بعضی از شخصیت ها و مبلغان شیعیان بومی تانزانیا(2)

  • کد خبر: 2861
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه در ادامه معرفی شخصیت های شیعیان بومی کشور تانزانیا، به معرفی برخی دیگر از این شخصیت ها می پردازیم.


7- شیخ شافع محمد نینا: در سال 1967 میلادی در شهر کندوا متولد شد و دروس ابتدایی خود را در آن شهر فراگرفت. سپس در سال 1994 وارد حوزه علمیّه جزیره لامو شد و تحت اشراف شیخ حسین بیضون یکی از علمای لبنانی و مسئول حوزه، دروس حوزوی را فرا گرفت. در سال 1998 به لبنان مسافرت نمود و در حوزه علمیه صور به تحصیل دروس حوزوی پرداخت و تا سطح عالی ادامه داد. اکنون شیخ شافع علاوه بر تبلیغ، مدیریت حوزه حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام در شهر تانگا را نیز به عهده دارد.

این حوزه با کمک کویتی ها و به خصوص حاج عبدالحسین بهمن تأسیس و پشتیبانی می شود و در عین حال شیخ شافع بسیار علاقمند به جمهوری اسلامی ایران و از محبین ولایت فقیه است. او انسانی معتدل و دارای محبوبیت خاصی در بین شیعیان بومی و خوجه است. همچنین در شهر تانگا با رابطه حسنه ای که با اهل سنت برقرار کرده است توانسته است در جذب آنان به مذهب تشیع موفقیت های زیادی را کسب کند.

8- شیخ جلال حمید: از تحصیل کرده های حوزه علمیّه لبنان است که تا سطح عالی در حوزه علمیه شهر صور دروس حوزوی را فراگرفته است، ایشان سخنران بسیار ماهر و دارای اطلاعات خوبی در زمینه خطابه و منبر است. شیخ جلال طی دو سال اخیر با کمک لبنانی ها اقدام به راه اندازی مدارس دینی و مراکز تبلیغی در گوشه و کنار تانزانیا نموده و جایگاه بسیار خوبی در بین شیعیان تانزانیا و اهل سنت پیدا کرده است.

بسیاری از تحصیل کرده های سوریه و لبنان و بعضی از فارغ التحصیلان حوزه های تانزانیا، از مریدان وی به حساب می آیند و توانسته است از طریق آنان، یک سازماندهی شیعی بومی را راه اندازی کند. شیخ جلال نزد شیعیان خوجه نیز محبوبیت خاصی پیداکرده بود تا حدی که او را جهت سخنرانی و همچنین اقامه نماز جمعه دعوت می کردند ولی به دلیل اختلافات با شیخ مایونگا موقعیت خود را تا حدودی در بین بعضی از خوجه ها از دست داده است. وی علاوه بر فعالیت های تبلیغی، مدیریت حوزه علمیه امام صادق (ع) در حومه دارالسلام را نیز به عهده دارد. شیخ جلال از مقلدین رهبر معظم انقلاب و طرفداران طرح مسئله ولایت فقیه در خارج از کشور است و روی همین اساس اختلافات شدیدی با شیخ علی مایونگا پیداکرده و همین امر سبب تشنج و دو دستگی بین شیعیان بومی شده است.

9- شیخ حیدر عبدالرحمن: تحصیلات ابتدایی خود را در شهر تانگا و مدرسه شمسیه با مدیریت شیخ ایوب که وابسته به اهل سنت است آغاز کرد و پس از اتمام دوره چهارساله فارغ التحصیل شد. او می گفت: به مدت چهار سال بعد از ظهرها به کتابخانه بلال مسلم میشن می رفتم و کتاب های شیعه را مطالعه می کردم. او مدتی نزد استاد احمد عبدالله رفت و با فقه اهل بیت علیهم السلام آشنا شد و مدتی نیز در جزیره لامو کنیا مشغول تحصیل بود. سپس به تانگا تانزانیا برگشت و در مدرسه کاظمین وابسته به مرکز بلال مسلم شروع به تدریس کرد. در حال حاضر در دارالسلام و در کتابخانه خصوصی دکتر احمد خطیب مشغول آموزش پانزده نفر از اهل سنت است و در مساجد و اماکن عمومی هم به تبلیغ می پردازد.

