گسترش همکاری‌های دوجانبه قرآنی بین ایران و تونس

  • کد خبر: 2445
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه در دیدار رایزن فرهنگی ایران در تونس با رییس رابطه القرآن تونس، بر ضرورت گسترش همکاری‌های دوجانبه قرآنی بین دو کشور تأکید شد.


میثم فراهانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس با حضور در جلسه شورای عالی مسابقات قرآنی با شیخ محمد مشفر، رییس رابطه القرآن تونس دیدار و پیرامون توسعه همکاری‌های قرآنی بحث و گفت‌وگو کرد.

فراهانی در سخنانی، به پیشرفت‌ها و دستاوردهای قرآنی ایران در زمینه‌های مختلف تبلیغی ـ ترویجی، آموزشی و علمی اشاره و بیان کرد: توسعه فرهنگ قرآنی، تربیت مدرس، حافظ، قاری و مفسر قرآن کریم و همچنین توجه به توسعه پژوهش‌های قرآنی از مهمترین دستاوردهای قرآنی جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر به شمار می‌رود.

رایزن فرهنگی ایران در تونس با اشاره به تأسیس دانشکده‌های علوم قرآنی، تولید پایان‌نامه‌های تخصصی در رشته‌های علوم قرآن و حدیث در مقاطع ارشد و دکتری، برگزاری نشست‌های علمی و پژوهشی قرآنی و تأسیس پژوهشکده‌های علوم و معارف قرآنی از دیگر دستاوردهای ایران در این زمینه نام برد.

فراهانی در ادامه، با اشاره به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران و حضور متسابقین برجسته از کشورهای مختلف، نهضت تربیت حافظان قرآن و نیز حضور نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن در کشورهای مختلف را از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در راستای ترویج فرهنگ قرآنی دانست.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی جهان اسلام، توجه به قرآن و مفاهیم قرآنی از مهمترین وظایف کشورهای اسلامی به شمار می‌رود تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور پیشرو در زمینه تحقق وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی همواره با تأسی به قرآن کریم و سنت نبوی کوشیده است با ارائه تصویر صحیح از اسلام حقیقی، گام‌های مؤثری در راستای تحقق امت واحده بردارد.

فراهانی همچنین با اشاره به ارتباطات بسیار خوب قرآنی بین ایران و تونس، تقویت و توسعه همکاری‌های قرآنی با رابطه القرآن تونس را از مهمترین سیاست‌های رایزنی فرهنگی کشورمان در تونس برشمرد و تأکید کرد: برگزاری نشست‌های علمی قرآنی با حضور اساتید و صاحب نظران علمی دو کشور، تبادل تجربیات در زمینه برگزاری مسابقات قرآن کریم و نیز تبادل اساتید قرآنی به منظور برگزاری کارگاه‌های تخصصی آموزش تجوید و قرائت قرآن را از جمله برنامه‌های آینده این نمایندگی در زمینه تقویت همکاری‌های دوجانبه است.

انجام پژوهش‌های قرآنی بین ایران و تونس

شیخ محمد مشفر، رییس رابطه القرآن در سخنانی، دستاوردهای ایران در زمینه‌های قرآنی و خصوصا تربیت قراء، حفاظ و اساتید قرآنی را ستودنی دانست و کسب رتبه‌های برتر در مسابقات بین‌المللی قرآن توسط متسابقین ایرانی را نشان از تربیت فنی صحیح آنان مطرح کرد.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و تونس همواره تلاش‌های بسیار خوبی را در راستای انتقال مفاهیم قرآنی به علاقه‌مندان و تربیت مدرسان و اساتید قرآنی به انجام رسانده است و در این میان دانشگاه زیتونه به عنوان یکی از برترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان اسلام با اهتمام به تولید پژوهش‌های علمی قرآنی و تربیت اساتید در مقاطع ارشد و دکتری به عنوان یکی از قطب‌های مهم علمی در جهان اسلام به شمار رفته و امید آن می‌رود که ارتباطات علمی بین دانشگاه مذکور و دانشگاه‌های ایران در زمینه پژوهش‌های قرآنی تقویت و گسترش یابد.

شیخ محمد مشفر با اشاره به حضور قراء ایرانی در مسابقات بین‌المللی قرآن تونس، از توسعه همکاری‌های قرآنی با سازمان اوقاف و امور خیریه ایران استقبال و تأکید کرد: در شرایط کنونی جهان اسلام، تقویت ارتباطات بین مجامع رسمی و غیر رسمی قرآنی کشورهای اسلامی، خصوصا تونس و ایران بسیار مهم بوده و رابطه القرآن تونس آمادگی دارد با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در تونس همکاری‌های دوجانبه قرآنی را تقویت کند.

در ادامه این دیدار، اعضای شورای عالی مسابقات تونس به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص توسعه همکاری‌های قرآنی دوجانبه پرداختند.