وهابیت در کومور

  • کد خبر: 2870
  • منبع خبر: کتاب «شیعه در آفریقا»

خلاصه وهابیت در سال 1985م توسط شماری از دانش آموختگان دانشگاه های عربستان به کومور وارد شد.


وهابیت در سال 1985م توسط شماری از دانش آموختگان دانشگاه های عربستان به کومور وارد شده بود. کشورهای عربی هوادار وهابیت به ویژه عربستان سعودی با هدف فراهم آوردن زمینه مناسب برای فعالیت مبلغان وهابی، ارائه کمک های مالی گسترده به دولت کومور را در دستور کار قرار داده و در دهه هشتاد سالانه بیش از 100 میلیون دلار به دولت کومور پرداخت کردند و در قبال آن، امکان فعالیت آزادانه احداث مدارس اسلامی و مساجد را فراهم آوردند. اکنون نیز جریان وهابیت با استفاده از امکانات گسترده ای که در اختیار دارد، تلاش زیادی برای گسترش عقاید افراطی خود در کومور داشته و توانسته شماری از جوانان این کشور را جذب خود کند، بگونه ای که بسیاری از آن ها جذب گروه های تروریستی تکفیری مانند القاعده و داعش شده اند. بنیاد الحرمین یکی از مهم ترین سازمان های سعودی است که فعالیت گسترده ای در کومور دارد.

در سال های اخیر تلاش دولت عربستان برای نفوذ در کومور شدت گرفته و با توجه به خشکسالی و مشکلات اقتصادی این کشور، با ارائه کمک های مالی گسترده، در ساختار سیاسی کومور نفوذ کرده است. در همین راستا دولت کومور به پیروی از سیاست های سعودی ها، روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران در سال 1395ش قطع نمود و در جنگ علیه یمن مشارکت کرد.

در همان سال عثمان غزالی که دنباله رو سعودی ها بود، با ائتلاف و زد و بند مخالفان سیاسی آقای سامبی و طرفداران وهابیت با تشویه اذهان عمومی مردم، در انتخابات به قدرت رسید و در سخنرانی خود در استادیوم شهر مورونی، از شیعیان خواست که این کشور را فورا ترک کنند. او خطاب به شیعیان گفت: کومور خانه شما نیست. از کومور بروید. بنا بر این شیعیان که در دوران احمد عبدالله سامبی در انجام وظایف دینی خود آزاد بودند، پس از مدت کوتاهی تحت فشار قرار گرفتند و تضییقات جدی برای آنان ایجاد شد. در پی آن نمایندگی های کمیته امداد امام خمینی، جامعه المصطفی العالمیه و هلال احمر ایران در کومور نیز بسته شد و نشر معارف اهل بیت: را با مشکلات جدی مواجه کرد.

به نقل از خبرگزاری شیعه نیوز، در بهمن ۱۳۹۵ الحبیب عباس عبدالله، سفیر کومور در عربستان سعودی اعلام کرد که کشورش کلیه دفاتر ایرانی را که با پوشش مؤسسه خیریه فعالیت می‌کردند، تعطیل کرد. وی گفت، ایران از طریق دفاتر خود در جمهوری کومور مردم این کشور را به تشیع فرا می خواند و این موضوع تهدیدی برای کشور ما محسوب می‌شود. سفیر کومور در ادامه خواستار جایگرینی این موسسات خیریه با موسسات مشابهی از سوی عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی گردید و گفت: اگر این خلأ پر نشود مردم کومور ما را به خاطر تعطیل کردن موسسات ایرانی ملامت خواهند کرد. به هر حال با این فرافکنی ها مردم کومور از خدمات انسانی و آموزشی جمهوری اسلامی محروم شدند و وهابیان یکه تاز میدان گردیدند. «یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم و الله متم نوره و لو کره الکافرون».

با این وجود شیعیان کومور مراسم عزاداری عاشورا را با فراز و نشیب هایی در منازل و محلات مختلف برگزار می کنند. ده ها خانواده از شیعیان خوجه اثنی عشری و تعداد قابل توجهي از شیعیان بهره اسماعيلي نيز در اين كشور زندگي مي كنند که حضورشان بیشتر در امور اقتصادی و تجارت است و نقش چندانی در تبليغ مذهب ندارند.

