نشست رسانه ای چهارمین سالگرد فاجعه زاریا

  • کد خبر: 2394
  • منبع خبر: پایگاه بین المللی همکار های خبری شیعه (شفقنا)

خلاصه دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: شیخ زکزاکی وضعیت و شرایط مناسبی ندارد و امروز باید از ایشان دفاع انسانی صورت گیرد که در راس آن مجامع بین المللی قرار دارند.


آیت الله رمضانی در نشست رسانه ای که به مناسبت چهارمین سالگرد فاجعه زاریا و حبس غیرقانونی شیخ ابراهیم زکزاکی برگزار شد، اظهار کرد: راهبرد مجمع جهانی اهل بیت معرفی اسلام ناب است. آن هم به شیوه عقلانی، معنویت، عدالت و مقاومت.

وی ادامه داد: نکته ای که مورد توجه است اینکه برخی در صدد هستند اسلام را از یک وجه معرفی کنند در صورتی که اسلام ریشه رحمانی و پیامبری مهربان و اخلاق مدار دارد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه رحمانیت اسلام بدین معنا نیست که در برابر زور، تزویر و استکبار موضعی نداشته باشد، گفت: موضع گیری در برابر جریان استکبار در دین اسلام مورد توجه قرار گرفته و مهم است.

رمضانی افزود: هدف مهمی که مورد توجه قرار گرفت در حقیقت وحدت دنیای اسلام است با نگاه تقریبی و این امر برای ما بسیار مهم است. مدرسه و مکتب اهل بیت باید در دنیا به بهترین شکل با ادبیات جهانی و بین المللی معرفی شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه نگاه مجمع جهانی اهل بیت قومی و قومیتی نیست، اظهار کرد: شناخت عرصه های مختلف بین المللی باید مورد توجه قرار گیرد. در کنار توجه به گرایش های ملیتی و قومی، هدایت و برنامه ریزی در ایجاد وحدت بسیار مهم است و در واقع تحقق این آرمان و اهداف حائز اهمیت است.

وی گفت: اینکه در خصوص کشورهای مختلف چه سیاست های داریم، باید در جای خود مفصل بحث شود، اما نسبت به کشورهای آفریقایی به خصوص نیجریه باید توجه ویژه ای داشت و اسلام را به صورت دقیق معرفی کرد. بنای ما دعوت به اسلام نیست، غرض آن است که اسلام به صورت جامع و دقیق معرفی شود و هر کسی براساس تشخیص و گزینش خود آن را اختیار کند.

رمضانی خاطرنشان کرد: امروز متاسفانه در معرفی اسلام با انواع قرائت هایی مواجه هستیم که به دو قرائت باید بیشتر توجه داشته باشیم، یک قرائت لیبرال و دیگری قرائت افراطی از اسلام است. نتیجه قرائت اسلام لیبرال  فاصله گرفتن از شریعت احکام شرعی و اجتماعی، و سکولاریزه کردن جوامع بشری و اسلامی است. اسلام افراطی را نیز در کشورهای مختلف شاهدیم. به عنوان مثال در کشورهای اروپایی کسانی که با خشونت رفتار می‌کنند، ادبیاتی غیر از ادبیات دینی و اسلامی را ترویج می‌دهند.

رمضانی بیان کرد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) بر این اعتقاد است که اسلام ناب و مستند در دنیای امروز بشری باید معرفی شود. نامه رهبر انقلاب اسلامی ایران به جوانان اروپایی خنثی کننده قرائت‌های افراطی و تفریطی نسبت به اسلام بود. کسانی که می‌خواهند اسلام را بشناسند باید به دور از فرا فکنی رسانه‌ای به مطالعه روی آورند و به منابع اصیل یعنی قرآن و سنت و پس از آن به عقل خود مراجعه کنند. ما معتقدیم در هر جای دنیا و در هر مذهبی که اتفاق ناگواری برای فردی رخ بدهد و ایجاد رعب و وحشت و خشونت کند باید از طریق مسلمان و غیر مسلمان محکوم شود. ما نگاه خشونت‌آمیز در جوامع بشری در هیچ دین و مذهبی را قبول نداریم.

