آشنایی اجمالی با کشور موریس

  • کد خبر: 2470
  • منبع خبر: our-world.blogfa.com

خلاصه جمهوری موریس جزیره ای است واقع در اقیانوس هند، شمال شرق ‏جزیره ی رئونیون و شرق ‏جزیره ماداگاسکار. پایتخت موریس، شهر پورت لوئی با 230 ‏هزار نفر جمعیت می باشد.‏


جمهوری موریس (‏Republic of Mauritius‏) جزیره ای است واقع در اقیانوس هند، شمال شرق جزیره ی رئونیون و شرق ‏جزیره ماداگاسکار. پایتخت موریس، شهر پورت لوئی (‏Port Louis‏) با 230 هزار نفر جمعیت می باشد.

مساحت موریس ‏‏2040 کیلومتر مربع و جمعیت آن 1 میلیون و 275 هزار نفر است. از مهمترین شهرهای موریس می توان به بوباسن رزهیل ‏‏105 هزار نفر، واکوا فونی 100 هزار نفر، کوئرپیپ 80 هزار نفر و کواتربورن 75 هزار نفر اشاره کرد. موریس دارای آب ‏و هوای گرمسیری و استوایی، با زمستان های خشک و تابستان های گرم و مرطوب می باشد. بلندترین نقطه ی موریس، قله ‏ی مونت پیتون (‏Mont iton‏) با 828 متر ارتفاع از سطح دریا می باشد.

موریس در اوایل قرن 10 میلادی توس دریانوردان ‏عرب و مالایایی شناخته شد و در سال 1505 توسط پرتغالی ها کشف گردید. موریس تا سال 1638 خالی از سکنه بود، پس از ‏آن موریس مختصری نیز در کنترل هلندی ها بود. مهاجران فرانسوی در سال 1715 میلادی به این جزیره مهاجرت نموده و آن ‏را ایل دو فرانس (جزیره ی فرانسه) گذاشتند و اولین بندرگاه ها و جاده ها را در این جزیره احداث کردند، همچنین مزار ‏نیشکر را نیز در موریس گسترش دادند. سپس سیاهان از آفریقا و ماداگاسکار برای کار در مزارع نیشکر به این جزیره آورده ‏شدند.

در سال 1810 بریتانیا موریس را به اشغال خود درآورد، در سال 1814 طبق معاهده پاریس نیز اداره موریس به ‏بریتانیا واگذار شد. مهاجرت گسترده هندیان، همزمان با الغای بردگی در سال 1835 به سرعت باعث تغییر در بافت جامعه موریس شد، پس از آن کشت نیشکر در مزارع نیز افزایش یافت. افتتاح کانال سوئز در سال 1869 رونق موریس را به ‏عنوان گلوگاه جنوبی آفریقا و اهمیت آن را به شدت کاهش داد، همچنین در قرن بیستم بی ثباتی در قیمت شکر که از عمده ترین ‏محصولات و اقلام صادراتی موریس محسوب می شد، باعث آشفتگی اقتصادی در این جزیره شد. موریس در 12 مارچ 1968 ‏از بریتانیا اعلام استقلال کرد.

بر اثر طوفان کلاودت (‏Cyclone Claudette‏) در سال 1979 قیمت شکر به شدت افت کرد، ‏در همین راستا دولت در جهت جلوگیری از آشفتگی بیشتر اقتصادی این کشور، برنامه هایی در جهت کشت انواع دیگر ‏محصولات کشاورزی در موریس به اجرا درآورد. به اضافه نیشکر، صنایع منسوجات و صنعت توریسم نیز به تدریج در ‏این کشور برای خود جایی باز کرد، همزمان تحصیلات ابتدایی نیز در موریس رایگان اعلام شد به طوری که اکنون موریس به ‏یکی از دارندگان بالاترین نرخ باسوادی در بین کشورهای آفریقایی بدل گشته است.

