخی از کشورهای همسایه که این کشور را هدفی دست‌‌یافتنی برای داعش تبدیل می کرد؛ موقعیت ژئوپلیتیک لیبی که در منطقه ساحلی واقع شده و به داعشی ها اجازه می دهد تا به سوی غرب آفریقا پیشروی کنند و درصدد تلاش برای ائتلاف با «بوکوحرام» برآیند (بوکوحرام در حال گسترش رعب و وحشت در نیجریه، منطقه دریاچه چاد، جنوب نیجر و شمال کامرون است). گذشته از اینها لیبی ثروت عظیم نفتی دارد که در صورت سیطره بر این کشور، منابع مالی بزرگی برای این سازمان فراهم می سازد.

کشورهای شمال آفریقا در سال جاری با همان چالش های امنیتی و سیاسی سالهای پیش مواجه است. عوامل زیادی می تواند این چالش ها را تشدید کند. تداوم بی ثباتی سیاسی، اختلافات سیاسی میان کشورها، موج بازگشت نیروهای داعش از سوریه و عراق، نفوذ القاعده، دخالت قدرت های خارجی و غیره از تهدیدات پیش روی این منطقه است. در میان این کشورها، مصر و لیبی بیشتر از همه در معرض تهدیدات امنیتی قرار دارند. علت اصلی هم بی ثباتی سیاسی در این دو کشور است.

 

نویسنده: محمد سجاد شیرودی