وضعیت شیعیان کنگو کینشاسا

  • کد خبر: 2844
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) در کنگو کینشاسا در گفتگو با خبرنگار ابنا وضعیت شیعیان در این کشور را تشریح کرد.


نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) در کنگو کینشاسا پیش از ظهر روز چهارشنبه 5 آبان 1400 با حضور در ساختمان مجمع، با آیت الله «رضا رمضانی» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیدار کرد.

حجت الاسلام و المسلمین «علی حسن ماسامپو العاملی» پس از این دیدار، از دفتر مرکزی خبرگزاری ابنا بازدید کرد.

درباره وضعیت شیعیان در کنگو کینشاسا با او که اصالت لبنانی دارد، گفتگو کردیم که در پی می آید:

ابنا: تعداد جمعیت مسلمانان در کشور کنگو کینشاسا چقدر است و چند درصد از آنها شیعه هستند؟

بسم الله الرحمن الرحيم

جمعیت کشور کنگو حدود 120 میلیون نفر است که 10 درصد از این جمعیت یعنی حدود 12 میلیون نفر مسلمان هستند و از این 12 میلیون، بیش از 500 هزار نفر شیعه می باشند. پنج سال پیش تعداد شیعیان کمتر از ده هزار نفر بود اما به فضل خداوند تعداد شیعیان در کنگو هر سال در حال افزایش است. اهل سنت در کنگو معتدل هستند و تفکرات افراطی ندارند. آنها شیعیان را دوست دارند؛ با ما در عرصه های مختلف همکاری می کنند و زمینه خوب و مناسبی برای تبلیغ مذهب شیعه وجود دارد؛ از ناحیه فرهنگی و پذیرش، مردم کنگو به راحتی مذهب شیعه را می پذیرند؛ چون نیت سوئی ندارند و نیت آنها صالح است و ممکن است به آسانی و با شوق و علاقه مذهب تشیع را بپذیرند. این امر در برخی کشورهای آفریقا وجود ندارد و زیرساخت برای انتشار مذهب تشیع در کنگو مناسبت است.

ابنا: فعالیت وهابیت در کنگو کینشاسا چگونه است و آنها چطور عمل می کنند؟

ـ وهابی ها از سال 2012 میلادی تا سال 2018 میلادی در کنگو حضور داشتند و از اموال عربستان سعودی برای ساخت مساجد و برخی از مکان های فرهنگی استفاده می کردند، اما از زمانی که تأمین مالی از سوی عربستان متوقف شد، وضعیت آنها به ضعف گرایید.

چون اقتصاد و سیاست در کنگو نزدیک به شیعیان است و شیعیان در عرصه های سیاسی و اقتصادی قوی هستند، آنها به ما نیاز دارند و نمی توانند به صورت مستقیم با ما دشمنی کنند. آنها علیه ما فعالیت می کنند اما با ترس.

ابنا ـ در کنگو کینشاسا تعامل شما با اهل سنت چگونه است؟

ـ تعامل خیلی خوبی با اهل سنت داریم. شیخ "عبدالله بنگالا" مفتی کنگو از افراد بسیار معتدل است. زمانی که ترویج وهابیت در کنگو آغاز شد، او از مدافعان شیعیان بود. مفتی کنگو به شیعیان بسیار نزدیک تر از وهابی هاست.

ابنا: شیعیان کنگو کیشاسا چه تعداد مساجد و مراکز اسلامی شیعی در کنگو دارند؟

ـ در کنگو بین صد تا دویست مسجد و مرکز شیعی داریم. آنها در همان مکانی که نماز می خوانند، مراسم های مناسبت های شیعی و امور دیگر را برگزار می کنند. همچنین در ماه رمضان نیز مراسم ادعیه و مناسبت های دینی مربوط به شیعیان در این مراکز برگزار می شود.

ابنا: حضور شیعیان لبنانی در عرصه های اقتصادی در کشور کنگو و شهر کیشناسا چگونه است؟

حدود 70 درصد اقتصاد کنگو به دست شیعیان لبنان، پاکستان و هندی است و آنها در همه عرصه ها از صنعت، تجارت، تجارت الماس، معادن و ... حضور دارند. الحمدالله شیعیان در عرصه اقتصادی در شهر کیشناسا مقتدر هستند و در عرصه سیاسی هم نمایندگانی در پارلمان، و وزیری در دولت داریم. الحمدالله وضعیت خوب است. همچنین لبنانی ها مسجد و حسینیه بزرگی دارند و در همه مناسبت های مذهبی مراسم برگزار می کنند.

ابنا: لبنانی ها چگونه به شیعیان کنگو کمک می کنند؟

لبنانی ها همکاری زیادی با شیعیان کنگو دارند و برخی از تاجران لبنانی مقیم در کشورهای دیگر، به صورت ماهیانه مبالغی برای کمک به مراکز شیعی کنگو اختصاص می دهند.

ابنا: آینده شیعیان در کشورتان و در کشورهای مجاور را چگونه می بینید؟

ـ در آفریقا، وضعیت کشورها با یکدیگر متفاوت هستند. به صورت کلی مردم کنگو مردمی هستند که افکار صحیح را می پذیرند، فطرت سلیمی دارند و دشمنی و کینه ای نسبت به دیگران ندارند. زمانی که کسی مساله صحیحی را تشریح می کند، به سرعت می پذیرند. زیرساخت وجود دارد، اما به فعالیت بیشتر نیاز است. چون کنگو کشور بزرگی است؛ کنگو بزرگ تر از ایران است. به لحاظ وضعیت جغرافیایی دارای کوه، جنگل و رودخانه است. طبیعت کنگو مثل برزیل، استوایی است و به شرایط خاصی نیاز دارد و این شرایط هم نیازمند امکانات بسیار است که اکنون موجود نیست، اما الحمدالله رو به پیشرفت هستیم.

ابنا: آیا تاجران ایرانی در کنگو حضور دارند؟

ـ نه، هیچ تاجر ایرانی در کنگو حضور ندارد. زمینه فعالیت اقتصادی در کنگو مناسب است اما به صبر و تحمل نیاز دارد. در ابتدا برخی از امور سخت است، اما زمانی که کار شروع شود، امور آسان می شود.