10- شیخ حسین مولد: از شیوخ شیعه و چند سال در سوریه درس خوانده است. او علاوه بر تدریس در حوزه اهل البیت علیهم السلام شهر آروشا، مدیریت مرکز انصار امامیّه این شهر را نیز به عهده دارد. در ساخت مساجد و مدارس در شهرهای مختلف تانزانیا، مورد اعتماد تجّار کویتی است و تا حدودی مسئول پیگیری پروژه های عمرانی آنان است. شیخ حسین مولد گرایش خاصی نسبت به شیرازی ها دارد و بسیار مورد اعتماد آقای حاج صالح عاشور یکی از تجّار معروف کویتی و از مقلدین سیّد محمدشیرازی است که در تانزانیا پروژه های زیادی برای شیعیان اجرا می کند.

11- شیخ سعید خمیس سعید: تحصیل علوم اهل بیت علیهم السلام را از سال 2000 م در مدرسه ABC در شهر آروشا آغاز نمود و پس از دو سال به کشور کنیا مهاجرت کرد. سپس به تانزانیا برگشت و پس از استقرار در شهر دودوما به تبلیغ و تدریس علوم اسلامی پرداخت و شهریه خود را از شیخ مسلم بانجی می گرفت. شیخ سعید پس از سه سال همکاری با مسلم بانجی در حال حاضر در دارالسلام و در محله امباگالا مسئول کتابخانه ای عمومی متعلق به دکتر رمضان کانجو یکی از مترجمان بنیاد العتره است. او در این کتابخانه مراجعان را با عقاید شیعه آشنا می کند و علاوه بر این در منزل خود نیز به دانش آموزان علوم اسلامی آموزش می دهد.

12- سید محمد العلوی: اهل زنگبار است و تحصیلات دینی خود را از سال 1996 م در مرکز ABC آروشا شروع نمود و پس از سه سال تحصیل و اتمام دوره آموزشی به مدت یک سال تدریس کرد. سپس به سوریه اعزام گردید و در مدرسه علمیه امام خمینی(ره) دمشق مشغول به تحصیل شد. او پس از هفت سال تحصیل و اتمام دوره، قبل از نوشتن پایان نامه به علت مشکلات خانوادگی به کشور خود بازگشت. وی پس از مراجعت از سوریه و استقرار در زنگبار در مدرسه بلال مسلم میشن در مقام استاد علوم قرآن، زبان عربی و احکام مشغول به کار شد و علاوه بر آن نائب امام جمعه و جماعت مسجد شیعیان خوجه و یکی از مهم ترین مبلغان شیعه است.

13- شیخ راشد بکاری: تحصیلات دینی خود را از سال 1980 م در شهر لیندی آغاز کرد و سپس به مدرسه اهل البیت علیهم السلام بلال مسلم دارالسلام رفت و بعد از تعطیلی مدرسه، مسئول کتابخانه عمومی سازمان بلال شد. شیخ راشد بعد از ظهرها درس های خصوصی دینی و عربی برای فرزندان خوجه برگزار می کند. همچنین در ماه محرم و رمضان و در مناسبت های اسلامی دیگر از طرف سازمان بلال به شهرهای دیگر تانزانیا برای سخنرانی فرستاده می شود.

14- شیخ حیدر محمد سعید: تحصیلات خود را از سال 1992 م در مدرسه اهل البیت بلال مسلم شروع کرد و بعد از سه سال تحصیل و پایان دوره مشغول به تبلیغ در دارالسلام و اطراف آن شد. پس از آن نیز در سازمان باکواتا بخش امور خارجه که مسئول رسیدگی به امور فرهنگی زائران بیت الله الحرام است، مشغول شد.

