نگاهی به روند رو به رشد اسلام در توگو

  • کد خبر: 1758
  • منبع خبر: خبرگزاری مهر

خلاصه اسلام از شمال توگو به جنوب این کشور نیز راه یافت و مؤسسات اسلامی در این کشور به منظور اشاعه اسلام فعالیتهای بسیارمی کردند تا اینکه توگو مبدل به کشوری اسلامی در غرب قاره آفریقا شد.


توگو کشوری است که اولین بازار اسلامی در قاره آفریقا به شمار می رود، در گذشته جمعیت مسیحیان بیش از مسلمانان بود، اما امروزه با اشاعه اسلام و ترویج این دین، شمار مسلمانان در این کشور رو به افزایش است، به طوری که در حال حاضر بیشتر ساکنان توگو مسلمانان هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسلام الیوم، کشور توگو که در غرب آفریقا واقع است، مساحتی در حدود 56 هزار کیلومتر مربع دارد، پایتخت آن شهر "لومی " و زبان فرانسوی از زبانهای رسمی این کشور است. اما در کنار این زبان، لهجه های مختلف آفریقایی چون هوسا و یوربا نیز وجود دارد. واحد پول این کشور فرانک آفریقاست که هر 50 فرانک آفریقایی برابر با یک فرانک فرانسه و نظام حاکم در این کشور نیز جمهوری است.

در سال 1312 هجری ( 1894 میلادی) توگو  تا پایان جنگ جهانی اول مستعمره آلمان بود و پس از آن میان بریتانیا و فرانسه تقسیم شد و در نقشه از این کشور به عنوان " توگوی فرانسه" و "توگوی بریتانیا" نام می بردند. در سال 1377 هجری ( 1957 میلادی) "توگوی بریتانیا" به کشور غنا ضمیمه شد و "توگوی فرانسه" در سال 1380 هجری( 1960 میلادی) به استقلال رسید.

این کشور کوچکترین کشور آفریقایی و به شکل مستطیل است و میان دو کشور غنا و بنین واقع شده، جمعیت آن بیش از 3 میلیون نفر است که از این تعداد 65 درصد مسلمان، 20 درصد مسیحی و بقیه عقاید محلی دارند.

از مشهورترین قبایلی که در این کشور زندگی می کنند، هوسا، یوربا، ایوی و پاول است؛ قبیله هوسا رهبری دین اسلام را به ریاست شیخ الاسلام به عهده گرفته است که خطابه های دینی را در مساجد به همراه قرائت قرآن، دفن مردگان و قضاوت میان مسلمانان را انجام می دهد. امروزه قبیله یوربا در کنار قبیله مذکور نقش بسیار مهمی در اشاعه اسلام دارد.

 

مساجد توگو

از مشهورترین مساجد توگو مساجد جامع واقع در لومی با نامهای " هوسا" و " یوربا" است که امامان این مساجد از یک سو به شناخت شوراهای اسلامی جهان و حتی توگو می پردازند و از سوی دیگر به اشاعه اسلام اقدام می کنند. قدمت این مساجد به بیش از یک قرن می رسد و جزء آثار باستانی و تاریخی به شمار می روند.

مساجد دیگری به نام مسجد" سوکودی" در شمال و مسجد" بالمی "در جنوب توگو قرار دارد که اینها نیزجزء مساجد باستانی توگو هستند. به طور کلی تعداد مساجد تاریخی و باستانی توگو به 20 مسجد می رسد.

این در حالی است که به جز 20 مسجد مذکور، مسلمانان توگو در 100 مسجد دیگر نمازهای پنچگانه و یومیه را می خوانند.

گفته می شود امامان جمعه این مساجد به زبان عربی خطبه نماز جمعه را می خوانند که یکی از مسلمانان آن را به زبان محلی متداول ترجمه می کند.

 

ورود و اشاعه اسلام

در قرن چهارم هجری اسلام از طریق تجار عرب وارد توگو شد و آنها به منظور انجام کارهای بازرگانی و داد و ستد در این منطقه از قاره آفریقا در آن مستقر شدند.

با توجه به تاریخ این کشور می توان دریافت که توگو از قدیمی ترین بازارهای اسلامی در آفریقا به شمار می رود که تجار آفریقایی و عرب به منظور ترویج کالاها و دادوستد آنها با یکدیگر در ارتباط بودند. این بازارها با معاملات اسلامی رونق بیشتری پیدا کرد و علاوه بر روابط تجاری، روابط پزشکی نیز میان مسلمانان و آفریقایی ها به شکل بسیار گسترده ای شکل گرفت. از این رو قبایل مختلف آفریقایی به توگو می آمدند و در این کشور ساکن می شدند. این قبایل پس از مدتی مسلمان شده و به اشاعه اسلام در این منطقه اقدام می کردند.

یکی از تجاری که به اسلام روی آورد " شیخ تخاری معلوم" بود که پس از مسلمان شدن به شمال آفریقا آمد و این منطقه را به منطقه ای مسلمان نشین که تنها اسلام خالص در آن به چشم می خورد، تبدیل کرد و معاملات و تجارتهای اسلامی را گسترش داد.

با اشاعه هر چه بیشتر اسلام، مسلمانان به برپایی مراکز اسلامی چون مسجد، مدارس و مؤسسات اسلامی اقدام کردند. همچنین آنها آموزشگاه های قرآن را که نتیجه شکوفایی تمدن اسلامی در بخش شمالی توگو بود، تأسیس کردند.

اسلام از شمال توگو به جنوب این کشور نیز راه یافت و مؤسسات اسلامی در این کشور به منظور اشاعه اسلام فعالیتهای بسیارمی کردند تا اینکه توگو مبدل به کشوری اسلامی در غرب قاره آفریقا شد.

 

همکاری مسلمانان آفریقا

میان مسلمانان توگو و کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همجوار آن روابط بسیار خوبی برقرار است به طوری که مؤسسات اسلامی در نیجریه، بنین، غنا، ساحل عاج، مالی و نیجر با توگو  همکاری قابل توجهی، به منظور نشر اسلام و قرآن دارند. توجه به اسلام و تمایل به اشاعه آن زمینه ای فراهم آورد تا این منطقه از مهمترین مناطق اشاعه اسلام و توجه به زبان عربی در آفریقا شود.

 

مؤسسات و مراکز اسلامی توگو

از مهمترین مؤسسات اسلامی توگو می توان به اتحادیه مسلمانان، شورای عالی امور اسلامی، شورای حفظ قرآن و سنت و مرکز تحقیقات اسلامی این کشور اشاره کرد. مسلمانان این کشور به منظور باز گرداندن جایگاه اولیه خود بسیار تلاش می کنند، زیرا آن را راهکاری برای حفظ هویت دینی و اعتقادی خود می دانند.

این کشور به منظور انتشار معارف صحیح اسلام به ساخت مدارس اسلامی اقدام کره است. این در حالی است که الازهر به منظور اشاعه اسلام و انجام فعالیتهای دینی در توگو بسیار فعال عمل می کند، از این رو از یک سو به افتتاح 20 مرکز قرآن وابسته به مساجد توگو اقدام کرده و از سوی دیگر به دانشجویان و محققان این کشور که به تحقیق در علوم اسلامی می پردارند، دانشکده و آموزشگاهی را در مصر و وابسته به الازهر اختصاص داده است.