پیام تسلیت به مناسبت درگذشت شیخ جابر اسماعیل، رئیس انجمن اسلامی نیجر

  • کد خبر: 2465
  • منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی شیعیان آفریقا

خلاصه حجه الاسلام سیدمرادی، نماینده دفتر مقام معظم رهبری در غرب آفریقا به مناسبت درگذشت شیخ جابر اسماعیل رئیس انجمن اسلامی کشور نیجر پیام تسلیتی صادر کردند.


انا لله و انا الیه راجعون

با کمال تاسف از درگذشت شیخ جابر اسماعیل رئیس العلمای کشور نیجر مطلع شدم. اینجانب این ضایعه بزرگ را به عموم مسلمانان نیجر به ویژه به علماء و شیوخ طرق صوفیه تسلیت عرض می کنم.

اینجانب در آبان ماه 1397 سفری به این کشور در غرب آفریقا داشتم و از جمله برنامه های سفر ملاقات با این شخصیت بزرگ در نیامی بود. وی رئیس اتحادیه علمای نیجر تحت عنوان «جمعیه الاسلامیه فی النیجر» بود که 70 عضو در 8 منطقه این کشور دارد. رئیس اتحادیه به مدت 5 سال از سوی اعضاء انتخاب می شود و مسجد جامع نیامی بزرگ ترین مسجد این کشور نیز تحت نظر وی اداره می شود. این مسجد زیبا در دهه 1970م با حمایت معمر قذافی رهبر وقت لیبی ساخته شده است. مهم ترین وظایف اعضاء این شورا، ارائه مشاوره به مسئولان دولتی در زمینه مسائل اسلامی و پیگیری مشکلات سازمان های اسلامی کشور است. از دیگر وظایف این شورا می توان به سازماندهی مراسم حج، نظارت بر مساجد و مدارس اسلامی و کمک به ساخت و توسعه مراکز اسلامی کشور اشاره کرد.

اینجانب به همراه آقای میگونی سفیر محترم وقت و آقای دشتی نماینده جامعه المصطفی به مسجد جامع نیامی رفتم و در دفتر کار آقای شیخ جابر با وی ملاقات و به گفتگو نشستیم. در این ملاقات کوتاه با تبریک اعیاد مولد النبی(ص) و ابلاغ سلام گرم مقام معظم رهبری دام ظله العالی به علماء و جامعه مسلمانان نیجر، فعالیت های متنوع دینی و آرامش حاکم بر کشور مورد تحسین قرار گرفت و از رفتار و سلوک محترمانه دولت و بزرگان دینی نسبت به پیروان مذاهب و طرق مختلف صوفیه و از جمله پیروان اهل البیت(ع) تشکر و قدردانی گردید. همچنین با بیان نقش طرق صوفیه در آرامش جامعه و همگرایی بین مسلمانان، بر اتحاد آنان تاکید شد و نقشه های سوء دشمن در جهت ایجاد اختلاف و درگیری بین مسلمانان که از سوی صهیونیسم و وهابیت دامن زده می شود یادآوری گردید. همچنین نقش برجسته علمای بزرگ در گسترش اسلام در غرب آفریقا بویژه بین دو نهر نیجر و سنگال بیان شد و بر وظایف آنان در عصر حاضر تاکید گردید. سپس شیخ جابر از سفر اینجانب به نیجر ابراز خوشنودی و مسرت نمود و با ابلاغ سلام همه مسلمانان کشور نیجر به رهبر معظم انقلاب، برای سلامتی معظم له و توفیق بیشتر جمهوری اسلامی دعا نمود. رئیس العلماء نیجر ارتباط خوبی با سفارت جمهوری اسلامی دارد. جایگاه شیخ جابر مورد احترام دولت بود و در روز صدها پرونده اختلافات خانوادگی نیز توسط ایشان حل و فصل می شد.