لزوم تقریب میان مذاهب اسلامی

  • کد خبر: 1809
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری اهل بیت (ع). ابنا

خلاصه یکی از علمای اهل تسنن مصر با تأکید لزوم تقریب میان مذاهب اسلامی اظهار داشت که هیچ مانعی برای استفاده از آرای علمای شیعه وجود ندارد.


شیخ محمد رمضان از علمای مصر و عضو اتحادیه علمای عربی آفریقایی بر لزوم تلاش برای ایجاد فضای باز و بیدار جهت تحقق وحدت میان مسلمانان و رفع شبهاتی که درصدد مخدوش کردن چهره اسلام است، تأکید کرد.

وی در گفت وگو با مجله الروضه الحسینیه وابسته به آستان قدس حسینی گفت: چهره واقعی شیعه و تشیع و مذهب اهل بیت (ع) باید به جهانیان نشان داده شود.

این عالم اهل تسنن مصری که به عراق سفر کرده بود، افزود: مردم و علما در نجف و سایر استان های عراق دین صحیح را به خوبی شناخته و به آن عمل می کنند. اختلاف میان مذاهب به هیچ وجه زشت نیست چرا که همه مذاهب به اصول پایبند بوده و در فروع اختلاف دارند.

وی تصریح کرد: به هیچ کس اجازه دخالت و فتنه آفرینی و جدل عقلی و روانی و علمی میان مسلمانان را نمی دهیم زیرا واقعیت می گوید که هیچ تفاوتی میان مسلمانان وجود ندارد و همه آنها زیر پرچم «لا اله الا الله» و «محمد رسول الله» قرار دارند.

شیخ محمد رمضان با اشاره به اهمیت تقریب میان مذاهب اسلامی اظهار داشت: تقریب بین مذاهب به معنای لغو یا به حاشیه راندن مذهب دیگر نیست و هیچ نیازی به تفرقه میان شیعه و اهل تسنن وجود ندارد.

عضو اتحادیه علمای عربی آفریقایی ادامه داد: امام حسین (ع) در راه همه بشریت قیام کرد نه یک گروه خاص. ادامه راه این امام سبب تحقق امنیت می شود.

وی تأکید کرد که هیچ مانعی برای استفاده از آرای علمای مذهب شیعه وجود ندارد زیرا تفاوتی میان مذهب تشیع و مذاهب اهل تسنن وجود ندارد و تنها در فروعی با هم اختلاف داریم که تاثیری بر چهره اسلام اصیل ندارند.

این عالم اهل تسنن خاطرنشان ساخت: همگان باید درک کنند که گروه های تروریستی به ویژه داعش هیچ ارتباطی به دین ندارند و به تفکر و گفت وگو قائل نیستند. هر که با آرای آنان مخالفت کند به کفر متهم می شود.

شیخ محمد رمضان افزود: ما باید به شدت با تروریست ها مبارزه کرده و هر که توبه نکند با مجازات سختی روبرو شود. ما اجازه نخواهیم داد آنها به گسترش فساد بپردازند و به مردم بی گناه تعرض کنند و به تجاوز به خون و ناموس و حرمت ها بپردازند.

وی درباره کیفیت مبارزه با اندیشه تکفیر گفت: نماز جمعه یکی از مواردی است که به وسیله آن می توان مردم را با این اندیشه منافی اسلام آشنا کرد. برگزاری همایش ها و کنفرانس ها نیز می تواند در این زمینه مثمرثمر باشد.

عضو اتحادیه علمای عرب آفریقا رسانه ها را به ایستادگی قاطع در مرحله پساداعش فراخواند و ادامه داد: ما در مرحله جنگ فکری و رسانه ای علیه اسلامی قرار داریم و باید به وسیله رسانه های حرفه ای در برابر آنها ایستادگی کرده و ارتشی رسانه ای را برای پاسخ به شبهات و بیان واقعیت ها تشکیل دهیم.