15- شیخ سعید موسی: تحصیلات دینی خود را از سال 1994 م در مدرسه دارالهدی دارالسلام شروع کرد و پس از دو سال به مرکز دارالهدی شهر کیگوما رفت. او هم اکنون مشغول تبلیغ و تدریس و مناظره در بسیاری از استان های تانزانیا است. این مناظرات بسیار ثمربخش بوده و هزاران نفر از مسیحیان به اسلام گرویده اند.

16- شیخ ولیما ناصر: از مبلغان و معلمان شیعه تانزانیا است. او چهار سال در مدرسه اهل البیت علیهم السلام درس خواند و سپس به مدت سه سال از استادان مدرسه خواهران الزهراء(ع) و مرکز ولیعصر(عج) بود. شیخ ناصر در حال حاضر نیز در مرکز Tic کیگوگو دارالسلام مشغول تدریس و دفتر داری است. ایشان علاوه بر زبان سواحیلی به زبان عربی و انگلیسی هم تسلط دارد.

17- شیخ راشد بروان: تحصیلات خود را از سال 1994 م در شهر کیگوما، در مدرسه حسینیه شروع کرد و بعد از دو سال و نیم به دارالهدی کیگوما رفت و در آنجا فارغ التحصیل شد. سپس در مرکز بلال مسلم مشغول تدریس شد و در محله طباطبا و مسجد اهل البیت (ع) اقامه نماز جماعت، تدریس فقه، اخلاق و عقاید و قرآن را بر عهده گرفت.

18- شیخ محی الدین سالم: درس های ابتدایی خود را در شهر کیگوما گذراند. سپس به شهر تابورا رفت و تا مرحله ششم تحصیلات خود را ادامه داد. او در آن زمان سنی مذهب بود و از وهابیان به شمار می رفت. وهابیان شیخ محی الدین را برای گذراندن دوره روزنامه نگاری به کنیا فرستادند و او مدت یک سال مشغول تحصیل شد و سپس به شهر کیگوما برگشت. در این شهر با مذهب اهل بیت علیهم السلام آشنا شد و در یکی از مناظرات شیعیان شکست خورد و از آن روز تصمیم گرفت به مذهب تشیع به پیوندد و متعاقبا خود و همه مریدانش شیعه شدند. از آن پس در مدارس دولتی و دینی و اماکن عمومی به تبلیغ و تدریس مشغول شد. اکنون او دبیر زبان انگلیسی، سواحیلی و تاریخ و اجتماعی است و علاوه بر آن بعد از ظهرها در مدارس ابتدایی تدریس می کند. همچنین او مقالات بسیاری در روزنامه های کشور نوشته است.

19- شیخ موسی یوسف: تحصیل را از سال 1963 م در مدرسه الثقافه الاسلامیه آغاز کرد و پس از هفت سال تحصیل و اتمام دوره در دارالسلام مشغول تدریس قرآن کریم شد و یک مدرسه قرآنی را برای نوجوانان و جوانان افتتاح کرد. او از سال 1987 تا 2005 م از معلمان مدرسه اهل البیت(ع) بلال مسلم بود و بعد از تعطیلی مدرسه، از سازمان بلال میشن جدا شد و در مقام استاد در مدرسه حسینی شیعیان خوجه مشغول تدریس گردید. وی پنج بار در مسابقات قرآن کریم شهر دارالسلام در جایگاه هیئت داوران حضور یافت و در سال 2008 م در مسابقات بین المللی قرآن کریم در جمهوری اسلامی ایران رتبه پنجم را در تلاوت به دست آورد.

