سیزده رجب و معرفی نهج البلاغه برای دانشجویان اوگاندایی

  • کد خبر: 2454
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه به مناسبت سیزده رجب دانشجویان کلاس درس اخلاق اسلامی دانشکده اسلامی المصطفی با جایگاه نبوت و امامت آشنا شدند.


به مناسبت سیزده رجب دانشجویان کلاس درس اخلاق اسلامی دانشکده اسلامی المصطفی با جایگاه نبوت و امامت، اهمیت ماه رجب و گوشه هائی از ابعاد شخصیت و رهبری اخلاق و عدالت محور حضرت علی(ع)، نهج البلاغه و همچنین نگاه شخصیت‌هاي غیرمسلمان از جمله جورج جرداق مسیحی به حضرت علی (ع) آشنا شدند.

رایزن فرهنگی با بیان اینکه سیزده رجب یکی از مناسبت‌های مهم تاریخ اسلام می باشد به دانشجویان گفت حضرت علی (ع) از دوران کودکی تا رحلت پیامبر اکرم (ص) گام به گام و لحظه به لحظه با حضرت محمد (ص) بوده و اولین دانش آموخته و شخصیت مکتب اسلام می باشند که تنها با رسول گرامی اسلام قابل مقایسه هست.

قزلسفلی در ادامه برخی از ابعاد شخصیت حضرت علی(ع) را به عنوان مظهر منحصر به فرد ایمان و عمل، تقوی، عدالت، سیاست، علم و دانش، سخاوت، کرامت، شجاعت، اخلاص، وحدت، وفاداری به مولا، عبادت، فکر و اندیشه به دانشجویان تشریح و تبیین نمود.

وی با بیان اینکه ائمه اطهار(ع) بطور کامل اسلام مجسم هستند گفت: یکی از امتیازهای سازنده و پویای اسلام ناب محمدی (ص) و مذهب اهل بیت(ع) تکریم و تجلیل مناسبت های متعدد از جمله ولادت ها و شهادت های معصومین (ع) به عنوان ایام الله می باشد.  

قزلسفلي با اشاره به اینکه میلاد حضرت علی (ع) روز پدر نیز نامیده شده است به دانشجویان گفت امام اول مسلمانان جهان در تمام جوانب انسانی خانوادگی، شجاعت، سخاوت، عبودیت، اخلاص، حسن تدبیر و مدیریت، وحدت و ... برای هر کسی که انسان است الگو، سمبل و نمونه بوده و وفاداری کامل خود را عملا در ترویج میراث و سنت های حضرت محمد (ص) در تمام صحنه ها به اثبات رساندند.

رایزن فرهنگی در ادامه کلاس با اشاره به سخن "لاتکن عبد غیرک و قد جعلک الله حرا بنده دیگری مباش و حال آن که خداوند تو را آزاد آفریده است" از حضرت علی(ع)، به تبیین جایگاه آزادی و حقوق بشر به عنوان الگوی هدایت برای جوامع امروز در بیانات آن حضرت پرداخت.

قزلسفلی در بخشی از کلاس درس برای دانشجویان دانشکده اسلامی المصطفی به توضیح حقوق اجتماعی، عدالت، مساوات و مبارزه با ظلم و ستم و ... در نهج‌البلاغه پرداخت.

وی با بیان اینکه نهج البلاغه که بعد از قرآن مجید مهم‌ترین کتاب می باشد گفت سخنان حضرت علی (ع) در این کتاب که برادر قرآن مجید محسوب می شود بهترین راه حل مشکلات جهان امروز و نیل به سعادت دنیوی و اخروی می‌باشد.