تشیع در کانو نیجریه

  • کد خبر: 1964
  • منبع خبر: ویکی شیعه

خلاصه شهر کانو یکی از مراکز شیعیان در کشور نیجریه است. شیخ ابراهیم زکزاکی در این شهر علوم سیاسی و اقتصاد را آموخت. مدرسه اهل بیت و مسجد شهر از مراکز شیعیان در این شهر است.


کانو دومین شهر بزرگ نیجریه و مرکز استان کانو است که در شمال نیجریه قرار دارد. این شهر حدود ده میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از مراکز حضور شیعیان در کشور نیجریه است. کانو در سال ۲۰۱۳م به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد.

در آبان ۱۳۹۵ش مراسم پیاده‌روی اربعین از سوی جنبش اسلامی نیجریه در کانو برگزار شد. در تیراندازی نیروهای ارتش نیجریه به این مراسم شماری از شیعیان کشته و زخمی شدند.

 

تاریخچه

بنابر اطلاعات موجود، در قرن دوازدهم میلادی علی یاجی، حاکم شهر کانو، اسلام را به عنوان دین خود برگزید. وی حکومتی را بنا نهاد که تا قرن نوزدهم میلادی بر این سرزمین ادامه داشت. البته فرایند مسلمان شدن شهر چند قرن بعد، به دست همسر شاه محمد رومفا صورت گرفت.

این سلسله پادشاهی در قرن نوزدهم توسط حرکت جهاد اسلامی از بین رفت و کانو یکی از امارت‌های خلافت سوکوتی شد. در اوایل قرن بیستم کانو به اشغال انگلیسی‌ها در آمد و در سال ۱۹۶۰ میلادی نیجریه به استقلال رسید.

 

پایتخت فرهنگی

شهر کانو در سال ۲۰۱۳م در کنار غزنی و طرابلس به عنوان یکی از پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام معرفی شد.[۱]

 

وضعیت شیعیان

شهر کانو در کنار شهر زاریا و لاگوس یکی از مراکز شیعیان در این کشور است. شیخ ابراهیم زکزاکی از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵م در این شهر علوم سیاسی و اقتصاد را آموخت.[۲] مدرسه اهل بیت و مسجد شهر از مراکز شیعیان در این شهر است.[۳]

مهم‌ترین گروه مخالف شیعیان در نیجریه، بوکو حرام است. این گروه سال ۱۳۹۴ش به یک مراسم عزاداری شیعیان در اطراف شهر کانو حمله کرد و تعدادی را کشت.[۴]

 

کشتار شیعیان

۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ (۲۴ آبان ۱۳۹۵)، در تیراندازی نیروهای ارتش نیجریه به شیعیان حاضر در آیین پیاده‌روی نمادین اربعین حسینی در شهر کانو، نزدیک به ۱۰۰ نفر، کشته شدند. به گزارش کمیسیون حقوق بشر اسلامی لندن ارتش علاوه بر تیراندازی به تجمع پیاده‌روی اربعین، با تعقیب خانه به خانه، اقدام به کشتن شیعیان کرده است.[۵] این پیاده‌روی را جنبش اسلامی نیجریه برگزار کرده بود.[۶] در پی این رخداد، کمیسیون ملی حقوق بشر نیجریه[۷]، وزارت امور خارجه ایران[۸]، آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید شیعه ساکن قم[۹]، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم[۱۰] و حزب الله لبنان[۱۱]، با صدور بیانیه‌هایی واکنش نشان دادند.

 

پانویس

1. آصره؛ پایتخت های فرهنگی جهان اسلام

2. زاکزاکی(مصاحبه)، مجله حضور، شماره ۵۲.

3. جعفریان، اطلس شیعه، ص۵۶۴.

4. انتخاب؛ حمله بوکوحرام به عزاداران حسینی در نیجریه

5. Nigeria: Death toll mounts after army attacks peaceful marchers, Islamic Human Rights Commission, 15 NOVEMBER 2016.

6. گزارش: تصاویری از کشتار شیعیان نیجریه به دست پلیس، پرس تی وی، ۲۶ آبان ۱۳۹۵.

7. تحقیق کمیسیون ملی حقوق بشر درباره کشتار شیعیان نیجریه، باشگاه خبرنگاران جوان، ۲۶ آبان ۱۳۹۵.

8. ایران کشتار عزاداران حسینی در نیجریه را محکوم کرد، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، ۲۵ آبان ۱۳۹۵.

9. کشتار عزاداران حسینی در نیجریه مایه ننگ و ذلت دنیاست، خبرگزاری مهر، ۲۶ آبان ۱۳۹۵.

10. بیانیه دفتر تبلیغات اسلامی در محکومیت کشتار شیعیان نیجریه، خبرگزاری حوزه، ۲۶ آبان ۱۳۹۵.

11. حزب‌الله دربارۀ انفجار کربلا و کشتار شیعیان نیجریه چه گفت؟، سایت شبکه العالم، ۲۶ آبان ۱۳۹۵.

 

منابع

جعفریان، رسول، اطلس شیعه، انتشارات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، تهران، ۱۳۸۷ش.

مصاحبه با زاکزاکی، مجله حضور، بهار ۱۳۸۴، شماره ۵۲.