اسلام در لسوتو

  • کد خبر: 1808
  • منبع خبر: فصلنامه مطالعات آفریقا

خلاصه پیشگامان اولیه اسلام در لسوتو، تجار هندی بودند که در اواسط قرن 19 از آفریقای جنوبی وارد این کشور شده و در منطقه ای به نام Butha Buthe مستقر شدند.


پیشگامان اولیه اسلام در لسوتو، تجار هندی بودند که در اواسط قرن 19 از آفریقای جنوبی وارد این کشور شده و در منطقه ای به نام Butha Buthe مستقر شدند و در همین مکان بود که قدرت های استعماری ضمن مانع تراشی برای مسلمانان آنها را از هر گونه کار تجاری ممنوع کرده و یا مجبورشان ساختند تا در خارج مرزهای سکونت گاه قبلی خود اقامت داشته باشند. در لسوتو موارد معدودی از ازدواج های درونی بین مسلمانان هندی و Basuto های محلی اتفاق افتاد.

مسلمانان هندی پس از کسب استقلال لسوتو از استعمار بریتانیا برای سکونت در بخشهای مختلف کشور همانند Maseru،Leribe، Teyateyaneng،Maputsoe، Qcuting و... آزادی کامل داشتند. آنها کار تجارت با آفریقای جنوبی را از طریق واردات اقلام آغاز کردند. از طرفی برای مدت زمان طولانی Butha Buthe فقط از یک باب مسجدی برخوردار بود که توسط صاحب صوفی ساخته شده بود و در واقع مرکز هر گونه فعالیت اسلامی قلمداد می شد از آن زمان بود که دیگر مساجد در شهرک های دیگری ساخته شدند یعنی مناطقی که از شمار قابل ملاحظه ای از مسلمانان همانند Maseru،Leribe،Mapotse و Mafeteng برخوردار بود.

از نظر جمعیتی، مسلمانان در مراکز اصلی و تجاری ساکن بوده همچنین مهاجرینی نیز از کشورهای جنوب آفریقا در این مناطق حضوردارند.

وضعیت بی ثبات کاری تصویر شوم اقتصادی را به ارمغان می آورد. حالتی که با دیگر بحران های موجود زندگی را برای مسلمانان سخت و دشوار می نمود. تمامی این شرایط در وضعیتی است که مسیحیان کارشان سر و سامان بهتری را داشت وآن قدر کمتر درگیر مشکلات بودند که با آرامشی خاص به دنبال مباحثی چون " نقش کلیسا در تحول دموکراسی " داد سخن می دادند. به تعبیر دیگر اگر مسیحیان ابعاد مختلف دموکراسی را مورد بررسی قرار می دادند مسلمانان تازه می بایست مشغول آغاز  بحث پیرامون خود کلمه دموکراسی می شدند.

با توجه به نا آرامی هایی که در لسوتو شاهد بودیم، بازگانان هندی و چینی مورد هدف تاراج و ورطه آسیب قرار گرفتند. در واقع معضل جدی بیکاری که ناشی از افزایش کارگران مهاجر Basuto از سال 1991 به آفریقای جنوبی بود خود باعث مشکلات بزرگ اقتصادی گردید. اینگونه مشکلات در واقع بیانگر این مساله است که دولت دموکراتیک آفریقای جنوبی به قول خود در سیاست " ایجاد شغل برای همه" ناتوان بود و هنر مسلمانان باید پاسخگوی چنین چالش هایی هم باشند.

از لحاظ سیاسی، نیز مسلمانان در انزوا قرار گرفته بودند چرا که ضمن علاقمندی به تجارت به آن تسلط خوبی داشتند و با تجربیات خوب خود توانسته بودند در سطح وزارتی نیز در کابینه حضورداشته باشند.

جامعه مسلمانان هندی هیچگونه کوشش جدی را در جهت تبلیغ اسلام به مردم Basuto انجام ندادند. به هر حال، اخیراً، با تاسیس " انجمن هلال سبز" از سوی مهاجرین سودان، تلاشهای فعالی برای اسلام آوردن مردم آفریقایی صورت گرفت.

جمعیت کل لسوتو حدود 2/2 میلیون نفر است که مسلمانان 1% آن را تشکیل می دهند و از این میان مسلمانان هندی دارای اکثریت هستند. هر چند نمی توان آمار دقیقی از مسلمانان محلی Basuto را ارائه نمود.

 

منابع:

1-Eandivenga:Islam In Zimbabwe- Mambo Press- 1983.

2- Amra Mohamed: Islam in southern Africa: A Hisorical Perspective-Islam in Africa Conference-Institute of Global Cultural Studies –binghmpton University(19-22 April 2001)

3- Phiri Sheikh Umari: Islam In Southern Africa (A General survey)- Universty of Zimbabwe-2007.

4-Trimmingham,J.S;Islam in Trpical Africa;Clarendon Press;Oxford;1964

5- Stamer P.Josef: Islam In Sub- Sahara Africa-Spain-1996

6-Ayittey B.N. George: Africa Unchained-the Blueprint For Africas Future-U.S.A-Palgrave-2005

7-Rodney Walter:how Europe Underdeveloped Africa-U.S.A-1981

8- Martin Phyllis M&O,Meara Patrick:Africa-Second Edition-U.S.A-1986

9- Trimingham: The Influence of Islam upon Africa- 1968

10-Mazrui Ali: The Triple Heritage- 1969

11- Kasule Omar H: Islamic Dawah in Africa- Kenya- 1982

12-Mervyn Hiskett: The Development of Islam in East Africa-Longman-1984

13-Author unknown Report on Islam in Mozambiqe,Southern Africa Islamic Youth Conference.unpublished1987.

14- Kokole OH:Religion in Afro-Arab Relations:Islam and Cultural Changes in Modern Africa in Proceedings of Islam in Africa Conference 1993.Spectrum Books Ltd.Nigeria,in association with Safari Books Ltd.UK 1993,p233-5.

15-Lewis IM.Islam in Tropical Africa,Oxford University Press-1966

16-Hiskett Mervyn,The development of Islam in West Africa,Longman,1984.p19-20

knowledgebase.icro.ir

 

منبع: فصلنامه مطالعات آفریقا (شماره 17)

دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه

محمد حسن ایپکچی - وابسته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در زيمبابوه