وی در ادامه به وضعیت شیخ ابراهیم زکزاکی اشاره و خاطرنشان کرد: اتفاقاتی که در رابطه با شیخ زکزاکی و کشور نیجریه رخ داده است برای ما قابل پذیرش نیست. در دو دهه گذشته به دلیل نگاه های افراطی بیشترین قربانی‌ها را در جوامع مسلمانان داشته‌ایم. به روابط سیاسی دو جانبه کشورها کاری نداریم، هدف ما بررسی شخصیت انسان‌ها از منظر دینی است. شیخ زکزاکی مخالف تفرقه میان فرقه های اسلامی است و از اعضای تقریب مذاهب بوده و معتقد به گفت و گو برای تعامل است نه تقابل. زکزاکی معتقد به قوانین نیجریه است و بنای مخالفتی با قوانین ندارد و موسساتی که زیر نظر وی فعالیت می کند در راستای کمک به ایتام و فقرا هستند و به نوعی آسیب های اجتماعی که امروزه در بسیاری از جوامع بشری با آن مواجه هستیم و نقش بازدارنده در حل این آسیب های اجتماعی داشته است. و شیخ زکزاکی تلاش کرده که در حد خود، در بُعد اصلاحی اقداماتی را انجام دهد.

وی با بیان اینکه اتفاقی که برای شیخ زکزاکی افتاد، برای ما قابل پذیرش نیست، گفت: سازمان ملل دفاع از حقوق انسان را در کنار کتاب های مقدس، مقدس می شمارد اما بی مهری نسبت به شخصیت هایی که تأثیر اجتماعی دارد، از جمله سوالاتی است که به دنبال پاسخ ان هستیم، کسانی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند، چه شده است که این همه بی مهری و کشت و کشتار به شکل ها و بهانه های مختلف انجام می پذیرد ولی سازمان های بین الملل موضعی نمی گیرند.

وی وضعیت بهداشت و سلامت شیخ زکزاکی را وخیم عنوان و اظهار کرد: متخصصان در علوم پزشکی، حال جناب شیخ را وخیم ارزیابی کردند. بعد از اینکه گلوله هایی در واقعه ۲۰۱۵ به ایشان اثبات کرد، اکنون با بیماری های متعددی مواجه هستند. یک چشمشان نابینا شده و نیازمند مداوای اورژانسی هستند. دنیای بین الملل باید بستر را فراهم کنند و نباید این جهات را امنیتی نگاه کنند بلکه بحث سلامت یک انسان است. ما باید در اسرع وقت به دنبال آن باشیم که زمینه معالجات جسمانی این رهبر مصلح را فراهم کنیم. سازمان های جهانی و بین المللی اگر به دنبال دفاع از حقوق بشر هستند، باید این بستر و زمینه را فراهم کنند.

رمضانی افزود: مقام‌های نیجریه در روزهای گذشته شیخ ابراهیم زکزاکی را با وجود بیماری به زندان منتقل کرده‌اند و جنبش اسلامی نیجریه در توئیتی با انتشار این خبر اعلام کرد که زکزاکی و همسرش با وجود بیماری به زندان مرکزی کادونا منتقل شدند. برگزاری دادگاه شیخ ابراهیم زکزاکی نیز به اول اسفند موکول شده است.
ارتش و پلیس نیجریه آذر ماه ۹۴ با یورش به حسینیه بقیه‌الله (عج) در شهر زاریا و منزل شیخ زکزاکی در ایالت کادونا در شمال نیجریه، رهبر شیعیان این کشور را به همراه همسرش زینت ابراهیم و یکی از پسرانش دستگیر کردند که در این یورش صدها نفر از شیعیان نیجریه به شهادت رسیدند. برخی رسانه‌ها شمار افراد شهید شده در حمله به خانه شیخ زکزاکی را تا دو هزار نفر ذکر کرده‌اند. در این حمله  شیخ زکزاکی به شدت زخمی شد و سه پسر وی نیز به شهادت رسیدند، سه پسر دیگر رهبر شیعیان نیجریه نیز یک سال قبل از آن یعنی در روز قدس سال ۱۳۹۳ با شلیک گلوله پلیس این کشور به شهادت رسیده بودند.

وی ضمن انتقاد از عملکرد دولت نیجریه در ارتباط با وضعیت شیخ زکزاکی، گفت: دولت نیجریه تاکنون از آزادی زکزاکی به بهانه‌های مختلف جلوگیری کرده و حتی به وی امکان دسترسی به خدمات درمانی را نداده است. در ماه‌های اخیر که وضع جسمانی زکزاکی رو به وخامت گذاشته، نهادهای حقوق بشری بارها خواهان آزادی رهبر شیعیان نیجریه شدند. مردم نیجریه نیز بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده‌اند اما نیروهای امنیتی نیجریه هر بار این تظاهرات را سرکوب کرده‌اند. از حیث بین‌المللی برای ما قابل قبول نیست که در سازمان ملل که خود را مدافع حقوق بشر می‌داند شخصیتی همچون شیخ زکزاکی مورد بی مهری قرار بگیرد. نباید به سلامت انسان ها نگاه سیاسی داشته باشیم. ما نه به عنوان نظام جمهوری اسلامی این موضع را داریم  بلکه به عنوان یک انسانی که پایبند به ارزش‌های انسانی است این شخصیت باید مورد حمایت قرار بگیرد و از حقوق انسانی‌ بهره ببرد.

