معرفی کشور سائوتومه و پرنسیپ

  • کد خبر: 1760
  • منبع خبر: our-world.blogfa.com

خلاصه دین 70 % ساکنان سائوتومه و پرنسیپ کاتولیک، 4 % اوانگلیکال (پروتستان انجیلی)، 3 % نیو آپوستولیک (رسالتی) و 2 % نیز ادونتیست هستند.


جمهوری دموکراتیک سائوتومه و پرنسیپ (emocratic Republic of Sao Tome and Principe) جزیره ای است واقع در غرب آفریقا و خلیج گینه و اقیانوس اطلس جنوبی، غرب گابون. پایتخت سائوتومه و پرنسیپ، شهر سائوتومه (Sao Tome) با 54 هزار نفر جمعیت می باشد. مساحت سائوتومه و پرنسیپ 1001 کیلومتر مربع و جمعیت آن 200 هزار نفر است.

از مهمترین شهرهای سائوتومه و پرنسیپ می توان به، نوس 7 هزار نفر، سانتانا 6 هزار نفر، ترینیداده 5 هزار نفر و سانتو آنتونیو 2 هزار نفر اشاره کرد. سائوتومه و پرنسیب شامل دو جزیره، سائوتومه (جزیره بزرگتر) و پرنسیپ (جزیره کوچکتر) می باشد، 95 % جمعیت نیز در جزیره بزرگتر یعنی سائوتومه زندگی می کنند.

سائوتومه و پرنسیپ دارای آب و هوایی مرطوب و گرمسیری می باشد، این جزیره به صورت آتشفشانی بوده و دارای پوشش گیاهی جنگلی و کوهستانی است، البته جزیره پرنسیپ دارای اقلیمی کوهستانی و ناهموار است، بلندترین نقطه جزایر سائوتومه و پرنسیپ، پیکو دی سائوتومه (Pico de Sao Tome) با 2024 متر ارتفاع در مرکز متمایل به غرب جزیره سائوتومه قرار دارد.

اعتقاد بر این است که این دو جزیره خالی از سکنه بوده است، سائوتومه و پرنسیپ در سال 1471 توسط دریانوردان پرتغالی کشف شد و تا روز استقلال نیز تحت مالکیت پرتغال باقی ماند. کشت متمرکز و توسعه یافته که توسط برده هایی که از سایر مستعمرات پرتغال به این جزیره آورده می شدند باعث شد که در قرن 17 میلادی به بزرگترین تولید کننده نیشکر در آفریقا بدل شود ولی رفته رفته تولید این محصول کاهش یافت و در قرن 19 میلادی محصولات دیگری مانند قهوه و کاکائو در این جزایر به زیر کشت رفت.

در سال 1908 سائوتومه و پرنسیپ بزرگترین تولید کننده کاکائو در دنیا لقب گرفت البته اکنون نیز کاکائو از صادرات مهم سائوتومه و پرنسیپ قلمداد می شود، در این زمان بردگان در شرایط بسیار وحشیانه ای نگهداری می شدند. در سال 1909 بردگان آفریقایی در اعتراض شرکت های شکلات سازی بریتانیایی و آلمانی را مورد تحریم قرار دادند.

در سال 1949 صاحب ملکان پرتغالی شورش بردگان آفریقایی را به طرز وحشیانه ای سرکوب کردند، در جریان این اعتراضات صدها برده کشته شدند، پس از آن جنبش آزادی در تبعید در سال 1953 شکل گرفت. انقلاب پرتغال در سال 1974 به سالها مستعمره ماوراء بحار بودن سائوتومه و پرنسیپ پایان داد، بدین ترتیب در 12 جولای 1975 سائوتومه و پرنسیپ از پرتغال اعلام استقلال کرد، لیسبون نیز استقلال سائوتومه و پرنسیپ را به رسمیت شناخت.

