مردی از تبار بلال حبشی

  • کد خبر: 2787
  • منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی شیعیان آفریقا

خلاصه در مرداد 1396ش برای اولین بار ملاقاتی با شیخ احمد تیجان سیلا در منزل ایشان داشتم و ساعاتی را در مورد مسائل مختلف به گفتگو نشستیم.


در مرداد 1396 برای اولین بار ملاقاتی با شیخ احمد تیجان سیلا در منزل ایشان در شهر فریتاون داشتم و ساعاتی را در مورد مسائل مختلف از جمله وضع شیعیان سیرالیون، مبلغان بومی، تعامل با شیعیان لبنانی و مدارس دینی به گفتگو نشستیم. او چهار سال پیش از انقلاب به ایران آمده و هفت سال در حوزه علمیه قم تحصیل کرده بود.

 

 

شیخ تیجان علی‌رغم کهولت سن شخصی پر انرژی و امام جمعه مسجد مرکزی فریتاون و نیز مورد وثوق شیعیان لبنانی بود و از پشتیبانی خوبی هم برخوردار می گردید. مسجد مرکزی فریتاون در روزهای جمعه مملو از جمعيت انبوه مسلمانان اعم از شیعه و سنی بود که با همکاری ایشان و به دست مرحوم موسی جعفر یکی از شیعیان لبنانی احداث گردیده بود. حال نیز فرزند وی چند باب مغازه را وقف مسجد کرده تا از محل درآمد آن بتوانند به فعالیت‌های مسجد کمک کنند.

شیخ رمضان از علمای تحصیل کرده حوزه علمیه قم که در نمایندگی جامعه المصطفی نیز تدریس داشت نائب شیخ تیجان بود و نمازهاي جماعت یومیه را اقامه می کرد. در روزهای عادی حدود هزار نفر نمازگذار و در روزهای جمعه سه تا چهار هزار نفر درنماز جمعه شرکت می کردند.

این پیرمرد با صفا و پر انرژی اخیرا به عنوان نماینده مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام منصوب شده بود و استودیوی رادیو اهل البیت نیز در طبقه سوم منزل وی قرار داشت که حدود هشت ساعت در روز به ترویج تعالیم اسلام و معارف اهل البیت علیهم السلام می پرداخت. مدیر رادیو می گفت ما به دلیل محدودیت های مذهبی نمی توانیم از طریق آگهی های بازرگانی جذب سرمایه داشته باشیم وبالتبع نمی توانیم هزینه های رادیو را از جمله حقوق پرسنل و تهیه برنامه‌ها را تامین کنیم.

 

 

حال شیخ احمد تیجان سیلا پدر معنوی شیعیان بومی سیرالیون پس از عمری پر برکت و حدود هشتاد سالگی جان به جان آفرین تسلیم نموده است و امید واثق دارم که با تلاش پر رنگ شاگردان وی آسیبی به فعالیت‌های دینی و اجتماعی شیعیان بومی آن دیار وارد نمی آید. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

سید احمد سیدمرادی