وضعیت شیعیان کشور موریس

  • کد خبر: 2119
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه یکی از شیعیان کشور موریس گفت: قانون کشور ما می گوید تمام مردم آزادند تا باورهایشان را انتخاب کنند و حمایت می شوند. ولی متأسفانه ما عالم دینی نداریم!


"جمهوری موریس" کشوری مجمع ‏الجزایری در جنوب غربی اقیانوس هند، در حدود ۹۰۰ کیلومتر در شرق ماداگاسکار است. این جمهوری کوچک بجز جزیره موریس شامل جزیره‌های "سنت برندون" و "رودریگوئس" و "جزائر آگالگا" نیز می‌شود. موریس بخشی از جزایر ماسکارین بشمار می‌رود و جزیره فرانسوی رئونیون در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی آن قرار دارد پایتخت موریس شهر پورت لوئیس است. این جزیره را پرتغالی ها در ۱۵۰۵ میلادی کشف کردند و سپس در سال ۱۶۳۸ به مستعمره هلندیان تبدیل شد. هلندیان این مستعمره را به افتخار شاهزاده موریس ناساو، جزیره موریس نامیدند. در خلال سده هجدهم این جزیره در دست فرانسویان بود که به آن نام «ایل دو فرانس» (جزیره فرانسه) دادند. این جزیره در سال ۱۸۱۰ به دست بریتانیایی‌ها افتاد و آنها نام پیشین آن را برگرداندند. موریس اکنون عضو اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع بریتانیا) است. این جزیره بیش از 1,264,000 جمعیت دارد که 50 درصد آنها هندو، 25 درصد مسیحی، 17 درصد مسلمان و بقیه پیروان سایر مذاهب هستند.

آنچه در پی می ‏آید گفتگوی کوتاه با «محمدعلی لوییس» از شیعیان و نویسنده و استاد دانشگاه کشور موریس، در حاشیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به کوشش: فاطمه شریف عسکری
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

«محمدعلی لوییس» از شیعیان کشور موریس گفت: وقتی مسلمان شدم این نام را انتخاب کردم و پس از یک سال شیعه شدم. خیلی خوشحال هستم که بعد از 26 سال برای بار دوم به ایران می آیم.

وی در ادامه گفت: در ایران کتاب های زیادی برای مطالعه وجود دارد. همچنین من به دنبال فیلم هایی درباره پیامبر اکرم (ص) می گردم. فیلم در عرصه تبلیغ و دعوت جوانان بی نهایت مفید است.

استاد دانشگاه کشور موریس درباره وضعیت شیعیان در این کشور اظهار داشت: در موریس دو گروه شیعه وجود دارد. یک گروه خوجه های هندی هستند؛ مسئول آنها در پایتخت حضور دارد و فعال هستند. در محرم، مراسم سخنرانی و عزاداری دارند و سخنران آنها از هند می آید. گروه دیگر ما هستیم. ما در ابتدا خوب شروع کردیم و بعد از ده سال به یک جمعیت محلی تبدیل شدیم.

وی درباره فعالیت های وهابیت در کشور موریس، گفت: 17 درصد جمعیت موریس مسلمان و اغلب آنها سنی هستند. از سال 1975 میلادی به بعد گروه‌هایی از جوانان که در عربستان و دبی درس خوانده بودند، پس از بازگشت به موریس شروع به نشر افکار وهابیت کردند. البته خود آنها هم نمی دانند وهابیت چیست. آنها به زبان عربی تسلط و پول زیادی دارند. اکثر مساجد موریس را شهروندان عربستانی ساخته اند که مرکز نشر افکار وهابیت است. اهل سنت موریس هم رابطه خود را با کسانی که از عربستان می آیند بیشتر کرده اند. ما با مسلمانان سنی مشکلی نداریم اما افرادی که در عربستان سعودی درس خوانده و برمی گردند رابطه خوبی با شیعیان ندارند.

محمدعلی لوییس درباره آینده شیعیان موریس گفت: جای پیشرفت برای شیعیان موریس وجود دارد. قانون کشور ما می گوید تمام مردم آزادند تا باورهایشان را انتخاب کنند و حمایت می شوند. ولی متأسفانه ما عالم دینی نداریم! من تنها کسی هستم که در ایران درس خوانده و به کشورم بازگشته ام. البته علمای خوجه حضور دارند اما آن ها فقط به زبان اردو صحبت می کنند.