دلیل گرایش عبداللهی ناصر به تشیع

  • کد خبر: 2322
  • منبع خبر: کتاب «خاطرات سفر»

خلاصه من با فضایل امیر مؤمنان علی علیه السلام آشنا شدم و بعد آن را با دیگر صحابه مقایسه کردم و این شبهه برای من ایجاد شد که چرا با وجود این همه امتیاز از وجود علی بن ابی طالب علیه السلام برای رهبری امت اسلامی کمتر استفاده شد؟


آقای عبداللهی ناصر که از خطبا و علمای مهم اهل سنت مومباسا بوده و در سال 1975 میلادی شیعه شده است، این پیرمرد عالم، در سال 1975 میلادی شیعه شده، لکن ناچار بوده تا سال 1977 میلادی تشیع خود را پنهان کند. اما از آن به بعد رسماً تغییر مذهب خود را اعلام کرده است. وهابی ها و مراکز وابسته به آنها در عربستان فعالیت های زیادی بر ضدّ او انجام داده اند و از راه تطمیع و تهدید تلاش کرده اند وی را برگردانند که موفق به این کار نشده اند.

ایشان در زمینه دلیل گرایشش به تشیع گفت:

من با فضایل امیر مؤمنان علی علیه السلام آشنا شدم و بعد آن را با دیگر صحابه مقایسه کردم و این شبهه برای من ایجاد شد که چرا با وجود این همه امتیاز از وجود علی بن ابی طالب علیه السلام برای رهبری امت اسلامی کمتر استفاده شد؟ به تدریج احساس کردم علی بن ابی طالب علیه السلام اولین است، نه چهارمین. از یک عالم سنی مسأله را پرسیدم، ولی پاسخ خود را نیافتم. مدتی بعد کتاب الغدیر مرحوم علامه امینی به دستم رسید. جلد اول آن را که خواندم به حقانیت شیعه پی بردم. سپس به مسجد شیعیان رفتم و پس از آن هم کتاب های زیادی خواندم و بالاخره شیعه شدم.

ایشان یک دوره هم نماینده مجلس و امام جمعه مسجد جامع مومباسا بوده است. مردی بسیار دوست داشتنی بود و این دیدار هم از خاطره انگیزترین دیدارهای سفر.

 

منبع: ص 75 کتاب خاطرات سفر: خاطرات سفر آیت الله ری شهری به کشورهای عربستان، کنیا، سودان/ علی قاضی عسکر/ تهران/ مشعر/ 1386.