ماه مبارک رمضان در نیجریه

  • کد خبر: 2492
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه طبق اعلام شورای عالی امور مسلمانان نیجریه، برقراری جلسات تفسیر، اعتکاف و نمازهای جماعت از جمله نماز جماعت مستحبی به نام تراویح در نیجریه ممنوع است.


طبق اعلام شیخ سعد ابوبکر، رییس شورای عالی امور مسلمانان نیجریه، روز (5 اردیبهشت‌ماه) اول ماه رمضان در نیجریه بوده و مردم مؤمن این کشور به روزه‌داری پرداختند. هر چند بنا بر اخبار واصله عمده شیعیان این کشور خصوصا اعضای حرکت اسلامی روز پنجشنبه (3 اردیهشت‌ماه) را اول ماه مبارک رمضان اعلام کرده و روزه‌داری را از روز بیست و سوم آوریل آغاز کردند.

شیخ سعد ابوبکر همچنین، هرگونه فعالیت خارج از خانه و تجمعات مذهبی در خلال ماه مبارک رمضان را ممنوع اعلام کرد و گفت: در تمامی جهان اسلام به دلیل شیوع ویروس کرونا مسلمانان اینگونه عمل خواهند کرد و یقینا پیامبر اسلام(ص) هم راضی نیستند که مؤمنان برای انجام عبادات دسته جمعی جان خود را به خطر اندازند، لذا وی برقراری جلسات تفسیر، اعتکاف و نمازهای جماعت از جمله نماز جماعت مستحبی به نام تراویح را هم امسال ممنوع اعلام کرد.

دولت فدرال نیجریه امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا محدودیت‌های زیادی را در این کشور از جمله ممنوعیت تجمعات در مراکز مذهبی را اجباری کرده و قرنطینه خانگی در ایالت‌های درگیر از جمله لاگوس و ابوجا از ماه گذشته اعلام کرده بود، اما از جمعه هفته قبل مقررات سخت تری از جمله قرنطینه خانگی در تمام ایالت‌ها به مدت دو هفته اعلام شد.

لذا مسلمانان ایالت‌های شمالی و مسلمان نشین این کشور از جمله ایالت‌های کانو، کادونا، بائوچی، سوکوتو و ... نیز امکان خروج از خانه و شرکت در تجمعات مذهبی و ماه مبارک رمضان را نیز نخواهند داشت.

طبق روال دولت فدرال نیجریه، اعمال مقررات و دستور العمل‌ها به فرمانداران ایالت‌ها سپرده شده است، لذا در خصوص نحوه تعامل مسلمانان با دولت، فرمانداران دستور العمل‌های لازم را صادر و اعمال می‌کنند.

امسال فرمانداران ایالت‌های مسلمان نشین نیز هماهنگ با دولت مرکزی هرگونه تجمع جهت عبادات دسته جمعی در ماه مبارک رمضان را ممنوع کرده و حتی به گفته شاهدان از آغاز ماه مبارک رمضان پخش اذان از بلندگوی مساجد نیز متوقف شده است.

در یک سیاست عجیب برخی از فرمانداران ایالت‌های مسلمان نشین از جمله ایالت بزرگ کانو روز پنجشنبه گذشته 23 آوریل که روز آخر ماه شعبان در این کشور بوده است را برای خروج مردم از خانه و خرید ماه مبارک رمضان قرار داده که مردم با هجوم به فروشگاه‌های این کشو برای خرید اقلام مورد نیاز ماه مبارک رمضان زمینه شیوع بیشتر این بیماری مهلک را فراهم کرده‌اند.

بنابر گفته مقامات مسلمان امسال ذکر صلوات که در لیالی قدر به صورت گروهی توسط مؤمنان خصوصا پیروان فرقه تیجانیه در مساجد برگزار می‌شد نیز برگزار نخواهد شد.