20- شیخ مبارک ادریس: تحصیلات دینی خود را از سال 1996 م در شهر کیگوما و در مدرسه دارالهدی آغاز کرد و بعد از فارغ التحصیلی در مقام استاد فقه، تاریخ، عقاید، صرف و نحو و زبان عربی در مدرسه اهل البیت علیهم السلام به تدریس پرداخت. پس از تعطیلی مدرسه، به صورت فردی تبلیغ را در مدارس و مساجد ادامه داد. شیخ مبارک در سال های گذشته به طور مرتب در ماه محرم و رمضان از طرف مدرسه اهل البیت علیهم السلام برای تبلیغ به شهرستان ها اعزام شد. در حال حاضر او به هفت نفر از مشایخ اهل سنت دروس تاریخ، صرف و نحو و فقه و زبان عربی را آموزش می دهد و به طور دائم با وهابی ها نیز مناظره دارد.

21- شیخ ابراهیم خمیس: تحصیلات دینی را از سال 1994 م در شهر کیگوما آغاز کرد و از مدرسه اهل البیت (ع) دارالسلام فارغ التحصیل شد. بعد از تعطیلی مدرسه، یک دوره شش ماهه آموزش کامیپوتر گذراند و به عنوان معلم کامپیوتر در الموتمر العالمی الاسلامی مشغول به کار شد. همزمان به ترجمه بعضی کتاب های عربی و انگلیسی به سواحیلی پرداخت و برخی از آثار او عبارتند از: کتاب الصلوه عمود الدین، فاطمه الزهرا(ع) ولیده الوحی و الرساله و العقیده الوثنیه فی الدیانه النصرانیه که رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی آن ها را منتشر کرد.

22- شیخ حمید لبومبا: تحصیلات خود را در سال 1995 م در مدرسه دارالهدی شهر کیگوما شروع کرد و پس از دو سال تحصیل به مدرسه اهل البیت(ع) دارالسلام منتقل شد و پس از پایان تحصیل به تدریس فقه، تاریخ، صرف و نحو و علوم قرآنی پرداخت. او اکنون در بنیاد العتره به ترجمه کتاب های دینی از عربی به سواحیلی مشغول است و مهم ترین کتاب هایی که ترجمه کرده است عبارتند از: افضلیت الامام علی(ع)، السجود علی التربه، جزئیت البسمله، الافطار فی السفر و تاریخ قاده الابرار. شیخ حمید خطیب توانایی است و برای سخنرانی در مناسبت ها از او دعوت می شود.

23- شیخ معلم عبید عبدالله: در سال 1960 م در شهر لیندی نزد شیخ محمد عمر از شیوخ اهل سنت تحصیلات دینی خود را آغاز کرد و همزمان تحصیلات رسمی را در دبیرستان و سپس دانشگاه ادامه داد. حدود بیست سال در یکی از ادارات دولتی کار کرد و در این مدت در باره مذهب اهل بیت علیهم السلام مطالعه و تحقیق می کرد. گاه نیز با شیوخ و مبلغان شیعه گفتگو می کرد تا آن که در سال 2002 م مستبصر شد و اکنون به تبلیغ مذهب اهل بیت(ع) مشغول است.

24- شیخ مسبح شعبان: او از شیوخ و نویسندگان شیعه تانزانیا است که در سال های اخیر به یکی از بزرگان شیعه در این کشور تبدیل شده است. او در شهر تابورا متولد شد و سال ها در مدارس گوناگون دینی تحصیل کرد. در سال 1989 م شیعه شد و از آن پس یکی از بزرگ ترین سخنرانان مذهبی شیعه به شمار می رود. او مسئولیت های مختلفی مانند سخنرانی، تدریس، مدیریت بخش­های متعدد مراکز شیعی، مشاور انجمن Tic، مدیریت انجمن مبلغان و نشست های مذهبی در تلویزیون IBN را بر عهده دارد.

همچنین شیخ مسبح کتاب های: الحجاب سعاده الاسقاء، الوهابیه فی میزان، المجالس الفاخره فی مآتم العتره الطاهره تالیف نمود و کتاب های ثم اهتدیت، فاسئلوا اهل الذکر را نیز ترجمه کرد. وی از سال 1997 با مساعده برخی از شیعیان خوجه مسجد امیرالمؤمنین علیه السلام را در حومه دارالسلام تأسیس نمود و تا امروز به عنوان امام آن مسجد در این منطقه مشغول تبلیغ مذهب حقّه است. شیخ مسبح شخصیتی محبوب در میان شیعیان بومی و خوجه های اثنی عشری است.