وی اظهار کرد: در دفاع از حقوق انسان، آیا جناب شیخ زکزاکی با این جامعیتی که بیان کردم، شایسته دفاع در عرصه بین المللی نیست؟! ما نه به عنوان نظام جمهوری اسلامی، این موضع را بیان می کنیم بلکه به عنوان یک انسان و به عنوان کسی که معتقد به اصول انسانی و پایبند به ارزش های انسانی است، این نکته را اشاره می کنیم که او باید مورد دفاع انسانی قرار گیرد. مجامع بین المللی در رأس این دفاع از حقوق انسان قرار خواهند گرفت که در حقیقت شخصیتی که مصداق بارز شخصیت انسانی است و از هر جهت می تواند تأثیرگذار باشد، می تواند فرصتی برای اصلاحات اجتماعی در کشور نیجریه باشد، بیشتر مورد حمایت و دقت قرار گیرد.

وی ضمن تأکید بر تلاش همه کشورهای اسلامی برای بهبود وضعیت شیخ زکزاکی، گفت: به نظر می رسد که برای بهبود وضعیت شیخ باید از چند طریق تلاش هایی صورت گیرد. در کنفرانس کشورهای اسلامی باید این حمایت صورت گیرد، کشورهای مسلمان هم هرکدام به اندازه ظرفیت و جایگاه فرهنگی، سیاسی و  اجتماعی که دارند باید مطالبه گر، سلامتی شیخ زکزاکی از دولت نیجریه بباشند. البته باید مراقب نفوذی هایی که در دولت نیجریه وجود دارد، بود که گاهی از سوی آنان مساله ای امنیتی تلقی می شود و در پیش برد اهداف سنگ اندازی هایی صورت می گیرد. وزارت امور خارجه ایران نیز باید در زمینه حل مشکلات شیخ زکزاکی پاسخگو باشد چون آنان دنبال این مساله بودند و تعاملاتی در این زمینه صورت گرفته و اقداماتی در ماه های اخیر انجام گرفته است.

رمضانی به اقدامات مجمع جهانی اهل بیت‌ (ع) در خصوص وضعیت شیخ زکزاکی اشاره و خاطرنشان کرد: ما از جهات مختلف وضعیت شیخ زکزاکی را برای جوامع انسانی و به خصوص پیروان اهل بیت (ع) تشریح و برنامه‌هایی را ارائه داده‌ایم. برگزاری کنفرانس‌های اسلامی و دفاع از شخصیت شیخ زکزاکی از جمله برنامه‌هایی بوده است که انجام داده‌ایم. همچنین از سازمان‌های دولتی و مردم نهاد کشورهای مختلف درخواست کرده‌ایم که به این موضوع اهتمام ویژه‌ای داشته باشد. نه فقط کشورهای اسلامی، بلکه سازمان‌های دولتی در سراسر جهان باید برای از سلامتی شیخ زکزاکی و افرادی که به دنبال احقاق حقوق بشری هستند حمایت کنند. همچنین از اعضای مجمع درخواست کرده‌ایم که برای حمایت از شیخ زکزاکی وارد عمل شود. برگزاری مراسم و برنامه‌هایی جهت تجلیل از مقام شیخ زکزاکی به عنوان یک شخصیت مصلح، نامه به سازمان‌های حقوق بشر و اتحادیه اروپا از دیگر اقدامات ما بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد وضعیت جسمانی شیخ زکزاکی گفت: اطلاعاتی را شب گذشته به دست آوردیم و به این اطمینان رسیدیم که شیخ در قید حیات هستند، البته وضعیت ایشان مناسب نیست و پزشکان متخصصان بر این نظر هستند که ایشان باید حتماً تحت درمان های تخصصی قرار گیرند، متخصصان نسبت به وضعیت جسمانی شیخ ابراز نگرانی کردند. متأسفانه هنوز اجازه داده نشده که پزشک متخصص برای مداوا سیر درمان را ادامه دهد.