شیعیان پیشرفت چشمگیری در کامرون داشتند

  • کد خبر: 2559
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه یکی از مبلغان شیعی در کشور کامرون گفت: تعداد شیعیان در کامرون علی رغم پیشرفت چشمگیری که داشتند، به حدود 40 هزار نفر می رسد، همه شیعیان این کشور اثنی عشری هستند.


کامرون، کشوری در غرب آفریقا است که جمعیت آن بیش از 26 میلیون نفر است، پایتخت این کشور شهر "یائونده" است و زبان های رسمی آن فرانسوی و انگلیسی است، اما 24 زبان محلی آفریقایی در این کشور رایج است.

40 درصد مردم کامرون به لحاظ دینی پیرو ادیان بومی و سنتی آفریقایی، 40 درصد مسیحی و 20 درصد نیز مسلمان هستند، البته طی دو دههٔ اخیر تعدادی از مردم این کشور در شهرهای "دوالا"، "فومبن"، "فومبت" و "یائونده" به مذهب شیعه دوازده امامی گرویدند.

کامرون گرچه در مقایسه با دیگر کشورهای آفریقایی از ثبات اقتصادی و اجتماعی نسبی برخوردار است، اما با این وجود بخش بزرگی از شهروندان این کشور همچنان در فقر به‌ سر می‌برند.

آنچه در پی می ‏آید گفتگوی کوتاه با شیخ «عبدالکامل» از مبلغان شیعی در کشور کامرون، در حاشیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

ابنا: لطفا خودتان را معرفی کنید؟

شیخ "عبد الکامل" رئیس مجمع محلی و مبلغ شیعی از کشور کامرون هستم.

ابنا: شیعیان چند درصد از جمعیت کشور کامرون را تشکیل می دهند؟

تعداد شیعیان در کامرون علی رغم پیشرفت چشمگیری که داشتند، به حدود 40 هزار نفر می رسد، همه شیعیان این کشور اثنی عشری هستند.

ابنا: آیا از ابزار رسانه برای فعالیت تبلیغی خود در کشور کامرون استفاده می کنید؟ 

بله به صورت بسیار زیاد از این ابزار در فعالیت های تبلیغی استفاده می کنیم، به عنوان مثال برنامه ای با عنوان «مدینة العلم» را در شبکه TBS بر روی آنتن بردیم که در این برنامه به مسائل اعتقادی و مرز بین تشیع و تسنن پرداختیم، جالب است بدانید که بسیاری از تماس ها با این برنامه از طرف برادران اهل سنت و حتی مسیحیان بود که سوالاتی را از ما در خصوص مکتب تشیع و اعتقادات پیروان این مکتب پرسیدند.

ابنا: با چه مشکلاتی در عرصه فعالیت تبلیغی در کشور کامرون مواجه هستید؟

مشکلات در این عرصه زیاد است، اما مهم ترین مشکلات، عدم همبستگی و همدلی بین خود شیعیان کامرون و کمبود مبلغان دارای صلاحیت برای تبلیغ در این کشور است، اکنون هر کسی که به تشیع در کامرون می گرود، یک مبلغ دینی می شود.

ابنا: آیا وهابیت فعالیتی در کشور کامرون دارد؟

وهابیت جزو مشکلات اساسی برای ما شیعیان در این کشور است که مانع پیشرفت فعالیت های شیعی در کامرون می شود، به عنوان مثال چند سال پیش همایشی را با عنوان مهدویت با حضور بسیاری از مسلمانان شیعه و سنی در این کشور برگزار کردیم که بیشتر مانع تراشی در برگزاری این همایش از سوی وهابیت صورت گرفت.

ابنا: اگر صحبت خاصی در پایان این مصاحبه دارید، بفرمایید.

از مجمع جهانی اهل بیت(ع) تقاضا دارم که به شیعیان قاره آفریقا و به خصوص شیعیان کشور کامرون توجه بیشتری داشته باشد چون زمینه بسیار خوبی برای نشر تشیع از کشور کامرون به سایر کشورهای آفریقای مرکزی وجود دارد.

 

به کوشش: سید محمد بهشتی