شیعیان خوجه و سیاست

  • کد خبر: 2689
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه مسلمانان به عنوان پیروان یکی از دو دین مهم تانزانیا، نقش قابل توجهی در سیاست کشور دارند.


مسلمانان به عنوان پیروان یکی از دو دین مهم تانزانیا، نقش قابل توجهی در سیاست کشور دارند. آن ها معمولا بخشی از موقعیت های سیاسی مهم کشور را در دست دارند، اما در این میان شیعیان به دلایل مختلف از ورود به سیاست کشور خودداری می کنند. در بحث های پیشین گفتیم که شیعیان خوجه اثنی عشری از نظر اقتصادی اهمیت بسیاری در تانزانیا دارند و همین عامل موجب حسن روابط با مدیران و سران سیاسی کشور در سطوح عالی شده است. این امر به دلیل آن است که از یک طرف دولت مردان تانزانیا به اهمیت اقتصادی این گروه واقفند و تلاش زیادی برای تامین امنیت و رضایت آنها دارند. آن ها به خوبی می دانند که هر گونه بی ثباتی و خطر برای این جوامع سبب می شود، آن ها به سرعت سرمایه های نقدی خود را به بانک های اروپایی منتقل سازند که به نابسامانی جدی اقتصادی در تانزانیا می انجامد. از سوی دیگر شیعیان خوجه که اقلیتی ثروتمند در میان اکثریت بومیان فقیر تانزانیا هستند به خوبی به اهمیت ثبات سیاسی برای فعالیت اقتصادی خود واقفند و می کوشند روابط خوبی با دولت مردان برقرار کنند. آن ها در مواقع لازم کمک های چشمگیری را در قالب هدیه، به مسئولان عالی رتبه کشوری و لشکری اهدا می کنند و به تحکیم روابط خود با دولت مردان می پردازند تا زمانی که جوامع آن ها در معرض خطرهای احتمالی قرار گرفت، از آن استفاده کنند.

شیعیان تانزانیا به اهمیت دولتی نیرومند برای امنیت و ثبات که لازمه فعالیت اقتصادی آن ها است پی برده اند. بدین جهت در جریان رویارویی های سیاسی میان احزاب و جریان های سیاسی کشور می کوشند با حمایت از نامزدهای میانه رو از روی کار آمدن افراد تندرو جلوگیری کنند. در واقع هدف آن ها حمایت از یک حزب یا مخالفت با حزب دیگر نیست، بلکه حفظ منافع جوامع خود را مدنظر قرار می دهند و به همین دلیل معمولا از نامزدهای احزاب حاکم حمایت می کنند. (عرب احمدی، 1389، 148).

به این ترتیب به طور کلی شیعیان خوجه تمایل چندانی برای ورود به عرصه های سیاسی کشور ندارند و به همین دلیل نقش سیاسی آن ها بسیار محدود است. با این وجود گاهی شخصیت های سیاسی بارزی از میان آن ها برخواسته اند. یکی از مهم ترین این افراد محمد دوجی است که در سال 1975 م به دنیا آمد. او یکی از ثروتمندترین افراد در تانزانیا به شمار می رود. هوش اقتصادی او ثروت فراوانی برایش به ارمغان آورد و او نیز بخش بزرگی از ثروت خود را در جهت فعالیت های بشردوستانه و خیریه صرف کرد. دو دوره به نمایندگی حزب CCM نماینده پارلمان تانزانیا بود و در سال 2015 م بعد از اتمام دوره دوم خود از نمایندگی کناره گیری کرد. (www.khojapedia).

شیعیان بومی تانزانیا نیز به دلیل اقلیت ناچیز و فقر گسترده، قادر به ایفای نقش سیاسی قابل توجهی در تانزانیا نیستند. از این رو می توان گفت شیعیان به طور کلی نقش سیاسی چشمگیری در تانزانیا ندارند و امید است با گسترش مذهب اهل البیت علیهم السلام در این کشور شرایط فعلی تغییر کند.

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی»، نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 231- 229.