تبیین فضائل علمی و اخلاقی امام محمد باقر(ع) در اوگاندا

  • کد خبر: 2448
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه فضائل علمی و اخلاقی امام محمد باقر(ع) در دو برنامه جداگانه رادیوئی و نشست ویژه ای برای دانشجویان سال دوم دانشکده اسلامی جامعة المصطفی(ص) در کامپالا تشریح شد.


فضائل علمی و اخلاقی امام محمد باقر(ع) در دو برنامه جداگانه رادیوئی و نشست ویژه ای برای دانشجویان سال دوم دانشکده اسلامی جامعة المصطفی(ص) در کامپالا پایتخت کشور اوگاندا تشریح شد.

«آدم سبیالا» استاد و تحلیل گر اوگاندائی و قزلسفلی رایزن فرهنگی در برنامه رادیو بلال اوگاندا حضرت امام باقر (ع) را معرفی و  در بخشی از سخنان خود به تشرح نقش آن حضرت در اکتشافات و تحولات علمی و توضیح برخی فضائل اخلاقی آن حضرت به زبان های انگلیسی و لوگاندا پرداختند.

رایزن فرهنگی در نشست دانشجویان دانشکده اسلامی المصطفی (ص) ضمن تشریح مفهوم واژه لغوی و اصطلاحی "امام" با بیان اینکه خداوند متعال رهبری مسلمانان را بعد از رحلت خاتم انبیاء حضرت محمد (ص) از نبوت به امامت منتقل کرد گفت در ادامه هدایت انسان از سوی خداوند متعال امام معصوم همان جایگاهی را دارد که پیامبر اسلام داشته است با این تفاوت که پیامبر وحی دریافت می کرد.

وی افزود: در مبحث امام‌شناسی و انتخاب شایسته ترین برای جانشینی پیامبر اکرم (ص) در غدیر خم مقصود دوازده امام معصومی هستند که با حضرت علی (ع) شروع و با حضرت محمد المهدی (عج) امام عصر خاتمه و در زمان غیبت منجی عالم بشریت رهبری مسلمانان با ولی فقیه جامع الشرایط که در حال حاضر آن مسئولیت را امام خامنه ای (مدظله العالی ) به عهده دارند به عنوان نائب آن حضرت می باشد.

رایزن فرهنگی در ادامه سخنان خود با دانشجویان با بيان اينكه پيشرفت علمی جهان امروز مرهون ائمه اطهار (ع) به ‌ويژه پنجمين و ششمين امام‌های مسلمانان جهان است گفت امام محمد باقر (ع) دريای دانش را شكافت و اسرار علوم را آشكار كرد. لذا به آن حضرت باقرالعلوم گفته اند.

قزلسفلی در بخش ديگری از سخنان خود با بیان اینکه امام محمد باقر (ع) در همه زمینه های انسانی الگو و سرمشق بودند متذکر شد که آن حضرت در كمال وقار و شكوه حركت و بسيار گشاده رو و با مومنان و دوستان خوش‌برخورد بودند.

قزلسفلی با بیان اینکه امام های معصوم (ع) رهبران همه‌جانبه امت‌ اسلامی بوده و تداوم‌بخش راه اسلام و نگهبان میراث خاتم الادیان هستند گفت لطف خداوند متعال بر این قرار گرفته تا بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) به‌عنوان خاتم انبیاء رهبری امت اسلامی را در قالب امامت به امام های معصوم (ع) سپرده شود. با این تفاوت که نبوت، پیام‌آور است و امامت مسئول پیاده کردن پیام است.