گزارش تیم حقوقی شیخ زاکزاکی از دادگاه 5 اسفند

  • کد خبر: 2449
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه دادگاه ایالت کادونای نیجریه به مساله دسترسی رهبر جنبش اسلامی این کشور به امکانات پزشکی پرداخت.


تیم حقوقی حجت الاسلام شیخ «ابراهیم زاکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش حاجیه خانم «زینت ابراهیم»، گزارش دادگاه آنها در ایالت کادونا را منتشر کرد.

ترجمه متن کامل این گزارش به شرح زیر است:

دادگاه شیخ زاکزاکی که به تعویق افتاده بود روز 24 فوریه 2020 (5 اسفند 1398) در کادونا تشکیل و پرونده وی مجدداً مطرح شد.

پس از قرائت کیفرخواست، وکیل متهمان (شیخ زاکزاکی و همسرش) موضوع سلامتی موکلان خود را مطرح کرد و گفت: علیرغم حكم دادگاه در آخرین جلسه تشکیل شده، که مقرر کرده بود تا متهمان بتوانند به پزشک شخصی خود دسترسی داشته باشند این تصمیم هنوز اجرایی نشده است!

وی در ادامه، اعتراض خود را مبنی بر اینکه "مأمورین زندان سابق به پزشکان اجازه دسترسی به زندانیان را نمی دادند" اعلام کرد.

این اعتراض با واکنش منفی رییس دادسرای مواجه شد و وی ضمن تکذیب این ادعا، اصرار داشت که پزشکان علاوه بر دسترسی به متهمان، آنان را مورد معالجه نیز قرار داده و این اقدامات در حضور پزشکان ایالتی و زندان انجام پذیرفته است!

دادستان «گیدئون کورادا» با شنیدن این سخنان، بازرس مرکز اصلاح زندان سابق را به همراه معاونش برای ادای توضیح به موارد اتهامی از سوی وکلای شیخ زکزاکی احضار کرد.

با ورود بازرس و معاون وی، قاضی جلسه دادرسی را با حضور هر دو طرف آغاز کرد. بازرس تأکید کرد که با متهمین هیچ مشکلی نداشته و فقط سوء تفاهم کوچکی در مورد گرفتن نمونه آزمایش وجود داشت که در حال حاضر برطرف شده است.

در مقابل، شیخ زكزاکی از موانع پیش روی پزشكان خود به دادگاه خبر داد و درخواست کرد که در صورت لزوم برای آزمایش و اسکن به بیمارستانی بیرون از زندان برود. این درخواست با اعتراض طرف مقابل مواجه نشد.

پس از طرح همه این موارد، قاضی دادگاه سه دستور زیر را صادر کرد:

1. پزشکان برای دسترسی و معاینه موکلان خود باید آزاد باشند. این معاینات لازم است با حضور پزشکان ایالتی و زندان انجام شود.

2. پزشکان در صورت نیاز به گرفتن نمونه خون متهمان، از آزادی و اجازه کامل برخوردار هستند. در چنین شرایطی، پزشکان شخصاً در "بیمارستان بارائو دیکو"ی کادونا از متهمان نمونه برداری کرده و آنها را بررسی می کنند. تمامی این موارد باید در حضور پزشکان ایالتی و زندان انجام شود.

3. در صورت نیاز به اسکنی که امکان انجام آن در داخل زندان وجود ندارد، مقامات زندان باید متهمان را به هر مرکز موجود در کادونا برده و اسکن را انجام دهند. این کار نیز باید با حضور پزشکان ایالتی و زندان انجام شود.

در پایان دادگاه، زمان بعدی تشکیل جلسه محاکمه شیخ زاکزاکی و همسرش روزهای 23 و 24 آوریل 2020 (4 و 5 اردیبهشت 1399) تعیین شد.

* شجره: این دادگاه ها وقت کشی است!

در همین حال، رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی در لندن گفت: در مدت ۴ سال زندان غیرقانونی شیخ زکزاکی و همسرش، دادگاه‌های زیادی برگزار شده که بیشتر آنها مانند دادگاه 5 اسفند، به قصد وقت‌کشی و تداوم زندان این دو نفر بوده است.

دکتر «مسعود شجره» افزود: حتی با وجود حکم قاضی در دادگاهی که ماه پیش برگزار شد، دسترسی و آزادی برای معاینه پزشکی شیخ زاکزاکی و همسرش وجود ندارد. لذا رئیس دادگاه گفت باید بررسی کنم چرا رئیس زندان اجازه نداده پزشکان، آنها را معاینه کنند.

وی درباره اقدامات بعدی وکلای شیخ زاکزاکی و فعالان حقوق بشری گفت: وکلای شیخ به این نتیجه رسیده‌اند که دادگاه فقط می‌خواهد وقت‌کشی کند. این وکلا قصد دارند اقدامات حقوقی تازه‌ای را انجام دهند. از سوی دیگر، لازم است فعالان سیاسی نیز فشار بیشتری از خارج بر دولت نیجریه برای آزادی آنها به عمل بیاورند.

شجره درباره سیاسی بودن روند دادرسی شیخ زکزاکی گفت: فرماندار ایالت کادونا چند روز پیش، به قضات این استان ماشین هدیه کرده است و به نظر می‌آید این‌گونه اقدامات در تصمیم قاضی تأثیر داشته باشد.

وی همچنین به حکم چند روز پیش یکی از دادگاه‌های نیجریه مبنی بر تبرئه پیروان شیخ زاکزاکی از اتهام اقدام به قتل نیروهای پلیس در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و افزود: اکنون شیخ زاکزاکی به اتهام واهی دستور کشتن نیروهای پلیس به پیروان خود، در زندان است. آن حکم تبرئه، این پوچ بودن اتهامات شیخ زکزاکی را ثابت می‌کند.