آشنایی با جمهوری موریس

  • کد خبر: 1821
  • منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی شیعیان آفریقا

خلاصه جمهوری موریس کشوری جزیره‌ای است در جنوب غربی اقیانوس هند، در حدود ۹۰۰ کیلومتر در شرق ماداگاسکار. موریس بخشی از جزایر ماسکارین بشمار می‌رود و جزیره فرانسوی رئونیون در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی آن قرار دارد پایتخت موریس شهر پورت لوئیس است.


موریس در یک نگاه

مساحت: 2،040 کیلومتر مربع

جمعیت کشور: 1.283.415 (تخمین 2010)

پایتخت: پورت لوئیس

واحد پول: روپیه موریس

استقلال: 12 مارس 1968

تدوین قانون اساسی: 12 مارس 1968

دین: مسیحی

 

1- جغرافیای موریس

جمهوری موریس (Mauritius) کشوری جزیره‌ای است در جنوب غربی اقیانوس هند، در حدود ۹۰۰ کیلومتر در شرق ماداگاسکار. موریس بخشی از جزایر ماسکارین بشمار می‌رود و جزیره فرانسوی رئونیون در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی آن قرار دارد پایتخت موریس شهر پورت لوئیس است.

این جمهوری به جز جزیره موریس شامل جزیره‌های سنت برندون و رودریگوئس و جزائر آگالگا نیز می‌شود.

مساحت این کشور ۲۰۴۰ کیلومتر مربع است. (۱۱ برابر شهر واشنگتن و ۴ برابر شهر تهران) خط ساحلی دور جزیره ۱۸۰ کیلومتر است که تمامی آن از ماسه‌های نرم، سفید و درخشان پوشیده شده ‌است. این کشور در نیمکره جنوبی زمین واقع شده ‌است، بنابراین فصول آن برعکس نیمکره شمالی (ایران) است.

 

- تقسیمات کشوری

جزیره موریس خود به ۹ بخشداری تقسیم شده ‌است (نام مرکز بخش‌ها در میان دوکمان آمده) :

بلک ریور (تامارین)، فلاک (سنتر دو فلاک)، گرند پورت (ماهبورگ)، موکا (موکا)، پامپلموس (پامپلموس)، پلن ویلهم (روزهیل)، پورت لوئیس (پورت لوئیس)، ریویر دو رمپار (پودر دو اور)، ساوان (سوئیاک)

سه جزیره یا جزیره ‌گروه دیگر که متعلق به موریس هستند عبارت‌اند از: جزایر آگالگا، آبتل‌های کارگادوس کاراخوس، رودریگوئس.

اولین بار این کشور را اعراب در قرن 10 میلادی کشف کردند. دریانوردان پرتغالی در سال 1507 وارد آن شدند.

سپس در سال 1638 به مستعمره هلند تبدیل شد. هلند این مستعمره را به افتخار شاهزاده موریس ناساو، جزیره موریس نامید. در خلال سده هجدهم این جزیره در دست فرانسه بود که به آن نام «ایل دو فرانس» (جزیره فرانسه) داد.

این جزیره در سال 1810 به دست انگلیس افتاد و آنها نام پیشین آن را برگرداندند. این جزیره برای مدتی تبعیدگاه رضاخان پهلوی بود. پایتخت موریس شهر پورت لوئیس است. این جزیره کوه‌های آتشفشان فراوان دارد.

 

2- تاریخ

این جزیره را پرتغالیان در ۱۵۰۵ میلادی کشف کردند و سپس در سال ۱۶۳۸ به مستعمره هلندیان تبدیل شد. هلندیان این مستعمره را به افتخار شاهزاده موریس ناساو، جزیره موریس نامیدند.

در خلال سده هجدهم این جزیره در دست فرانسویان بود که به آن نام «ایل دو فرانس» (جزیره فرانسه) دادند. این جزیره در سال ۱۸۱۰ به دست بریتانیایی‌ها افتاد و آنها نام پیشین آن را برگرداندند. موریس اکنون عضو اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع بریتانیا) است.

