آشنایی اجمالی با کشور سائوتومه و پرنسیپ

  • کد خبر: 2350
  • منبع خبر: بزرگترین وبلاگ جهان شناسی

خلاصه جمهوری دموکراتیک سائوتومه و پرنسیپ جزیره ای است واقع ‏در غرب آفریقا و خلیج گینه و اقیانوس اطلس جنوبی، و غرب گابون.


جمهوری دموکراتیک سائوتومه و پرنسیپ (‏Democratic Republic of Sao Tome and Principe‏) جزیره ای است واقع ‏در غرب آفریقا و خلیج گینه و اقیانوس اطلس جنوبی و غرب گابون. پایتخت سائوتومه و پرنسیپ، شهر سائوتومه (‏Sao ‎Tome‏) با 54 هزار نفر جمعیت می باشد. مساحت سائوتومه و پرنسیپ 1001 کیلومتر مربع و جمعیت آن 200 هزار نفر ‏است.

از مهمترین شهرهای سائوتومه و پرنسیپ می توان به، نوس 7 هزار نفر، سانتانا 6 هزار نفر، ترینیداده 5 هزار نفر و ‏سانتو آنتونیو 2 هزار نفر اشاره کرد. سائوتومه و پرنسیب شامل دو جزیره، سائوتومه (جزیره بزرگتر) و پرنسیپ (‏جزیره کوچکتر) می باشد، 95 % جمعیت نیز در جزیره بزرگتر یعنی سائوتومه زندگی می کنند.

سائوتومه و پرنسیپ ‏دارای آب و هوایی مرطوب و گرمسیری می باشد، این جزیره به صورت آتشفشانی بوده و دارای پوشش گیاهی جنگلی و ‏کوهستانی است، البته جزیره ی پرنسیپ دارای اقلیمی کوهستانی و ناهموار است، بلندترین نقطه جزایر سائوتومه و پرنسیپ، ‏پیکو دی سائوتومه (‏Pico de Sao Tome‏) با 2024 متر ارتفاع در مرکز متمایل به غرب جزیره سائوتومه قرار دارد. ‏اعتقاد بر این است که این دو جزیره خالی از سکنه بوده است، سائوتومه و پرنسیپ در سال 1471 توسط دریانوردان پرتغالی ‏کشف شد و تا روز استقلال نیز تحت مالکیت پرتغال باقی ماند.

کشت متمرکز و توسعه یافته که توسط برده هایی که از سایر ‏مستعمرات پرتغال به این جزیره آورده می شدند باعث شد که در قرن 17 میلادی به بزرگترین تولید کننده نیشکر در آفریقا بدل ‏شود ولی رفته رفته تولید این محصول کاهش یافت و در قرن 19 میلادی محصولات دیگری مانند قهوه و کاکائو در این جزایر به ‏زیر کشت رفت. در سال 1908 سائوتومه و پرنسیپ بزرگترین تولید کننده کاکائو در دنیا لقب گرفت البته اکنون نیز کاکائو از ‏صادرات مهم سائوتومه و پرنسیپ قلمداد می شود، در این زمان بردگان در شرایط بسیار وحشیانه ای نگهداری می شدند.

در ‏سال 1909 بردگان آفریقایی در اعتراض شرکت های شکلات سازی بریتانیایی و آلمانی را مورد تحریم قرار دادند. در سال ‏‏1949 صاحب ملکان پرتغالی شورش بردگان آفریقایی را به طرز وحشیانه ای سرکوب کردند، در جریان این اعتراضات صدها ‏برده کشته شدند، پس از آن جنبش آزادی در تبعید در سال 1953 شکل گرفت. انقلاب پرتغال در سال 1974 به سالها مستعمره ماوراء بحار بودن سائوتومه و پرنسیپ پایان داد، بدین ترتیب در 12 جولای 1975 سائوتومه و پرنسیپ از پرتغال اعلام ‏استقلال کرد، لیسبون نیز استقلال سائوتومه و پرنسیپ را به رسمیت شناخت. مانوئل پینتو دا کُستا (‏Manuel Pinta da ‎Costa‏) رهبر تنها حزب قانونی سائوتومه و پرنسیپ در آن زمان یعنی، جنبش برای آزادی سائوتومه و پرنسیپ (‏MLSTP‏) ‏به عنون رئیس جمهور انتخاب شد، او میگوئل ترووآدا (‏Miguel Trovoada‏) را نیز به پست نخست وزیری منصوب کرد، ‏در بین این سالها نوعی حکومت مارکسیست - لنینیستی در سائوتومه و پرنسیپ روی کار آمد. در پی کودتای ناموفق 1978، ‏ترووآدا به توطئه و طراحی کودتا متهم شد و از کشور تبعید شد.

