پیدایش گروه تروریستی نصرة الاسلام در آفریقا

  • کد خبر: 2139
  • منبع خبر: مرکز جامع پژوهش های تکفیری

خلاصه گروه های تروریستی زیادی در قاره آفریقا فعالیت می کنند، اما این روزها از گروهی به نام “نصرة الاسلام و المسلمین” بیشتر مطرح شده است.


** پیدایش

گروه تروریستی نصرة الاسلام و المسلمین که از جمله گروه های مسلح وابسته به شبکه تروریستی “القاعده” است، در منطقه ساحل و صحرای آفریقا به ویژه منطقه مرزی میان مالی، نیجر و الجزایر فعالیت دارد و در اول ماه مارس 2017 میلادی اعلام موجودیت کرد.

هسته های اولیه این گروه از قبایل “طوارق”، “عرب ها” و جنگجویان خارجی تشکیل شده و با توجه به اینکه از عناصری از اقوام مختلف منطقه در آن حضور دارند، می تواند نفوذ زیادی در ساحل و صحرای آفریقا داشته باشد.

این گروه در پی در اختیار داشتن سرزمین نیست و دشمنی زیادی با گروه تروریستی “داعش” دارد و با هرگونه تلاشی از سوی این گروه برای نفوذ در این منطقه مقابله می کند.

 

** اتحاد چهار گروه تروریستی و تندرو منجر به تشکیل نصره الاسلام و المسلمین شد.

این گروه با ادغام چهار گروه مسلح “انصارالدین”، “کتیبه المرابطون” ، “امارت منطقه صحرای بزرگ” و “کتائب ماسینا” تشکیل شده است.

تروریست هایی مانند الحسن الأنصاری” معاون “مختار بلمختار” سرکرده کتیبة المرابطون، “إیاد أغ غالی” سرکرده گروه انصارالدین، “یحیی أبو الهمام” سرکرده گروه امارت منطقه الصحرا و “أمادو کوفا” سرکرده گروه ماسینا در ویدیویی که منتشر کردند، اغ غالی سرکرده اهل مالی گروه انصارالدین را به عنوان سرکرده گروه تروریستی تازه تاسیس نصره الاسلام و المسلمین انتخاب و معرفی کردند.

این گروه ها که پیشنیه ای تندروانه داشته اند، پیش از متحد شدن و تشکیل یک ائتلاف تروریستی نیز به هم نزدیک بودند و برای انجام برخی عملیات با هم هماهنگی هایی انجام می دادند، اما ظاهرا این بار با متحد شدن، می خواهند به عنوان قدرتی بزرگ در مقابل داعش و حکومت های منطقه عرض اندام کنند و برنامه های بزرگتری در سر دارند.

اغ غالی بلافاصله پس از تشکیل گروه نصره الاسلام و المسلمین با ایمن الظواهری” سرکرده القاعده و “ابومصعب عبدالودود” سرکرده القاعده در منطقه “مغرب اسلامی” و “ملا هیبت الله” سرکرده “طالبان” بیعت کرد و از فعالیت ها و اعمال “اسامه بن لادن” سرکرده سابق القاعده، تمجید کرد.

دستگاه اطلاعاتی فرانسه اواخر سال 2017 میلادی، شمار جنگجویان این گروه تروریستی را حدود 500 نفر تخمین زده بود و این در حالی است که تارنمای “جنبش های اسلامی در منطقه” در مقاله ای در این خصوص نوشت، چهار گروه تشکیل دهنده نصره الاسلام و المسلمین حدود 10هزار جنگجو در اختیار دارد.

 

** سابقه حملات تروریستی

این گروه بیشتر نیروهای فرانسوی و همچنین نیروهای آفریقایی و نظامیان را در کشور مالی هدف قرار داده است . نصره الاسلام و المسلمین پنجم مارس 2017 مسئولیت حمله به نیروهای ارتش مالی که در جریان آن 11 نظامی کشته شدند را بر عهده گرفت. در ماه آوریل این سال نیز مسئولیت کشتن یک سرباز فرانسوی را بر عهده گرفته بود.

این گروه در دوم ماه جولای سال 2017 میلادی فیلمی منتشر کرد که در آن 6 گروگان از کشورهای غربی مشاهده می شدند و در فیلم دیگری که ماه اکتبر سال 2017 میلادی آن را منتشر کرد، 11 نظامی از کشور مالی را نشان داد که توسط این گروه ربوده شده بودند.

 

** اهداف تشکیل ائتلاف جدید

پایگاه خبری “بوابه افریقیا الاخباریه” در گزارشی درخصوص فعالیت های این گروه نوشت که شبکه القاعده که این گروه ها با آن بیعت کرده اند، سعی در تقویت نفوذ خود در منطقه ساحل و صحرای آفریقا و انجام عملیات بزرگ دارد، القاعده با تشکیل این ائتلاف می خواست پیامی از یک سو به داعش رقیب اصلی خود برساند و از سوی دیگر به قدرت هایی که ادعای مبارزه با تروریسم دارند و در راس آن ها فرانسه، بگوید که با چالش بزرگی مواجه خواهند شد، زیرا پاریس از چندی پیش عملیات نظامی ضد این گروه ها را برای خارج کردن آن ها از شمال مالی آغاز کرده است.

