مساجد شیعیان بومی در تانزانیا

  • کد خبر: 2858
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه تقریبا در تمام شهرها و بیشتر روستاهایی که شیعیان خوجه و بومی حضور دارند، مساجدی برای اقامه نماز و برنامه های دینی شیعیان ساخته شده است.


تقریبا در تمام شهرها و بیشتر روستاهایی که شیعیان خوجه و بومی حضور دارند، مساجدی برای اقامه نماز و برنامه های دینی شیعیان ساخته شده است. یکی از مناطق شیعه نشین که مساجد زیادی در آن به چشم می خورد، استان کیگوما است. قریب به شصت مسجد بزرگ و کوچک با مشارکت خیرین خوجه های اثنی عشری و شیعیان کشورهای عربستان، کویت و ایران در این استان ساخته شده است و بیست نماز جمعه شیعی در آن برگزار می شود. تنها 27 مسجد زیر نظر بنیاد دارالهدی در این استان اداره می شود.

یکی از مهم ترین مساجد شهر کیگوما مسجد اهل البیت علیهم السلام است که در مرکز شهر و با کمک آقای شنی از شیعیان خوجه اثنی عشری ساخته شده است. دیگر مسجد مهم این شهر مسجد صاحب الزمان (عج) است که در سال 1385 ش با کمک یکی از بازاریان متدین تهران به نام حاج قادری احداث گردید. در این مسجد شب های جمعه و اعیاد و مناسبت های شیعیان، مراسم با شکوهی برپا می گردد که با استقبال بومیان مواجه می شود.

مسجد ابوالفضل العباس در شهر تانگا: این مسجد با کمک شیعیان کویتی بخصوص آقای حاج عبدالحسین بهمن برای شیعیان بومی این شهر احداث گردید.

مسجد بلال تانگا: این مسجد توسط یکی از خیرین خوجه به نام آقای حسنین حسن علی در سال 2005 م برای شیعیان بومی و طلاب حوزه علمیه قائم بنا شد.

مسجد امام علی علیه السلام در لوشوتو: این مسجد توسط شیعیان بومی و با همکاری آقای وزیری نیلو رئیس اسبق کمیته شیعیان اثنی عشری تانزانیا در شهر لوشوتو یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق تانزانیا ساخته شد.

مسجد اهل البیت علیهم السلام در آروشا: این مسجد توسط خیرینی از کویت در یکی از محله های شهر آروشا برای شیعیان بومی بنا گردید و از نظر معماری و مساحت بسیار ممتاز است.

مسجد صاحب الزمان منطقه او جی جی: این مسجد همان مسجد قدیمی جماعت شیعیان خوجه اثنی عشری شهر کیگوما است که در سال 1385 هجری شمسی با کمک یکی از بازاریان تهران به نام حاج قادری و مدیریت شیخ عبدالواحد عبیات، تخریب شد و به جای آن مسجد جدیدی برای شیعیان بومی منطقه ساخته شد. می توان گفت این مسجد بزرگ ترین محل تجمع شیعیان شهر کیگوما است.

مسجد امیرالمومنین دارالسلام: اولین مسجد شیعیان بومی است که با همت بعضی از خوجه ها بنا گردید و سالیان زیادی است که شیخ مسبّح شعبان امامت آن را بر عهده دارند.

مسجد اودوو دارالسلام: یکی از مساجد شیعیان بومی است که در منطقه کاریاکو دارالسلام قرار دارد. این مسجد با همت خیرین خوجه احداث گردید و علاوه بر بومیان، شماری از شیعیان خوجه ساکن منطقه نیز جهت اقامه نماز در آن حضور پیدا می کنند.

مسجد الغدیر دارالسلام: این مسجد در منطقه کیگوگو دارالسلام قرار دارد که با کمک برخی از ارگان ها و خیرین ایرانی و خوجه برای شیعیان بومی تاسیس شد. از جهت سبک معماری بخصوص هنر گچ بری آن در بین تمام مسجدهای دارالسلام متمایز است؛ در بنای مسجد از معماران ایرانی استفاده شده است و آقای موحدی قمی سفیر اسبق ایران در تانزانیا نیز در احداث این مسجد مشارکت فعالی داشتند. در حال حاضر مسجد الغدیر مهم ترین و بزرگ ترین مرکز تجمع شیعیان بومی تانزانیا و بویژه دارالسلام است و در اغلب مناسبت ها و نماز جمعه ها بسیاری از شیعیان بومی در آن شرکت می کنند.

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی»، نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 284- 282.