25- شیخ محمد علی گنگابوری: از شیوخ بزرگ شیعه تانزانیا به شمار می رود که در رشد و توسعه مذهب اهل بیت علیهم السلام نقش مهمی داشت. او در یکی از روستاهای روفیجی به دنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی به زنگبار رفت و به ادامه تحصیل پرداخت. شیخ پس از آشنایی با سید اختر رضوی و مطالعه آثار شیعی به مذهب اهل البیت علیهم السلام گروید. او از موسسان سازمان بلال مسلم میشن تانزانیا است و در سال 1972 م برای ادامه تحصیل به نجف اشرف رفت. پس از بازگشت ارتباط خود با بلال میشن را قطع کرد و به طور مستقل به کار پرداخت و به مدیریت چند مدرسه مذهبی، ترجمه، تدریس و سخنرانی مذهبی پرداخت.

26- شیخ ذکری کیوندو: در سال 1946 م در دهکده ای از توابع تانگا به دنیا آمد. او در سال 1967 م برای تحصیل به دانشکده تربیت معلم Butmba رفت و در سال 1969 م در پی دعوت علامه سید اختر رضوی به طور رسمی مذهب تشیع را پذیرفت. در همان زمان موسسه بلال مسلم میشن او را برای مطالعه بیشتر به ایران فرستاد و پس از بازگشت به تانزانیا مسئول اداری سازمان شد. شیخ ذکری علاوه بر تدریس و سخنرانی و برنامه های تلویزیونی، کتاب های بسیاری نیز به زبان سواحیلی ترجمه کرد.

27- مام ویتا شعبان: در سال 1989 م در مدرسه بلال مسلم آموختن دروس دینی را آغاز کرد و پس از چهار سال از این مرکز فارغ التحصیل شد. وی پس از فارغ التحصیلی بی درنگ در مرکز بلال شهر دارالسلام معلم دینی شد و به تدریس پرداخت، اما بعد از شش سال همکاری سازمان بلال میشن را ترک کرد و به شهر لیندی مهاجرت نمود. خانم ویتا در شهر لیندی در مدرسه اهل البیت علیهم السلام مشغول به کار شد و همزمان برای تبلیغ به روستاهای اطراف می رفت. پس از مدتی به دارالسلام برگشت و اکنون در محله کیگامبونی این شهر به تدریس برای خانم ها در منازل و تبلیغ در مساجد و مدارس مشغول است.

28- نورا رجب: در سال 1997 م عازم ایران شد و تا سال 2002 م در جامعه الزهراء(ع) تحصیل کرد. سپس در سال 2002 م در مدرسه ابتدایی بلال مسلم میشن دارالسلام به تدریس پرداخت. خانم نورا همواره در مراسم مخصوص زنان برای سخنرانی دعوت می شود و همه ساله در ماه مبارک رمضان در خانه خود برای دختران شیعه کلاس آموزش احکام تشکیل می دهد.

 همچنین می توان به دیگر مبلغان جامعه شیعیان بومی تانزانیا از جمله شیخ علی عمار، شیخ عبدالماجد، شیخ ناصر حماد، شیخ عبداللطیف، شیخ عبدالملک الماس، شیخ غوث سالم، شیخ عیسی مرتضی، شیخ شعبان سومبی، شیخ حسن لیمو، شیخ رمضان هاشم، شیخ معراج سالم، شیخ ملبا صالح، شیخ عمار جمعه مزووا، شیخ حسین کابو، شیخ محمد عبدی، شیخ سلیمان جمعه کاظم، شیخ عید داوود، شیخ محمد جمعه، شیخ حافظ علی خمیس، شیخ علی انگوامه موسی، شیخ سلمان، شیخ هارون مصطفی و خانم رقیه علی اشاره کرد.

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی»، نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 315- 306.