فعالیت های کشورهای اسلامی در کامرون

  • کد خبر: 2882
  • منبع خبر: کتاب «شیعه در آفریقا»

خلاصه برخی از کشورهای اسلامی فعالیت های تبلیغی و آموزشی چشمگیری در کامرون دارند.


برخی از کشورهای اسلامی فعالیت های تبلیغی و آموزشی چشمگیری در کامرون دارند که عبارتند از:

1- عربستان سعودی: این کشور یک مسجد و مدرسه بزرگ در استان یاونده به نام خادم الحرمین الشریفین احداث نموده است که وهابی ها از آن به عنوان پایگاه مرکزی فعالیت های خود استفاده می کنند. علاوه بر آن مساجد و مدارس متعددی را در قالب فرانکوفون و فرانکو عرب در مناطق مختلف کامرون ساخته و در اختیار مسلمانان قرار داده است.

2- کویت: این کشور یک مرکز اسلامی تحت عنوان مرکز ابوبکر الصدیق در استان فومبان بنا نموده و علاوه بر نماز جماعت، جمعه و ایراد سخنرانی، دوره های کوتاه مدت نیز در آن مرکز برگزار می شود. مسلمانان کویتی مساجد و مدارس متعددی در کامرون بویژه در غرب آن کشور بنا نموده اند. همچنین موسسه های "تنمیه افریقیا" و "البعثه الاسلامیه" که در کشورهای کویت، عربستان و امارات متحده عربی مستقر هستند، مساجد و مدارس دینی و آکادمی زیادی را از طریق خیرین خود در این کشور احداث کرده اند.

3- ترکیه: موسسات آموزشی این کشور چندین مدرسه آکادمی و دینی را بدین شرح در استان های یاونده، دوالا و نگاوندری راه اندازی کرده اند: الف: سه مدرسه جداگانه در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در یاونده پایتخت سیاسی کشور که حدود 1000 دانش آموز در آن تحصیل می کنند. ب: یک مجتمع آموزشی در دوالا پایتخت اقتصادی کشور که فعالیت خود را در سال 2011 را شروع نمود. این مجتمع در حال حاضر برای مقاطع پیش دبستانی، دبستانی و راهنمایی دانش آموز می پذیرد و حدود 70 دانش آموز دارد. ج: یک مجتمع آموزشی در نگاوندری در شمال کامرون که فعالیت خود را از چند سال پیش آغاز نموده و مقاطع پیش دبستانی تا دبیرستان را پوشش می دهد.

ترک ها علاوه بر فعالیت های آموزشی، فعالیت های دینی نیز دارند، از جمله می توان به سفرهای کوتاه مدت علمای ترک به مناطق مختلف کامرون برای تبلیغ و افتتاح یک مدرسه دینی در سال 2014 در شهر دوالا اشاره نمود. ترک ها بویژه طیف های وابسته به فتح الله گولن در سال های اخیر به صورت گسترده ای در زمینه آموزشی های رسمی به آفریقا وارد شده و با احداث مدارس خودکفا ( و اخذ هزینه های تحصیلی بالا در حد دو تا سه هزار دلار در سال) به ایجاد اشتغال و تبلیغ اسلام می پردازند.

4- مصر: دانشگاه الازهر مصر مبلغان و روحانیون (35 نفر) را جهت تبلیغ و تدریس به کامرون اعزام می کند؛ آنها بیشتر در مدارس و مراکز آموزشی حضور می یابند و به تبلیغ اسلام می پردازند.

5- گروه های تبلیغ جماعت از کشورهای آسیایی و شبه قاره: معمولا گروه های تبلیغی متنوعی از کشورهای افغانستان، پاکستان و هند به صورت کوتاه مدت و مستمر به کامرون می آیند و به صورت گروهی در شهرهای مختلف این کشور به تبلیغ می پردازند. این گروه ها به نفع وهابیت تبلیغ می کنند و احتمالا از کمک های عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس برخوردار هستند.

 

منبع: کتاب «شیعه در آفریقا»، سید احمد سیدمرادی، بوستان کتاب، قم، 1399، ص 900 - 899.