اسلام از مؤلفه‌های فرهنگی جامعه الجزایر

  • کد خبر: 2332
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه محمد العتبی در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در الجزایر ، اسلام را از مؤلفه‌های فرهنگی ارزشمند و بالنده جامعه الجزایر دانست و بر انجام فعالیت‌های فرهنگی به دور از طایفه‌گری و اختلاف افکنی‌های مذهبی تأکید کرد.


محمد العتبی، پژوهشگر علوم اسلامی (فقه، فلسفه و تصوف) با سید جلال میرآقایی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در الجزایر دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، طرفین درباره جایگاه آموزش و پژوهش علوم اسلامی در جامعه الجزایر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

محمد العتبی با اشاره به ریشه تصوف و فرق موجود آن در جامعه الجزایر و شمال آفریقا، بر نقش مولای ادریس از نوادگان امام حسن مجتبی(ع) و حضور او در شمال آفریقا اشاره کرد و حضور سادات و سلاله پیامبر اکرم(ص) را موجب برکت این سرزمین دانست که باعث ترویج فرهنگ اسلامی و عواطف دوستی و محبت خاندان پیامبر(ص) در شمال آفریقا شدند.

وی همچنین، به عرفان و تصوف در تشیع و تسنن اشاره کرد و افکار و اندیشه‌های عارفان و فلاسفه شیعی را بسیار با اهمیت برشمرد.

پژوهشگر علوم اسلامی در ادامه، اسلام را از محوری‌ترین مؤلفه‌های فرهنگی ارزشمند و بالنده جامعه الجزایر دانست و بر انجام فعالیت‌های فرهنگی به دور از طایفه‌گری و اختلاف افکنی‌های مذهبی تأکید کرد.

تأکید بر وحدت بین مسلمین جهان

میرآقایی، رایزن فرهنگی کشورمان در الجزایر نیز به نقش حوزه علمیه قم در عمق بخشیدن به شناخت جامعه ایرانی از روح تعالیم اسلام اشاره کرد و نظرات تقریبی و وحدت محور مرحوم آیت‌الله بروجردی، امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری را تشریح کرد.

وی با بیان ریشه‌های فقهی و عرفانی نظریه ولایت فقیه در اندیشه امام خمینی(ره)، از العتبی برای شرکت در اجلاس «بررسی اندیشه‌های ملاصدرا در توافق بین عقل و نقل و عرفان» دعوت به عمل آورد.

میرآقایی آمادگی رایزنی فرهنگی کشورمان را برای توسعه همکاری‌های انتشاراتی بین دو کشور اعلام کرد.