نشان «شوالیه خدمت به ملت» برای روحانی شیعه مالی

  • کد خبر: 2130
  • منبع خبر: خبرگزاری رسمی حوزه

خلاصه شیخ محمد شول یحیی حیدر، رهبر شیعیان کشور مالی گفت: خدمت به خلق و یاری محرومان را از امام خمینی(ره) آموختم، آنجا که فرمودند: اگر به من خدمتگزار بگویید، بیشتر لذت می برم تا آنکه رهبر بخوانید.


سید محمد شول یحیی حیدر، روحانی شیعی مذهب و محب اهل بیت(ع)  از سال 2008 میلادی تا کنون رهبری شیعیان کشور آفریقایی مالی و همچنین سرپرستی حزب سیاسی – مذهبی «حزب الرحمن» این کشور را به عهده دارد. این روحانی و مبلغ برجسته شیعی اخیرا توسط فرمانده کل نیروهای مسلح کشور مالی، مفتخر به دریافت مدال «شوالیه خدمت به ملت» شد، که در این راستا و همچنین شرح مختصری از  سایر فعالیت های وی، خبرگزاری «حوزه» با وی گفتگو کرده است.

ضمن عرض سلام و احترام، لطفا ضمن ارائه شرح حالی از خودتان، حزب الرحمن و همچنین زمینه های فعالیت این گروه را برای ما شرح دهید.

بنده سید محمد شول فرزند یحیی حیدر در پانزدهمین روز از ماه فوریه سال 1979 در شهر باماکو و در خانواده ای کاملا شیعی و دوستدار پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) به دنیا آمدم و افتخار من این است که با اختلافی چهار روزه، هم سن انقلاب اسلامی ایران هستم، پدر و مادرم از بدو ازدواج و به دلیل مشکلات اقتصادی از زادگاه خود یعنی شهر زاریا در کشور نیجریه مهاجرت کرده و به کشور مالی آمدند. بنده تحصیلات آکادمیک را در کشور مالی به پایان رسانده و در سن 22 سالگی به خواست خدا حافظ کل کلام الله مجید شدم و برای فراگیری علوم دینی به کشور نیجریه سفر کردم و پس از اتمام دروس حوزوی برای خدمت به مردم و به ویژه شیعیان کشور مالی به وطن خود بازگشتم. از سال 2008 با کمک پروردگار و حمایت شیوخ و بزرگان دینی و مذهبی توانستم زعامت شیعیان کشور مالی را عهده دار شوم و پس از آن «حزب الرحمن» که یکی از احزاب مهم مذهبی سیاسی کشور مالی است را تاسیس کردم و بحمدالله اکنون این حزب شیعی علاوه بر فعالیت های فرهنگی و عمرانی گسترده در سطح کشور، طی دو دوره اخیر در مجلس ملی مالی نیز نماینده داشته است.