شیعیان کومور

  • کد خبر: 2869
  • منبع خبر: کتاب «شیعه در آفریقا»

خلاصه پیشینه ورود تشیع به این مجمع الجزایر به قرن هفتم میلادی و مهاجرت شیرازی های ایرانی تبار به این کشور برمی گردد.


پیشینه ورود تشیع به این مجمع الجزایر به قرن هفتم میلادی و مهاجرت شیرازی های ایرانی تبار به این کشور برمی گردد. آنها با ساختن مساجد و آباد کردن روستاها خاطره خوبی از خود در اذهان مردم باقی گذاشتند، به طوری که امروزه افرادی که می خواهند نسب برتر خود را نشان دهند، خود را وابسته به خاندان شیرازی ها و سادات می دانند. (هنوز قبرستان شیرازی ها در این جزاير وجود دارد). براساس همین ریشه تاریخی، امروز نیز مردم این کشور به سادات احترام می گذارند و حتی در نشان ملی کومور و نشان نیروهای مسلح این کشور سمبلی موسوم به «دستان فاطمه3» وجود دارد که بنابر اظهارات دولتمردان همواره از کشور و مردم کومور محافظت می کند.

بنا بر اظهارات سفیر سابق کومور در تهران، نخستین کسانی که جزایر کومور را کشف کردند، شیرازیان ایرانی بودند که با هدف تجارت با کشتی وارد این جزایر شدند و در آنجا سکونت گزیدند؛ هم اکنون بسیاری از آداب، رسوم، فرهنگ و مراسم های سنتی و دینی ایرانیان در منطقه رواج دارد و کتیبه هایی در برخی جزایر از گذشته های دور وجود دارد که بر روی آنان اسامی پنج تن آل عبا نوشته شده و توسط ایرانیان به این جزایر آورده شده است.

موج نوين گرايش به تشيع در کومور با به قدرت رسيدن ريیس جمهور سابق احمد عبدالله سامبي در سال 2006 ایجاد شد. اين موج بيشتر در میان قشر دانشجو و طلابي بود که سال‏‌ها در مدارس وابسته به سعودي ها و ليبي تحصيل کرده بودند. آقای سامبی با گرایش به مذهب اهل بیت: دست به اقداماتی زد که برخی از دانشجویان جذب شیعه شدند و به نشر تعالیم آن پرداختند.

آقای سامبی در جزیره آنژوان در منطقه موتسامودو به دنیا آمد و اولین کسی بود که از این جزیره به ریاست جمهوری رسید. او در حال حاضر صاحب کارخانه تولید تشک، آب بسته بندی شده و عطر درکومور است که جزو اقلام صادراتی کشور به شمار می آید، یک ایستگاه تلویزیونی به نام اولزی نیز دارد که در موضوع آموزش و پرورش فعالیت می کند. گفته می شود هنگامی که آقای سامبی در ایران تحصیل می کرده، از دروس آیت الله مصباح یزدی بهره برده است. وی گرچه برخاسته از خانواده سنی مذهب است، ولی خود راآیت الله می نامد و معمولا عمامه سبز بر سر می گذارد.

آقای سامبی اولین رئیس جمهوری بود که توانست توده های مردم را با خود همراه کند و پس از استقلال به صورت آزاد و با رای مردم به ریاست جمهوری برسد. او دروس اسلامی را به مدت چهار سال در عربستان سعودی آموخته بود و سپس به سودان رفته و یک سال نیز در ام درمان به تحصیل علوم دینی پرداخته بود. سامبی تشنه حقیقت بود و از این مدارس سیراب نشده، روانه ایران گردید و در مدرسه حضرت قائم المنتظر به تحصیل پرداخت. در نتیجه به حقانیت مذهب اهل بیت: پی برد و به دست آیه الله سید محمدتقی مدرسی به مذهب شیعه گروید و سپس به تبلیغ مذهب اهل بیت: در کومور پرداخت.

آقای سامبی پس از انعقاد قراردادهای متعدد با جمهوری اسلامی در دوران ریاست جمهوری خود، به موسسات و مراکز مختلف شیعی اجازه فعالیت تبلیغ دینی و آموزشی داد و از آنها حمایت کرد. صدای مخالفان سیاسی و وهابیان طرفداران سعودی روز به روز بلندتر می شد، ولی بر شخصيت رئیس جمهور سابق كه از شیفتگان اهل بيت عليهم السلام بود، تاثیر چندانی نداشت. او بدون شک در رشد موج اخير گرايش به تشيع در جزيره آنژوان بسیار موثر بود و همین موجب شد تا دشمنان اهل بیت: در مقابل او جبهه گیری کنند.

از سوی دیگر جمهوري اسلامي ایران در پی حسن روابط سیاسی و اقتصادی با دولت آقای سامبی، اقدام به راه اندازي دفاتر جهاد کشاورزی، کميته امداد امام خمینی و جمعیت هلال احمر در کومور نمود و با ارائه خدمات بهداشتي و آموزشي در صدد فقرزدايي از مردم محروم این كشور پرداخت. در فروردین 1386 شمسی مرکز درمانی جمعیت هلال احمر با حضور رئیس جمهور و مقامات دولتی و محلی کومور گشایش یافت و پنج محموله دارو و تجهیزات پزشکی نیز به کومور ارسال شد؛ متعاقبا به 200 هزار نفر خدمات درمانی ارائه گردید.

همچنین دفتر نمایندگی کمیته امداد امام خمینی در چارچوب توافقات صورت گرفته بین دولتین ایران و کومور و با هدف توانمند سازی خانواده های محروم، در سال 1387ش فعالیت خود را در جزیره آنژوان آغاز نمود. تعداد واحدهاي كميته امداد در سال 1389ش به بیش از 20 واحد آموزشی در جزایر مورونی، آنژوان و موهینی رسید و مسئولان کمیته در 320 روستا به ‌مدد محرومان شتافتند و آنها را مورد حمايت خود قرار دادند. از دیگر خدمات کمیته می توان به توزیع اقلام معیشتی، کمک های بهداشتی درمانی، وام ازدواج و تحصیل و ساخت مسکن برای دختران یتیمی که در آستانه ازدواج بودند، اشاره نمود.

در پايان سال 1389 تعداد 555 خانوار با جمعيت 2987 نفر از ايتام، بيسرپرستان، معلولان‌، ازكارافتادگان و سالمندان مورد حمايت ‌كميته‌ امداد امام خميني قرار گرفتند. در همین سال تعداد 505 نفر شامل 244 نفر در رشته کامپیوتر (نرم افزار)، 30 نفر در رشته سخت افزار، 28 نفر در رشته حسابداری، 36 نفر در رشته برق ، 31 نفر در رشته نجاری، 120 نفر در رشته خیاطی و 16 نفر در رشته بنایی آموزش هاي فني و حرفه اي لازم را فرا گرفتند.

 

منبع: کتاب «شیعه در آفریقا»، سید احمد سیدمرادی، بوستان کتاب، قم، 1399، ص 764- 762.