 

** القاعده سعی در جذب بیشترین تعداد ممکن گروه های تندرو دارد

شبکه تروریستی القاعده طی سال های اخیر، برای تقویت خود و مقابله با فشار قدرت های منطقه ای و بین المللی، سعی در تشکیل ائتلاف های تروریستی دارد.

تاسیس گروه نصره الاسلام و المسلمسین کمتر از یک ماه پس از تصمیم پنج کشور منطقه ساحل آفریقا (مالی، موریتانی، چاد، نیجر و بورکینافاسو) برای تشکیل نیروی نظامی مشترک جهت مبارزه با تروریسم و پس از افزایش فعالیت سازمان های تروریستی در منطقه، صورت گرفت.

القاعده همچنین تلاش می کند جای داعش را در منطقه بگیرد و فرصت ابراز وجود به این گروه را ندهد. “ابوهشام ابواکرم” عضو “مجلس شورای شبکه القاعده” در مغرب اسلامی، ماه ژانویه 2017 میلادی گفته بود که “کار داعش در الجزایر به پایان رسیده، نه نامی از آن باقی مانده و نه تشکیلاتی”.

 

** چالش های پیش روی گروه نصره الاسلام و المسلمین

این گروه تندرو و تروریستی تازه تاسیس با چالش های زیادی برای ادامه فعالیت در منطقه شمال آفریقا روبرو می باشد. نخست، تقسیم مناطق نفوذ مهم ترین مشکل این گروهها است، زیرا هنوز شواهدی مبنی بر توافق عناصر آن برای تقسیم مناطق وجود ندارد و شاید این باعث افزایش اختلافات میان آن ها در آینده شود. به نظر می رسد گروه انصارالدین که بیشترین جنگجو را دارد، نقش اساسی در این ائتلاف ایفا کند و از سوی دیگر این گروه نفوذ زیادی میان قبایل شمال مالی دارد . از سوی دیگر گروه المرابطون ادعا دارد که تجربه زیادی در نبرد و حملات تروریستی دارد. این گروه در سال 2013 دست به عملیات تروریستی پر سر و صدا و بزرگی در تاسیسات گازی الجزایر در منطقه “عین امناس” زد که صدها گروگان گرفت و ده ها نفر در جریان آن کشته شدند.

یکی دیگر از چالش های پیش روی این ائتلاف، وجود چندین چهره بارز و مدعی تروریست از جمله “مختار بلمختار” سرکرده گروه المرابطون است که این خود می تواند باعث اختلاف و جنگ قدرت میان آن ها شود.

مساله دیگر اینکه برخی دیگر از تشکیلات زیر مجموعه القاعده در شمال آفریقا از پیوستن به این ائتلاف خودداری کرده اند که گردان “عقبه بن نافع” از این جمله است.

جدا از این، گفته می شود، اغ غالی فردی قدرت طلب است و می خواهد بیشترین نفوذ را در میان گروه های دیگر در شمال آفریقا داشته باشد . این عادت و خلق و خوی، ممکن است باعث اختلاف او با دیگر سرکرده های گروه های تندرو مانند “عبدالمالک دروکدال” ملقب به “ابومصعب عبدالودود” شود.

یکی دیگر از مشکلات گروه تازه تاسیس نصره الاسلام و المسلمین، وجود تناقضات فکری میان عناصر تشکیل دهنده آن است. المرابطون و امارت الصحرا الکبری تفکرات القاعده ای فرامرزی دارند، اما انصارالدین اهداف محلی را در اولویت می داند و به عنوان مثال سعی در ایجاد امارت اسلامی طوارق در شمال مالی دارد و از سوی دیگر گفته می شود جبهه آزادیبخش ماسینا در پی استفاده از بحران ها برای افزایش دایره نفوذش است.

در هر صورت باید دانست تروریست های منطقه ساحل و صحرا از جمله “بوکوحرام”، “الشباب” و نصره الاسلام و المسلمین از جمله خشن ترین تروریست ها هستند و فعالیت حتی یک گروه از این ها نیز در هر منطقه ای بسیار خطرناک است و کشورها برای مقابله با اینگونه گروه ها چاره ای جز تبادل اطلاعات امنیتی و تلاش برای بهبود وضعیت معیشتی مردم ندارند، زیرا بسیاری از این گروه ها با سوء استفاده از شرایط بد اقتصادی مردم، جوانان را جذب می کنند.

 

منبع: مرکز جامع پژوهش های تکفیری

http://takfir.ir