نشریات مسلمانان در تانزانیا

  • کد خبر: 2481
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه مسلمانان تانزانیا نشریات متنوعی را منتشر می کنند که به مهم ترین آن ها اشاره می شود.


مسلمانان تانزانیا نشریات متنوعی را منتشر می کنند که در ذیل به مهم ترین آن ها اشاره می شود:

ماهنامه باکواتا: این نشریه متعلق به سازمان باکواتا است و به بیان فعالیت های دینی این سازمان به صورت ماهنامه می پردازد. اجرای مراسم و مناسبت های مذهبی در مناطق مختلف کشور، برگزاری مسابقات قرآن در ماه رمضان، سفر هیات ها به مناطق محروم مسلمان نشین و کمک های مالی دیگر مسلمانان به پروژه های عمرانی، از جمله اخبار و موضوعات مهم این نشریه است. اعضای هیئت مدیره باکواتا از طریق این ماهنامه همواره مخالفت خود را با فعالیت های دینی خارج از چهارچوب این سازمان بیان نموده و خواهان اتحاد مسلمانان تانزانیا هستند.

نشریه النور: این مجله ارگان رسمی مسلمانان اهل سنت مسجد مانیما است و به صورت گاهنامه انتشار می یابد. نشریه النور دارای عقاید افراطی است و در بیشتر موارد به سیاست های دینی دولت می تازد و دولتمردان تانزانیا را به تبعیض و بی عدالتی بین مسلمانان و مسیحیان محکوم می کند. النور دربرگیرنده اخبار متنوعی از جهان اسلام، اوضاع سیاسی بین المللی، مقالاتی در باره فقر، حقوق اجتماعی و موضوعات دینی است. (همو، 1384، 293).

سازمان بارازاکو، مرکز اسلامی و مسجد قبا و انجمن اسالمی دانشجویان دارالسلام نیز مجلاتی دارند که به صورت گاهنامه منتشر می شوند و معمولا به اختلافات مذهبی بین گروه های اسلامی می پردازند.

شیعیان تانزانیا نیز نشریات متعددی را منتشر می کنند؛ از جمله نشریه ساماچار، نور و صدای بلال که از مهم ترین نشریات وابسته به شیعیان خوجه اثنی عشری به شمار می آیند. همچنین ماهنامه خبری بهره ها و ماهنامه خبری آقاخانیه دو نشریه دیگر شیعیان در تانزانیا هستند (همو، 295). رادیو و تلویزیون زنگبار نیز مهم ترین رسانه هایی هستند که با توجه به جو اسلامی زنگبار به پخش برنامه های اسلامی می پردازند.

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی» نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 123.