این کشور ابتدا به وسیله دریانوردان مالایی در قرن دهم میلادی کشف شد، پس از آن در قرن شانزدهم میلادی ابتدا مستعمره پرتغال و سپس هلند (قرن ۱۷) شد. در سال ۱۷۱۵ جزیره تحت کنترل فرانسوی‌ها در آمد و در طی جنگ‌های ناپلئونی در سال ۱۸۱۰ جزیره توسط نیروهای انگلیسی اشغال شد. در سال ۱۹۶۸ این کشور استقلال خود را از انگلستان به دست آورد.

بر سر تصرف این سرزمین میان فرانسه و انگلستان زد و خوردهائی در گرفته است. و سرانجام به موجب پیمان 1814 موریس به چنگ انگلستان افتاد و تا سال 1903 این حاکمیت برقرار بود و ازین تاریخ از موریتوس و سیشل یک کولونی تشکیل دادند. در دوازدهم مارس 1968 موریتوس مستقل گردید. کارگران بسیار از هند برای کار در مزارع نیشکر به این سرزمین آورده شد و در نتیجه اکثریت وسیعی از مردم این سامان هندی نژاد هستند. سیاهان به زبان فرانسه تکلم و از مذهب کاتولیک رومی پیروی می کنند. در یازدهم ژوئن 1982 حزب کارگر حکومت «سی ووسوگور رامگولام» را که از تاریخ استقلال کشور بر این سرزمین حکومت می کرد ساقط نمود زیرا 62 کرسی پارلمان به دست آورد. و جزیره «دیه گوگارسیا» به ایالات متحده آمریکا برای ایجاد تأسیسات نیروی دریائی سپرده شد.

 

3- مردم موریس

جمعیت این کشور 000/300/1 نفر می‌باشد که از نژادهای متنوع تشکیل شده ‌است. (هندی، چینی، اروپایی و آفریقایی).

48 درصد از مردم این کشور پیرو هندو، 2/25 درصد پیرو مسیحیت و 6/16 درصد پیرو اسلام هستند.

جزیره موریس به عنوان یک کشور مستقل شناخته شده و کلیه ساکنین آن را افراد مهاجر تشکیل می دهند که البته بسیاری از آن ها دارای اصلیتی هندی هستند.

 

4- زبان مردم موریس

هرچند انگلیسی زبان رسمی این کشور است اما کمتر از یک درصد مردم به آن سخن می‌گویند. برخی از مردم نیز با زبان های فرانسوی و زبان بومی منطقه صحبت می کنند. این موضوع که بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند، خود به عنوان یکی از نقاط قوت گردشگری آن محسوب شده و این جزیره را محلی ایده آل برای گردشگران و به ویژه انگلیسی زبانان تبدیل کرده است.

زبان کریول که ترکیبی از زبان های مختلف رایج در موریس است، در بسیاری از خانواده های این کشور استفاده شده و گفته می شود این زبان توسط بردگانی که در قرن هجدهم در این سرزمین زندگی می کردند و با هدف ساخت زبانی مشترک برای ایجاد ارتباط کلامی بین آن ها و اربابان فرانسوی، ابداع شد.

 

5- اقتصاد در موریس

زمین قابل کشت: 54 درصد، حدود 77000 هکتا ر

جنگل: حدود 66000 هکتار

محصولات عمده: نیشکر، برنج

تولیدات عمده: فرآورده های شکر و چای، تنباکو، تراش الماس، پارچه، ملاس

محصولات صادراتی این کشور شامل پوشاک و منسوجات، شکر، گل شاخه‌ای، شیره قند و ماهی است که به کشورهای انگلیس (5/32 درصد)، فرانسه (1/15 درصد)، امارات متحده عربی (4/11 درصد)، آمریکا (3/8 درصد) و ماداگاسکار( 8/4درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل کالاهای مصرفی، کالاهای اساسی، مواد غذایی، نفت و محصولات نفتی و مواد شیمیایی است که از کشورهای فرانسه (3/14 درصد)، هند(6/13 درصد)، چین (6/8 درصد) و آفریقای جنوبی (3/7درصد) وارد می‌شود.

 

6- سیاست در موریس

نوع حکومت در این کشور جمهوری دموکرات (پارلمانی) است. در حال حاضر کشوری مستقل به پایتختی پورت لوئیس است که دارای ۸ شهر دیگر نیز می‌باشد.

