وخامت حال شیخ زکزکی پس از مسمومیت

  • کد خبر: 2212
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه رهبر جنبش اسلامی نیجریه در زندان این کشور مسموم شد.


منابع خبری اعلام کردند که شیخ «ابراهیم زکزکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه در زندان این کشور توسط نیروهای ارتش نیجریه مسموم شد.

براساس این گزارش مسمومیت شیخ زکزکی شدید است و تیم پزشکی او در حال رایزنی با دولت نیجریه برای انتقال ایشان به بیمارستان هستند.

وجود فلزهای سمی "سرب" و کادمیوم" در خون شیخ زکزکی نشانه ای از مسمومیت او است و براساس گزارش ها، جان رهبر جنبش اسلامی نیجریه به دلیل مسمومیت در معرض خطر است.

دکتر «مسعود شجره» رئیس مرکز حقوق بشر اسلامی که طی ماه های اخیر به همراه تیم پزشکی، شیخ زکزاکی را معاینه کرد، در خصوص مسمومیت او گفت: آزمایش‌های اخیر نشان می‌دهد که مسمومیت شدید شیخ زکزاکی ناشی از سرب در خون وی است، این عارضه بخاطر تکه‌های گلوله‌هایی است که در بدن شیخ زکزاکی باقی مانده است.

وی ادامه داد: شدت‌ مسمومیت شیخ زکزکی آنقدر بالاست که به کبد او صدمه زيادی وارد آورده است. در روزهای آینده گزارش های پزشکی ایشان منتشر می‌شود اما جان شیخ زکزاکی در حال حاضر در خطر است.

در همین حال، جنبش اسلامی نیجریه با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی هرچه سریعتر شیخ زکزکی و همسرش شد.

شیخ ابراهیم زکزکی عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و همسرش در سال 2015 م. در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه و منزل وی در شهر "زاریا" بازداشت شدند. نیرو‌های ارتش نیجریه در روز بازداشت شیخ زکزاکی، با تیراندازی به تجمع شیعیان، صدها نفر از جمله سه فرزند شیخ زکزاکی را به شهادت رسانند.

دادگاه عالی نیجریه در سال 2016 م. حکم آزادی فوری شیخ زکزکی را صادر و ارتش و سازمان‌های امنیتی نیجریه را به پرداخت 150 هزار دلار غرامت به خانواده وی محکوم کرد؛ اما ارتش نیجریه ضمن امتناع از اجرای این حکم، ایشان را همچنان در بازداشت نگه داشته است.

مردم نیجریه طی چند سال اخیر با برگزاری تظاهرات متعدد در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ  شده اند، اما نیروهای امنیتی نیجریه این تجمعات را سرکوب کردند.