برگزاری همایش «جایزه پیامبر رحمت (ص)» در اوگاندا

  • کد خبر: 1902
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری اهل بیت (ع). ابنا

خلاصه به همت رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا و با مشارکت شورای عالی مسلمانان و رسانه ملی اوگاندا، همایش «جایزه پیامبر رحمت (ص)» در اوگاندا برگزار و از برگزیدگان آن تجلیل به عمل آمد.


به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا و با مشارکت شورای عالی مسلمانان و رسانه ملی اوگاندا، همایش «جایزه پیامبر رحمت (ص)» در اوگاندا برگزار و از برگزیدگان آن تجلیل به عمل آمد.

این همایش با حضور «مرتضی مرتضوی»، سفیر و «علی بختیاری»، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا، جنرال «موسی علی»، معاون نخست وزیر اوگاندا، شیخ «علی وایسوا»، معاون مفتی اوگاندا، «پروفسور کاتریگا»، رییس دانشگاه کامپالا، «حجت‌الاسلام بکائی»، رییس کالج اسلامی المصطفی، «کریم کلیسا»، رییس شبکه تلویزیونی سلام تی وی و بیش از 200 تن از اساتید دانشگاه، علما، روحانیان و دانشجویان مسلمان و مسیحی برگزار شد.

مرتضوی، سفیر ایران در اوگاندا در سخنانی، حضور در همایش پیامبر رحمت (ص) را اقدامی ارزشمند به منظور بررسی الگوهای رفتاری و آموزه‌های پیامبر اسلام (ص) دانست.

وی مطالعه در مورد زندگی پیامبر (ص) را در دو بُعد دینی و زندگی فردی مورد توجه قرار داد و بر درس‌آموزی از زندگی پیامبر (ص) تأکید و آموزه‌های پیامبر گرامی اسلام را در چند محور مورد ارزیابی قرار داد.

پس از آن، شیخ علی وایسوا، نایب مفتی اوگاندا در سخنان خود با اشاره مختصر به ظهور اسلام در جزیره العرب، با استناد به قرآن کریم و سیره پیامبر (ص)، آن حضرت را رسول رحمت، بخشش و مهربانی دانست و همگان را به پیروی از آموزه‌های آن حضرت برای وحدت و همدلی و توقف جنگ و جدال دعوت کرد.

علی بختیاری، رایزن فرهنگی کشورمان هم در سخنانی، با استناد به قرآن کریم به بیان مفهوم رحمت بودن پیامبر اکرم پرداخت و گفت: پیامبر (ص) به تصریح قرآن کریم، رحمت است، نه رحمت برای تنها مؤمنان و نه حتی تنها مسلمانان، بلکه به فرموده قرآن کریم (رَحْمَةً لِلْعَالَمِين) است؛ یعنی پیامبر رحمت برای جهانیان است.

وی وحدت میان مسلمانان و همزیستی با پیروان ادیان مختلف و تمرکز بر مشترکات به جای اختلافات را دستور خداوند و رسول اکرم (ص) دانست که مدعیان دینداری و ایمان، باید نسبت به آن پایبند باشند و از قرائت‌های شخصی و سیاسی دوری گزینند.

در مراسم اختتامیه این همایش، جنرال موسی علی، معاون نخست وزیر اوگاندا در باره وحدت بین مسلمانان جهان سخنرانی کرد.

گفتنی است؛ در این مراسم نذیر احمد سهیل از دانشگاه کامپالا، بیاروهانگا عقیقی از دانشگاه کامپالا، سلیمان عبدالعزیز نوالوز از دانشگاه کاوندیش، خانم رحمه کاگوا، از دانشگاه اسلامی اوگاندا به عنوان برگزیدگان جایزه پیامبر رحمت (ص) تجلیل شدند.