مسجد جنه مالی

  • کد خبر: 2030
  • منبع خبر: سایت مساجد آنلاین

خلاصه مسجد جنه، بزرگترین مسجد خشتی دنیا در شهر جنه (‏djenne‏) مالی، در غرب آفریقا با ۱۰۰ متر طول ‏و ۴۰ متر عرض بزرگترین بنای خشتی جهان لقب گرفته است.‏


جنه شهری است در کرانه رودبانی  در جنوب کشور مالی، مسجد جنه، بزرگترین مسجد خشتی دنیا در شهر جنه (djenne) مالی، در غرب آفریقا با ۱۰۰ متر طول و ۴۰ متر عرض بزرگترین بنای خشتی جهان لقب گرفته است. ساخت این بنا مربوط به  سال ۱۹۰۷ میلادی  می باشد و به دلیل سبک معماری اسلامی به کار رفته در آن، بسیاری از مهندسان معماری این مسجد بزرگ را بزرگترین دستاورد معماری شیوه موسوم به “سودانی – ساحلی” یا به عبارت دیگر “نئوسودانی” قلمداد می کنند.

در واقع در همان مکان کنونی مسجد بزرگ شهر “جنه”، مسجد دیگری قرار داشت که قدمت آن به قرن سیزدهم میلادی برمی گشت، اما در اوایل قرن نوزدهم میلادی بخش هایی از آن مسجد فرو ریخت و در نتیجه مسجد پیشین دیگر مورد استفاده قرار نگرفت.

دیوارهای مسجد بزرگ شهر “جنه” که بر اساس ارتفاع آنها دارای قطر ۴۱ تا ۶۱ سانتی متر هستند، از خشت گلی و به صورتی هنرمندانه ای ساخته شده اند، به گونه ای که ظاهر زیبایی به این مسجد بخشیده.

در ساخت مسجد بزرگ شهر “جنه” از شاخه های درخت خرما استفاده شده تا از ترک خوردن بر اثر رطوبت و گرما در امان باشد، دیوارهای این مسجد نیز عایقی در برابر گرمای روز و سرمای شب به شمار می آید.

بازسازی سالانه مسجد بزرگ شهر “جنه” تبدیل به جشنواره ای شده که طی آن تمامی ساکنان این شهر جمع شده و به صورت نوبتی چند روز به بازسازی مسجد می پردازند، در این مدت و در حالی که جوانان و میانسالان مشغول تعمیر لوله ها و پله های چوبی مسجد بزرگ شهر و زنان نیز در حال آب رسانی به آنها هستند، کودکان در اطراف مسجد و با وسایلی که قرار است در بازسازی آن به کار رود، بازی کرده و کهن سالان نیز بر کار بازسازی و تعمیر نظارت می کنند.

لازم به ذکر است که اماکن تاریخی واقع در مرکز شهر “جنه” از جمله مسجد بزرگ این شهر در سال ۱۹۸۸ میلادی در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) قرار گرفتند.

 

منبع: سایت مساجد آنلاین

http://masajedonline.com