کتابخانه های عمومی تانزانیا

  • کد خبر: 1769
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا»

خلاصه تانزانیا دارای شبکه ای از کتابخانه های عمومی است که زیر نظر کمیته خدمات کتابخانه ای تانزانیا (TLSB) اداره می شود.


تانزانیا دارای شبکه ­ای از کتابخانه­ های عمومی است که زیر نظر کمیته خدمات کتابخانه­ ای تانزانیا (TLSB) اداره می شود. این کمیته با انگیزه توسعه کتابخانه­ ها در سراسر کشور و به عنوان بخشی از برنامه گسترده دولت برای ریشه­ کن کردن بی سوادی در 1963 م تشکیل شد. این کمیته زیر نظر وزارت فرهنگ و آموزش قرار دارد و هدف آن تاسیس، تجهیز و اداره کتابخانه ها در سراسر کشور و ارائه خدمات فرهنگی به همه اقشار و گروه های مختلف سنی است. در این طرح برای گسترش فرهنگ کتابخوانی در مناطق روستایی دورافتاده، طرح کتابخانه های سیار نیز پیش بینی شده بود که به علت کمبود بودجه از اواسط دهه 1980م اجرای آن متوقف شد.

در حال حاضر این کمیته سی و سه کتابخانه را در سراسر کشور اداره می کند و مهم­ترین کتابخانه و مرکز کمیته خدمات کتابخانه ای تانزانیا، کتابخانه ملی تانزانیا در شهر دارالسلام است. این کتابخانه علاوه بر این­که بزرگ­ترین کتابخانه ملی تانزانیا است، مرکز اصلی فهرست­نویسی و دیگر خدمات کتابداری در تانزانیا نیز می باشد. در حال حاضر در کل کتابخانه های زیر نظر این کمیته، حدود 803 هزار جلد کتاب و 456 هزار نشریه و روزنامه وجود دارد. این کتابخانه­ ها حدود 143 هزار نفر عضو دائم دارند و حسب تخمین حدود چهارده میلیون نفر به صورت متناوب از خدمات آن­ها استفاده می کنند. (وب سایت کمیته خدمات کتابخانه ای).

در هر یک از دانشگاه­های تانزانیا نیز کتابخانه­ای وجود دارد و مهم­ترین کتابخانه دانشگاهی در دانشگاه دارالسلام قرار دارد. کتابخانه این دانشگاه در سال 1961 م افتتاح شد و در حال حاضر بیش از 120 هزار جلد کتاب دارد. (Kent & others 1980، 112). در کنار آن کتابخانه­ های موسسات فرهنگی خارجی نیز به ارائه خدمات مشغولند که از مهم­ترین آن­ها می توان به کتابخانه بریتیش کانسیل، کتابخانه رایزنی فرهنگی فرانسه و کتابخانه رایزنی فرهنگی ایران اشاره کرد.

موسسات پژوهشی مختلفی نیز در تانزانیا وجود دارد که در زمینه های گوناگون مشغول فعالیت هستند و یکی از مهم­ترین این موسسات، انستیتو تحقیقات زبان سواحیلی در دارالسلام است. این موسسه به پژوهش و آموزش در زبان و ادبیات سواحیلی می پردازد و از جمله فعالیت­ های آن تلاش برای گسترش این زبان در داخل و خارج کشور است. موسسه دیگری که در تانزانیا در زمینه زبان سواحیلی فعالیت می کند، انستیتو تحقیقات سواحیلی و زبان های خارجی در جزیره زنگبار است. همچنین انستیتو تحقیقات اقیانوس هند، موسسه پژوهشی مهمی در تانزانیا است و در زنگبار قرار دارد. این موسسه از مهم­ترین مراکز تحقیقاتی در زمینه پژوهش در تاریخ شرق آفریقا در جهان به شمار می رود.

از دیگر موسسات تحقیقاتی مهم تانزانیا می توان به انستیتو تحقیقات بیماری­های حیوانی، انستیتو تکنولوژی دارالسلام، انستیتو مدیریت و تکنولوژی اطلاعات، انستیتو برنامه ریزی توسعه روستایی، انستیتو تحقیقات قهوه تانزانیا، انستیتو تحقیقات حیات وحش تانزانیا، انستیتو تحقیقات چای تانزانیا و انستیتو تحقیقات آفات گرمسیری اشاره کرد.

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا، وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی»/ سید احمد سیدمرادی/ ص 87- 88.