مانوئل پینتو دا کُستا (Manuel Pinta da Costa) رهبر تنها حزب قانونی سائوتومه و پرنسیپ در آن زمان یعنی، جنبش برای آزادی سائوتومه و پرنسیپ (MLSTP) به عنون رئیس جمهور انتخاب شد، او میگوئل ترووآدا (Miguel Trovoada) را نیز به پست نخست وزیری منصوب کرد، در بین این سالها نوعی حکومت مارکسیست - لنینیستی در سائوتومه و پرنسیپ روی کار آمد. در پی کودتای ناموفق 1978، ترووآدا به توطئه و طراحی کودتا متهم شد و از کشور تبعید شد.

با تصویب قانون اساسی جدید در سال 1990 حکومت در سائوتومه و پرنسیپ به صورت چند حزبی در آمد و همه احزاب سیاسی مجاز به فعالیت شدند، پس از آن ترووآدا بار دیگر به کشور بازگشت و در انتخابات ریاست جمهوری شرکت و در آن پیروز شد و اولین رئیس جمهور سائوتومه و پرنسیپ شناخته شد که به روش کاملا دموکراتیک انتخاب می شود.

جزیره پرنسیپ نیز در سال 1995 دارای خودگردانی شد. اعتراضات و نا آرامی ها دو سائوتومه و پرنسیپ به دلیل بیکاری گسترده در جامعه و رشد تورم در دهه 90 میلادی در این کشور اوج گرفت، سائوتومه و پرنسیپ از کشورهای فقیر آفریقا به شمار می رود. تاجر سائوتومه ای، فرادیک دی منزس (Fradique de Menezes) در انتخابات ریاست جمهوری سال 2001 در سائوتومه و پرنسیپ به پیروزی رسید. در جولای 2003، زمانی که دی منزس در خارج از کشور به سر می برد، کودتایی در سائوتومه و پرنسیپ به وقوع پیوست که منجر به سقوط حکومت دی منزس شد، در نتیجه فشارهای بین المللی دی منزس یک هفته بعد مجددا به قدرت بازگشت.

در انتخابات 30 جولای 2006 میلادی بار دیگر دی منزس از حزب (MLSTP) با کسب 60 % آرا مجددا به عنوان رئیس جمهور سائوتومه و پرنسیپ انتخاب شد، رقیب اصلی او در این انتخابات، پاتریس ترووآدا (Patrice Trovoada) از حزب (ADI) بود که تنها توانست 38 % آرا را تصاحب کند. پس از آن حزب (ADI) با حزب (MDFM-PCD) که حائز اکثریت پارلمان بود ائتلافی را شکل داد و رئیس جمهوری را برای تقسیم قدرت تحت فشار قرار داد. بدین ترتیب رئیس جمهوری نیز در 14 فوریه 2008، رقیب خود در انتخابات سال 2006 و رهبر مخالفان، پاتریس ترووآدا را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد.

نژاد بیشتر اهالی سائوتومه و پرنسیپ را مستیکو به همراه، آنگولارز (از نسل بردگان آنگولایی)، فوروز (از نسل بردگان آزاد شده)، سایر برده های موزامبیکی و کیپ وردی، تونگاس (بومیان جزیره) و اروپایی (پرتغالی) تشکیل می دهند.

همچنین دین 70 % ساکنان سائوتومه و پرنسیپ نیز کاتولیک، 4 % اوانگلیکال (پروتستان انجیلی)، 3 % نیو آپوستولیک (رسالتی) و 2 % نیز ادونتیست هستند. زبان رسمی در سائوتومه و پرنسیپ، پرتغالی می باشد. واحد پول سائوتومه و پرنسیپ، دوبرا با واحد جزء (سنتیمو) نام دارد. از مهمترین صادرات سائوتومه و پرنسیپ می توان به کاکائو که 80 % صادرات سائوتومه و پرنسیپ را شامل می شود، قهوه، نارگیل و روغن نخل اشاره کرد. سائوتومه و پرنسیپ از اعضای کشورهای اتحادیه آفریقاست.

 

منبع: بزرگترین وبلاگ جهان شناسی (http://our-world.blogfa.com)