رئیس حکومت در موریس رئیس جمهور است که با نظر اعضای شورای ملی برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود. این شورا معاون رئیس جمهور را نیز انتخاب می‌کند.

شورای ملی در حقیقت مجلس قانونگذاری این کشور است که 70 کرسی دارد. اعضای این مجلس برای دوره‌ای هفت ساله انتخاب می‌شوند.جهان

رئیس جمهور نخست وزیر و قائم مقام او را تعیین و به شورای ملی معرفی می‌کند.

1) سیستم اجرایی

سرزمین موریس از ممالک مشترک المنافع انگلستان است و ملکه الیزابت دوم فرمانروای اسمی این سرزمین است که فرمانداری از جانب خود معین می کند. این فرماندار نخست وزیر را با تصویب مجلس مقننه تعیین می نماید.

2) سیستم قانون گذاری

مجلس قانونگزاری 70 عضو دارد که 62 نماینده اش را مردم به طور مستقیم انتخاب می کنند و هشت نفر بقیه از میان کاندیداهائی که موفق نشده اند، برگزیده می شوند.

3) شخصیت‌ها

بی‌بی امینه فردوس گورب فکیم

"بی‌بی امینه فردوس گورب فکیم" (Bibi Ameenah Firdaus Gurib-Fakim)، متولد1959میلادی (38ه.ش)، از 5 ژوئن 2015میلادی (94ه.ش) به عنوان رئیس جمهور کشور موریس، فرمانده کل قوا و رئیس دولت این کشور فعالیت می کند. او دکترای شیمی ارگانیک و لیسانس شیمی دارد و تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه ساری انگلستان ( University of Surrey) و در رشته شیمی در سال 1983 به پایان برد و بعد از آن در دانشگاه اکستر توانست مدرک دکترای شیمی ارگانیک خود را کسب کند. امینه غریب فقیم پیش از این به عنوان یک آکادمیسین در موریس فعالیت می کرد.

 

- تبعیدگاه رضاشاه

در سال ۱۹۴۱ میلادی، رضاشاه پهلوی به درخواست بریتانیا از سمت خود کناره‌گیری کرد و توسط نیروهای بریتانیایی از بندرعباس به جزیره موریس تبعید شد. سپس وی به شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی منتقل شد و در همانجا چشم از جهان فرو بست.

 

7- آب و هوا

شبه گرمسیری تفاوت فراوانی میان زمستان و تابستان وجود دارد. معمولاً مرطوب، بیشتر ریزش باران در تابستان از نیرو ماههای دلپذیر سپتامبر تا نوامبر است. مقدار ریزش باران از 1000 میلی متر در ساحل تا 5000 میلی متر در فلات مرکزی است. هر چند ساحل غربی 875 میلی متر ریزش باران دارد. موریس در کمربند گرد باد و تندباد قرار گرفته، فصل وزش باد از نوامبر تا آوریل است. اما به ندرت توفانهای سخت بر می خیزند. پورت لوئیس در ژانویه 22.8 و در جولای 27.2 درجه صدبخشی گرما و سالانه 1000 میلی متر باران دارد.

 

8- گردشگری

موریس از جاذبه‌های توریستی متنوع و شگفت انگیزی بهره مند می‌باشد؛ علاوه بر سواحل بسیار زیبا، رودخانه، مرداب، کوه، جنگل‌های زیبا، گونه‌های جانوری و گیاهی فراوان، دهانه‌های آتشفشانی، آبشار و آثار تاریخی را نیز می‌توان در این جزیره رویایی مشاهده نمود. سازمان جهانی جهانگردی موریس را به عنوان یکی از ده مقصد برتر توریستی دنیا معرفی نموده ‌است. مارک تواین، نویسنده مشهور آمریکایی، خالق آثاری از قبیل ماجراهای تام سایر، هاکلبری فین، شاهزاده و گدا جزیره موریس را چنین توصیف نموده ‌است: "موریس نمونه‌ای از بهشت روی زمین است".

برخی جاذبه های این کشور عبارتند از، باغ پامپله موسس، دریاچه گراندپازین مورنه برابانت، موزه ماه بورگ ناوال، ساحل شنی خلیج کوچک آبی بلرمیر.

 

منابع:

همشهری آنلاین

ویکی پدیا دانشنامه

پایگاه اطلاع رسانی آفران