با تصویب قانون اساسی جدید در سال 1990 حکومت در ‏سائوتومه و پرنسیپ به صورت چند حزبی در آمد و همه احزاب سیاسی مجاز به فعالیت شدند، پس از آن ترووآدا بار دیگر به ‏کشور بازگشت و در انتخابات ریاست جمهوری شرکت و در آن پیروز شد و اولین رئیس جمهور سائوتومه و پرنسیپ شناخته شد ‏که به روش کاملا دموکراتیک انتخاب می شود. جزیره پرنسیپ نیز در سال 1995 دارای خودگردانی شد. اعتراضات و نا ‏آرامی ها دو سائوتومه و پرنسیپ به دلیل بیکاری گسترده در جامعه و رشد تورم در دهه 90 میلادی در این کشور اوج گرفت ‏، سائوتومه و پرنسیپ از کشورهای فقیر آفریقا به شمار می رود.

تاجر سائوتومه ای، فرادیک دی منزس (‏Fradique de ‎Menezes‏) در انتخابات ریاست جمهوری سال 2001 در سائوتومه و پرنسیپ به پیروزی رسید. در جولای 2003، زمانی ‏که دی منزس در خارج از کشور به سر می برد، کودتایی در سائوتومه و پرنسیپ به وقوع پیوست که منجر به سقوط حکومت ‏دی منزس شد، در نتیجه فشارهای بین المللی دی منزس یک هفته بعد مجددا به قدرت بازگشت. در انتخابات 30 جولای ‏‏2006 میلادی بار دیگر دی منزس از حزب (‏MLSTP‏) با کسب 60 % آرا مجددا به عنوان رئیس جمهور سائوتومه و پرنسیپ ‏انتخاب شد، رقیب اصلی او در این انتخابات، پاتریس ترووآدا (‏Patrice Trovoada‏) از حزب (ADI‏) بود که تنها توانست ‏‏38 % آرا را تصاحب کند. پس از آن حزب (ADI‏) با حزب (‏MDFM-PCD‏) که حائز اکثریت پارلمان بود ائتلافی را شکل ‏داد و رئیس جمهوری را برای تقسیم قدرت تحت فشار قرار داد. بدین ترتیب رئیس جمهوری نیز در 14 فوریه 2008، رقیب ‏خود در انتخابات سال 2006 و رهبر مخالفان، پاتریس ترووآدا را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد.

گفته می شود اخیرا یک ‏میدان نفتی نیز در سواحل سائوتومه و پرنسیپ کشف شده است که کار استحصال و بهره برداری از آن به زودی آغاز خواهد شد‏‏. نژاد بیشتر اهالی سائوتومه و پرنسیپ را مستیکو به همراه، آنگولارز (از نسل بردگان آنگولایی)، فوروز (از نسل بردگان ‏آزاد شده)، سایر برده های موزامبیکی و کیپ وردی، تونگاس (بومیان جزیره) و اروپایی (پرتغالی) تشکیل می دهند. ‏همچنین دین 70 % ساکنان سائوتومه و پرنسیپ نیز کاتولیک، 4 % اوانگلیکال (پروتستان انجیلی)، 3 % نیو آپوستولیک (‏رسالتی) و 2 % نیز ادونتیست هستند.

زبان رسمی در سائوتومه و پرنسیپ، پرتغالی می باشد. واحد پول سائوتومه و پرنسیپ‏، دوبرا با واحد جزء (سنتیمو) نام دارد. از مهمترین صادرات سائوتومه و پرنسیپ می توان به کاکائو که 80 % صادرات ‏سائوتومه و پرنسیپ را شامل می شود، قهوه، نارگیل و روغن نخل اشاره کرد. سائوتومه و پرنسیپ از اعضای کشورهای ‏اتحادیه آفریقاست.‏

 

منبع: بزرگترین وبلاگ جهان شناسی (‏http://our-world.blogfa.com)