در حال حاضر یکی از مشکلات جامعه ی ‏موریس، ترکیب نژادی است، حدود 30 % جمعیت موریس را سیاهان تشکیل می دهند و باقیمانده را نیز هندی تشکیل می دهند ‏که شامل هندوها و مسلمانان هستند. در موریس احراز پست های سیاسی بر اساس رده و نژاد صورت می گیرد، مثلا در موریس ‏سیاهان چون در اقلیتند حق انتصاب در مناسب سیاسی را ندارند، پس از استقلال تا کنون موریس اکثریت قریب به اتفاق مسئولان ‏سیاسی کشور را هندیان تشکیل می دهند.

در فوریه ی 2002 واقعه ای عجیب در موریس رخ داد و در عرض کمتر از یک ماه ‏، 4 رئیس جمهور به طور متوالی تعویض شدند، دو رئیس جمهور که ظرف یک روز استعفا دادند، رئیس جمهور دوم به دلیل ‏اینکهاز امضای قانون مبارزه با تروریسم سرباز زد استعفا کرد، البته این قانون که توسط نخست وزیر حمایت می شد، به وسیله ‏ی رئیس جمهور سوم امضا شد، رئیس جمهور چهارم نیز که، کارل اوفمن (‏Karl Offman‏) نام داشت که در 30 سپتامبر ‏‏2003 از قدرت کناره گرفت.

در اکتبر 2003، پل برگنر (‏Paul Beregner‏) که یک سفیدپوست فرانسوی الاصل بود به ‏عنوان اولین رئیس جمهور غیر هندوی تاریخ موریس انتخاب شد. برگنر و نخست وزیر پیشین، آنرود جوگناوت (‏Anerood ‎Jugnauth‏) طی انتخابات سپتامبر 2000 ائتلافی را تشکیل داد. بر اساس پیمانی که به بین طرفین منعقد شد، بر این اساس ‏جوگناوت برای سه سال به عنوان نخست وزیر انجام وظیفه کند و برگنر دو سال باقی مانده را به سمت نخست وزیر موریس ‏خدمت کند.

از 7 اکتبر 2003 میلادی نیز آنرود جوگناوت به عنوان رئیس جمهور موریس و در 5 جولای 2005 هم ‏ناوینچاندرا رامگولام (‏Navinchandra Ramgoolam‏) به سمت نخست وزیر موریس انتخاب شدند. نژاد موریس را، هندو ‏موریسی 68 %، کریول 27 %، چین و موریسی 3 % و فرانسوی موریسی 2 % تشکیل می دهند، همچنین دین 48 % ‏موریسی ها، هندو، 23 % کاتولیک، 16 % مسلمان و 8 % نیز سایر مسیحیان می باشد. زبان رسمی موریس انگلیسی می ‏باشد، در کنار انگلیسی، کریول، بوجپوری و فرانسوی نیز کاربرد دارد. واحد پول موریس، روپیه با واحد جزء (سنت) نام ‏دارد. از مهمترین صادرات موریس می توان به پوشاک و منسوجات، شکر، گل، شیره ی قند و ماهی اشاره کرد، توریسم و ‏گردشگری نیز از مهمترین صنایع موریس محسوب می شود. موریس از اعضای کشورهای اتحادیه ی آفریقا و کشورهای ‏مشترک المنافع می باشد.‏

موریس دارای 9 ناحیه و 3 منطقه وابسته می باشد:‏

‏1 - جزایر آگالگا (‏Agalega Islands‏)

‏2 - بلک ریور (‏Black River‏)‏

‏3 - کارگادوس کاراخوز شوالز (‏Cargados Carajos Shoals‏)

‏4 - فلاسک (‏Flacq‏)‏

‏5 - گرند پورت (‏Grand Port‏)‏

‏6 - موکا (‏Moka‏)‏

‏7 - پامپلموسز (‏Pamplemousses‏)‏

‏8 - پلینز ویلهمز (‏Plaines Wilhems‏)‏

‏9 - پورت لوئی (‏Port Louis‏)‏

‏10 - ریور دو رمپارت (‏Riviere du Rempart‏)‏

‏11 - رودریگوئز (‏Rodrigues‏)

‏12 - ساوان (‏Savanne‏)‏

 

منبع: بزرگترین وبلاگ جهان شناسی ‏http://our-world.blogfa.com‎