وضعیت اقتصادی شیعیان خوجه

  • کد خبر: 2670
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه به طور کلی شیعیان آسیایی نقش مهمی در اقتصاد تانزانیا ایفا می کنند. در کنار شیعیان اسماعیلی آقاخانی و بهره، شیعیان خوجه اثنی عشری نیز از نظر اقتصادی اهمیت زیادی در کشور تانزانیا دارند.


به طور کلی شیعیان آسیایی نقش مهمی در اقتصاد تانزانیا ایفا می کنند. در کنار شیعیان اسماعیلی آقاخانی و بهره که در جای خود به آن خواهیم پرداخت، شیعیان خوجه اثنی عشری نیز از نظر اقتصادی اهمیت زیادی در کشور تانزانیا دارند. آن ها بیشتر به تجارت و بازرگانی می پردازند و از وضعیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردارند به گونه ای که هم اکنون از طبقه ثروتمندان این کشور به شمار می آیند. آنان در سایه این موقعیت مناسب مالی، نفوذ چشمگیری در میان دولتمردان تانزانیا دارند.

خوجه های اثنی عشری در سال های آغازین ورود به زنگبار و سپس دیگر نقاط شرق آفریقا اندوخته مالی چندانی نداشتند، ولی با استفاده از استعداد ذاتی خود و بهره برداری مناسب از موقعیت های موجود به سرعت وارد بخش های تجاری شدند و در مدت کوتاهی از راه خرید و فروش کالاهای مختلف و صادرات و واردات با هند جایگاه خود را ارتقا بخشیدند به گونه ای که تا پیش از جنگ جهانی دوم در طبقه ثروتمند این کشورها جای گرفتند. آن ها از اوایل دهه 1960 م همزمان با استقلال تانزانیا که موجب خروج استعمارگران انگلیسی و خالی شدن بسیاری از پست ها و مشاغل شد، موقعیت خود را هر چه بیشتر تثبیت کردند.

دولت مردان تانزانیا در آغاز استقلال از سرمایه گذاری هندی تباران استقبال زیادی کردند و این فرصت مناسبی را در اختیار خوجه ها قرار داد. آنان طیف گسترده ای از شرکت های خصوصی، صادرات و واردات، کارخانجات و کارگاه ها، موسسات تجاری، صرافی ها، بانک ها، مراکز حمل و نقل، انتشارات، کشاورزی و مزارع را به خود اختصاص دادند و توانستند ثروت خود را افزایش دهند. آن ها اکنون نیز در زمینه اقلام صادراتی کشورهای شرق آفریقا مانند چای، کاکائو و قهوه نقش مهمی را بر دوش دارند.

شیعیان خوجه بهترین راه درآمدزایی را تجارت می دانند و حیات خود را در گرو کار و تلاش اقتصادی می بینند. با وجود فقر شدید و تورم عمومی در تانزانیا، خوجه های اثنی عشری با سخت کوشی و پشتکار مثال زدنی، هوش تجاری و وحشت از فقر و تنگدستی پیوسته بر ثروت خود می افزایند و برخی از تاجران این جماعات، به منزله ثروتمندترین تجار تانزانیا شناخته می شوند. تقریبا همه تجار دارالسلام در یکی از بانک های اروپایی حساب بانکی دارند و پول هایشان را در آنجا نگهداری می کنند. (رنجبر شیرازی، 117).

اشاره به وضع مالی مناسب خوجه ها، به این معنا نیست که همه آنان ثروت بسیاری دارند، بلکه می توان گفت وضعیت اقتصادی خوجه ها در مقایسه با بومیان بسیار خوب است. شیعیان خوجه به سه دسته بسیار ثروتمند، ثروتمند و متوسط تقسیم می شوند و بیشتر مراکز تجاری و مغازه های آنان در بهترین خیابان های مرکز شهر قرار دارد؛ خود آن ها به دلیل ناامنی در تانزانیا، اغلب در محله های ویژه که مجتمع های مسکونی نسبتا کوچکی دارد، زندگی می کنند. این مجتمع ها دارای امکانات ایمنی مانند دزدگیر، نگهبان و سگ های محافظ است و نگهبانان هر گونه ورود و خروج به این مجتمع های مسکونی را به دقت کنترل می کنند. خوجه های ثروتمند معمولا در منازل ویلایی بزرگ با امکانات استخر و باغ زندگی می کنند. با این حال زندگی در این منازل ویلایی، با در نظر گرفتن هزینه های ایمنی و نگهداری بسیار بالاست و تنها شمار کمی از خوجه های اثنی عشری توانایی مالی زندگی در چنین منازلی را دارند. (عرب احمدی، 1389، 92).

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی»، نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 207- 205.