شیعیان نیجریه همچنان به دنبال عدالت

  • کد خبر: 2150
  • منبع خبر: پایگاه بین المللی همکار های خبری شیعه (شفقنا)

خلاصه الجزیره در نوشتاری به وضعیت شیعیان نیجریه پرداخته است.


سه میلیون شیعه درنیجریه زندگی می‌کنند. بااین حال آنها از حقوق مساوی با دیگر شهروندان این کشور برخوردار نیستند. دسامبر چهارسال پیش بود که نیروهای امنیتی به دفتر جنبش اسلامی نیجریه به رهبری شیخ ابراهیم الزکزاکی حمله کرده و صدها نفر را کشتند. ده‌ها نفر از شیعیان در آن واقعه کشته و یا مفقود شدند و هنوز هم خبری از آنان نیست. جنبش اسلامی نیجریه پس از سالها، هنوز به دنبال آزادی الزکزاکی و همسرش و نیز کسب خبر از سرنوشت ده‌ها شیعه مفقود است.

عده‌ای می‌گویند دولت نیجریه از این می‌هراسد که با آسان گرفتن به شیعیان خود باعث شود تا آنها به دنبال ارائه مدل ایران در جامعه نیجریه باشند. اما جنبش اسلامی نیجریه این ادعا را رد کرده و می‌گوید: ما هرگز به دنبال چنین ایده‌ای نیستیم و ارتباط ما با ایران تنها محدود به آموزه‌های شیعی است. با این حال دشمنان شیعیان در نیجریه آزادانه فعالیت کرده و در شبکه‌های ماهواره‌ای خود نفرت و خشونت را علیه شیعیان تبلیغ می‌کنند.

هم‌اکنون فعالیت جنبش اسلامی نیجریه در ایالت کادونا ممنوع است؛ درحقیقت ارتش و پلیس نیجریه هرگونه تظاهرات، اجتماعی مذهبی و یا تحرک شیعیان را با کشتار سرکوب می‌کند. به همین خاطر عده‌ای نخبگان نیجریه هشدار می‌دهند چنین رفتاری علاوه بر نقض حقوق بشر، باعث تشدید سرخوردگی شیعیان و به خشونت کشیده شدن فعالیت‌های آنان می‌شود. البته جنبش اسلامی نیجریه که تاکنون به صورت صلح‌آمیز به فعالیت خود ادامه داده خود را به ادامه روند فعلی تا تحقق خواسته‌هایش متعهد می‌داند.