محسن رحیمی نماینده سابق جامعه المصطفی در کومور می گوید: 99 درصد مردم کومور مسلمان و سني شافعي هستند و در این میان می توان جمعیت شيعيان را حدود 10 درصد تخمین زد. در دهه اخیر معارف اهل بیت علیهم السلام به صورت خیلی آرام در حال گسترش بود و دو گروه از شیعیان در "مورونی" و "آنژوان" اعلام وجود کردند. تعداد زیادی از آنها سه ماه رجب، شعبان و رمضان و 7 روز بعد از عید فطر را روزه می گیرند.  دو مرکز به نام "مرکز اهل البیت مورونی" و دیگری "مرکز القائم آنژوان" فعال بودند، فقط در مرکز اهل بیت مورونی بیش از 400 نفر بطور رسمی ثبت نام نموده و در موضوعات زبان انگلیسی، عربی، فرانسه، معارف اسلامی، احکام و قرآن تحصیل می کردند. این مراکز در مراسم های مناسبتی نیز فعالیت های خوبی داشتند. تعدادی از دانشجویان شیعه جهت فرا گیری علوم انسانی و اسلامی به ایران سفر کرده و در دانشگاه امام خميني قزوين و حوزه علمیه قم تحصیل می کنند.

 در کومور دو گروه هستند که با حضور شيعيان مخالفت دارند: گروه اول وهابي ها و علمايي كه در عربستان تحصيل كرده اند و طبعا مخالفت آنها با شیعه اعتقادی و ریشه دار است. گروه دوم: سياستمداران مخالف آقای سامبی رییس جمهور سابق کومور. بطور طبیعی همکاری و زد و بند سیاسی این دو گروه، براي تامین منافع گروهي و یا شخصي آنان صورت می گیرد و برخي از وابستگان به فرانسه نيز از اين اختلافات سوء استفاده مي كنند.

همچنین شیخ محمد ابراهیم از علمای شیعه کومور، در مصاحبه ای با مجله اخبار شیعیان، وضع پیروان اهل بیت علیهم السلام را در آن کشور چنین بیان می کند: بنده اولین نفری بودم که در جزایر مورونی و آنژوان، در سال 2004 میلادی، تشیع خود را اعلام کردم. در مورد سایر جزایر کومور نمی توانم اظهار نظر دقیقی داشته باشم، فقط می توانم بگویم ما فعالیت های تبلیغی خود را برای شیعیان از جزیره کومور کوچک شروع کردیم و از سال 2004 میلادی تاکنون، بیش از 1000 نفر فقط در جزیره خودمان شیعه شدند. من مدت سه سال در عربستان سعودی نزد وهابی ها تحصیل کردم و سپس مبلغ افکار و عقاید وهابیت در جزیره محل زندگی خود شدم، ولی خداوند متعال مرا از این افکار باطل نجات داد. در 10 سال گذشته پژوهش و تحقیقاتی انجام دادم و حقیقت برایم نمایان شد و لذا تشیع و پایبندی خود به مذهب اهل بیت علیهم السلام را اعلام نمودم.

جمعیت جزایر کومور هفتصد هزار نفر و جمعیت شیعیان بالغ بر 1500 نفر است که البته نسبت بسیار پایینی به شمار می آید. اوضاع اقتصادی مردم در کشور نابسامان است و بنا بر این وضع زندگی اهل سنت و شیعیان با هم تفاوتی ندارد. اکثر افرادی که تشیع را انتخاب می کنند در وهله اول به تصوف روی می آورند، ولی مبلغان ما کم کم مذهب صحیح تشیع را برای او تبیین می کنند. مشکل اینجاست که برخی افراد تحصیلکرده، سخنانی را که در مورد شیعه می شنوند، بدون تحقیق و کنکاش آن را می پذیرند، در حالی که قرآن کریم همواره انسان را به تحقیق و جست وجوی حقیقت دعوت می کند.

ما در جزیره آنژوان، هر هفته در مرکز "القائم" کـه در بـالای مـنزل خویش ساخته ام، جمع می شویم. ما دو سال قبل با زحمت های زیاد یک قطعه زمین خریداری کردیم تا فضای مناسبی در منطقه لینگونی ایجاد شود. جمعیت شیعیان آن منطقه 200 نفر است و به تناسب مراسم هایی را برگزار می کنند.

 

منبع: کتاب «شیعه در آفریقا»، سید احمد سیدمرادی، بوستان کتاب، قم، 1399، ص 768- 765.