گرایش به تشیع در تانزانیا پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به وجود آمد

  • کد خبر: 2746
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه مدیر بنیاد اهل بیت(ع) در منطقه «زنگبار» گفت: افراد زیادی بعد از پیروی انقلاب اسلامی در کشور تانزانیا شیعه شدند و ایران را نماد ایستادگی اسلام می دانند.


تانزانیا کشوری در شرق آفریقا است که 945 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و 56 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. تانزانیا از دو منطقه اصلی «تانگانیا» و «زنگبار» تشکیل شده است.

بیش از 60 درصد ساکنان منطقه تانگانیکا و بیش از 90 درصد جمعیت منطقه زنگبار، مسلمان هستند. بیشتر مسلمانان تانزانیا، مذهب سنی دارند و غالب افریقایی‌تبارهای تانزانیا شافعی و هندی پاکستانی‌تبارهای این کشور عمدتاً حنفی‌اند و گروه‌های کوچک یمنی‌تبار در تانزانیا، مذهب مالکی و حنبلی دارند.

خوجه‌های امامی تانزانیا، هندی هایی هستند که در اوایل دهه 1870 میلادی، از مذهب اسماعیلیه به امامیه گرویده‌اند، اصل تشیع در تانزانیا متعلق به این گروه است. به طور تخمینی آمار شیعیان بومی تانزانیا نیز بین 3 تا 5 هزار نفر است که در شهرهای مختلف این کشور و به ویژه در شهر «دارالسلام» پراکنده‌اند و اکثر شیعیان بومی وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند.

آنچه در پی می ‏آید گفتگوی کوتاه با «شهاب حسن تقی» مدیر بنیاد اهل بیت(ع) در منطقه زنگبار در کشور تانزانیا درباره وضعیت شیعیان این کشور در حاشیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به کوشش: بنیامین همراهی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ابنا: در ابتدا لطفا خودتان را معرفی کنید؟

من شهاب حسن تقی هستم که مدیریت یکی از دفاتر بلال مسلم میشن و مدیریت بنیاد اهل بیت(ع) را در زنگبار بر عهده دارم.

ابنا: لطفا در مورد وضعیت مسلمانان و شیعیان در کشور تانزانیا توضیح بدهید؟

تانزانیا کشوری در شرق آفریقا است که در سال 1964 میلادی از اتحاد بین مناطق «تانگانیا» و «زنگبار» شکل گرفت. اکثریت مردم زنگبار مسلمان هستند که تعداد اندکی از آنها، شیعه می باشند. البته جمعیت شیعیان زنگبار در گذشته بیشتر بود، اما عده ای از این شیعیان به کشورهای دیگر مهاجرت کردند.

ابنا: آیا حوزه های علمیه و مدارس شیعی در کشور تانزانیا وجود دارد؟

بله، ما شیعیان در تانزانیا مساجد، حسینیه ها، حوزه های علمیه و مدارس مذهبی زیادی داریم. اکثر دانش آموزان مدارس شیعی در تانزانیا از اهل سنت هستند.

ابنا: وضعیت وحدت میان اهل سنت و شیعیان و نیز اتحاد میان شیعیان در کشور تانزانیا چگونه است؟

مشکلی میان شیعیان در زنگبار وجود ندارد. اما در شهر دارالسلام به دلیل بیان برخی از مسائل به صورت اشتباه توسط بعضی از شیعیان در این شهر، گاهی اختلافات میان شیعیان دارالسلام به وجود می آید.

وحدت مهم ترین مسئله نه تنها برای شیعیان بلکه برای اهل سنت نیز هست و نیاز به رهبری در میان مسلمانان وجود دارد. رهبری مسئله مهمی است و بدون رهبری، اتحاد ممکن نیست. شیعیان هم اگر مرجع نداشته باشند، به مشکل بر می خورند.

ابنا: چه سخنی با مردم ایران دارید؟

افراد زیادی بعد از پیروی انقلاب اسلامی در کشور تانزانیا شیعه شدند و آنها پیروی جمهوری اسلامی ایران هستند و ایران را نماد ایستادگی اسلام می دانند. بسیاری از اهل سنت تانزانیا هم ایران را به عنوان رهبر دانند و معتفدند که تنها مقاومت از سوی ایران است و مردم ایران باید این مسئله را قدر بدانند.