انقلاب اسلامی الگویی برای ملت‌های مظلوم

  • کد خبر: 2426
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه شیخ عاصی نکووا در کارگاه «جایگاه و نقش جوانان در توسعه جامعه با تجربه انقلاب اسلامی ایران» در اوگاندا گفت: ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی الگویی برای همه ملت‌های مظلوم دنيا است.


به مناسبت فرارسیدن دهه مبارک فجر و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا و شورای جوانان مسلمان منطقه کان گولو میرا واقع در شهرستان کایونگاه اوگاندا کارگاه «جایگاه و نقش جوانان در توسعه جامعه با تجربه انقلاب اسلامی ایران» با حضور جمعی از مقامات محلی، قاضی شرعی، امام‌های جمعه و جماعت، اعضای سازمان‌های بانوان و مبلغان بومی و جوانان اوگاندا برگزار شد.

اسماعیل کاسومبا، رییس شورای موکونو در سخنانی در این مراسم، گفت: ساختار جمهوری اسلامی ایران با صلح، وحدت، برادری، ارزش‌های اسلامی و انسانی  آمیخته شده است.

وی در بخشی از سخنان خود، خواستار استمرار برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای بهره‌مندی جوانان اوگاندا از تجربیات مردم ایران شد.

در ادامه، راه‌های عملی هدایت جوانان مسلمان به داشتن ایمان قوی و عمل، تقویت روحیه  همبستگی و برادری، ترویج شیوه زندگی اسلامی و توسعه مهارت‌ها و استعدادهای جوانان، مبارزه با فقر، را‌ه‌اندازی پروژه‌های فنی و حرفه‌ای و کشاورزی و ... با بهره‌مندی از تجربه‌های جمهوری اسلامی ایران تبیین شد.

محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا در سخنان خود، گفت: رسیدن به تمدن بزرگ اسلامی، نوآوری، خلاقیت و پیشرفت فکری و علمی، مفید بودن در جامعه، ایمان به اینکه دنیا مزرعه آخرت است، داشتن جهان بینی توحیدی، وحدت آفرینی، مبارزه با جهل و تنگ نظری، داشتن بصیرت و دشمن شناسی، حمایت از مستضعف و مظلوم و ... بخشی از طبیعت انقلاب اسلامی ایران هستند.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) براساس تعالیم عالیه قرآن کریم، فرهنگ و معارف اسلام و سنت‌های پیامبر اکرم(ص) تأسیس شده است، بنابراین نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین نتیجه انقلاب اسلامی به پیروان تسنن و تشیع تعلق دارد.

لزوم بهره‌گیری از تجربیات انقلاب اسلامی ایران

عمر سِجِنجگو، معاون انجمن اسلامی دانشگاه مترو و پلیتن اوگاندا با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران در تغيير نگرش و رشد فرهنگی جوانان نقش حیاتی داشته است، گفت: شواهد حاکی از آن است که امام خمينی(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) با جوانان ایران دوست و صادق بوده‌اند. لذا جوانان ایران مخلصانه از رهبران خود پشتیبانی كرده و در همه صحنه‌ها حضور فعال داشته و به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده‌اند.

وی در ادامه، بیان کرد: انقلاب اسلامی به جوانان ایرانی هویت داده و در تغییر نگرش، خودباوری، شخصیت‌دهی، رشد فضائل اخلاقی، باورهای دينی، ايجاد روحيه كار و تلاش و فرهنگ خود اتكائی و قناعت به جوانان نقش عمده‌ای داشته است.

علی کیگولانی، دانشجو دانشگاه کامپالا با بيان اينكه تجربيات انقلاب اسلامی ايران درس‌ها و عبرت‌های بزرگی برای ملت‌های مظلوم دارد، گفت: جمهوری اسلامی ايران حقيقتا نظامی صادق و سازنده برای همه کشورها است.

شیخ عاصی نکووا، امام جمعه مسجد تقوی نازیگو استان کایونگوما هم در سخنانی، مطرح کرد: رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا همواره به دعوتنامه‌ها پاسخ مثبت داده و از هر نوع برنامه و فعالیتی که موجب ارتقاء سطح فرهنگی، علمی، بصیرت، وحدت و تلاش در اوگاندا باشد، حمایت می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد رهبران قاره آفريقا جهت ترفيع سطح زندگی ملت‌های خود از تجربيات ارزشمند انقلاب اسلامی ايران استفاده كنند.

شیخ عاصی نکووا تأکید کرد: دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران برای ملت‌های محروم و مستضعف دنيا به الگو تبدیل شده و زمینه‌ها را برای رشد جوانان فراهم آورده است.

معرفی انقلاب اسلامی و رهبری منحصر به فرد آن، تشريح برخی از دستاوردهای همه جانبه جمهوری اسلامی ایران در طول چهل و یک سال گذشته از جمله رشد استعدادهای علمی جوانان، تعمیق خودباوری، استقرار ارزش‌های معنوی و فرهنگی، خودكفایی و استقلال، ارتقاء جايگاه حقیقی زنان و احیاء مقام و منزلت آن‌ها و نقش بانوان در توسعه ایران، نهادینه کردن وحدت بین مذاهب اسلامی، بیداری، بصیرت، دشمن شناسی، سمت و سو دادن مردم به یک زندگی هدفمند و ... برخی از موضوعاتی بودند که در کارگاه فوق‌الذکر تشریح شد.