مشکلات و محدودیت های مسلمانان در تانزانیا

  • کد خبر: 2507
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه با توجه به جمعیت مسلمانان در تانزانیا و وجود مساجد و مراکز اسلامی پرشمار در این کشور، مسلمانان همچنان با مشکلات فراوان اقتصادی، اجتماعی و مذهبی دست به گریبان اند.


با توجه به جمعیت مسلمانان در تانزانیا و وجود مساجد و مراکز اسلامی پرشمار در این کشور، مسلمانان همچنان با مشکلات فراوان اقتصادی، اجتماعی و مذهبی دست به گریبان اند. یکی از مشکلات اصلی جامعه وجود اختلافات داخلی بین سازمان های مهم اسلامی این کشور است. اختلافات بین سازمان باکواتا از یک سو و دیگر سازمان های اسلامی از سوی دیگر موجب سوء استفاده کلیسا شده است؛ زیرا شورای عالی مسلمانان تانزانیا که باید عامل وحدت بین مسلمانان باشد، خود زمینه تفرقه در جامعه مسلمانان را فراهم آورده است.

نبود دادگاه های اسلامی و لزوم تبعیت از دادگاه های دولتی که معمولا روسا و قاضی های آن را مسیحیان تشکیل می دهند، از جمله مشکلات مهم جامعه مسلمانان این کشور است. طی چند دهه گذشته جامعه مسلمانان تلاش زیادی برای احیاء دادگاه های اسلامی انجام دادند، اما دولت تانزانیا با تاکید بر ماهیت سکولار بودن دولت، از اجرای این درخواست نیز سرباز زد.

همچنین تانزانیا با وجود جمعیت بزرگ مسلمانان در کشور، با فشار آشکار و پنهان مسیحیان به بهانه سکولار بودن دولت، تاکنون از پیوستن به سازمان کنفرانس اسلامی خودداری کرده است؛ درحالی که برخی کشورهای همسایه مانند کنیا با اقلیت مسلمانان به این سازمان پیوسته اند. نبود توازن در واگذاری پست های مهم دولتی و نابرابری آموزشی بین مسلمانان و مسیحیان، از جمله دیگر محدودیت های مسلمانان در تانزانیا است. (همو، 230).

به علاوه این که مسلمانان این کشور تاکنون نتوانسته اند دانشگاه اسلامی راه اندازی کنند، تنها یک دانشگاه اسلامی با اصرار کشورهای عربستان و قطر در شهر موروگرو راه اندازی شده است و تحت سیطره وهابی ها اداره می شود. در این راستا بسیاری از مؤسسات اسلامی و برخی از کشورهای اسلامی درصدد راه اندازی دانشگاه بوده اند که با مخالفت آموزش عالی این کشور مواجه شده و تاکنون نتوانسته اند مجوز لازم را برای تأسیس دانشگاه دریافت کنند. نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه چند بار از طریق سفارت ج.ا.ایران اقدام به اخذ مجوز نموده است که وزیر آموزش وپرورش تانزانیا در جواب گفته اند: ما نیاز به دانشگاه اسلامی نداریم، اگر بخواهید خدمتی در این راستا انجام بدهید «می توانید در دانشگاه موروگور حضور پیدا بکنید، ولی اگر بخواهید رشته های آکادمی و تجربی راه اندازی کنید و اسم دانشگاه شما اسلامی باشد منعی ندارد. (شاهدی، 1395، 48).

شیعیان خوجه نیز 14 سال است که طرح تاسیس دانشگاه اسلامی را به مسئولین وزارت آموزش و پرورش ارائه کرده اند ولی هنوز نتوانسته اند مجوز لازم را بگیرند. اینها همه حاکی از این است که مسیحیت بر این بخش از آموزش تسلّط دارد و نمی خواهد مسلمانان در این بخش حساس ورود کنند. (همو، 98).

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی» نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 126.