جشن ولادت «سیده نفیسه» در قاهره

  • کد خبر: 2110
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه مراسم جشن باشکوهی به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت سیده نفیسه از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی(ع) در قاهره برگزار شد.


مراسم گرامیداشت سالروز ولادت سیده نفیسه از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) در جوار مزار این بانوی زاهد و نیکوکار در مصر برگزار شد.

سیده نفیسه از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) و دختر حسن بن زید بن حسن که در مصر مدفون است. منابع تاریخی، او را از زنان عابد، زاهد، محدث، نیکوکار و حافظ قرآن کریم شمرده‌اند. وی همسر اسحاق مؤتمن فرزند امام جعفر صادق (ع) بود.

آرامگاه این بانو در قاهره از زیارتگاه‌های مشهور مسلمانان به ویژه شیعیان است.

شب تولد سیده نفیسه جمعیت بسیاری در حرم ایشان گرد می‌آیند و محبان و پیروان اهل‌بیت(ع) تا پاسی از شب با مولودی خوانی و شادمانی می‌پردازند.

نفیسه خاتون در یازدهم ربیع الاول سال ۱۴۵ ه‍.ق در مکه به دنیا آمد. پدر او حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابی‌طالب و مادرش ام ولد است.

نفیسه خاتون در پانزده سالگی با اسحاق مؤتمن، فرزند امام صادق (ع) ازدواج کرد. اسحاق مؤتمن در کتاب‌های تاریخی، انسانی پرهیزگار، فاضل و مورد وثوق در نقل حدیث معرفی شده است. اسحاق از جمله شاهدان وصیت امام هفتم درباره فرزندش امام رضا(ع) است.

گویا سیده نفیسه و اسحاق، دو فرزند به نام‌های قاسم و ام کلثوم از خود بر جای گذاشته‌اند.

مرقد سیده نفیسه از جمله اماکن معروف مصر است. همه روزه به خصوص در روزهای یکشنبه و پنج شنبه جمعیت انبوهی به زیارت این مکان می‌آیند. همچنین رسم است که جشن‌های ازدواج در اطراف مرقد ایشان برگزار می‌شود.